Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Będziemy robić co do nas należy

29.08.2012

O ostatnich wydarzeniach i decyzjach "Solidarności" portal Stefczyk.info rozmawia z przewodniczącym związku Piotrem Dudą.

Stefczyk.info: Odcięcie "Lenina" z bramy Stoczni Gdańskiej przez wiele środowisk zostało przyjęta z radością. Jak wyglądały okoliczności podjęcia tej decyzji?

Piotr Duda:
To spontaniczna akcja. To należało zrobić już dawno. I tak się dziwię, że byliśmy aż tak cierpliwi. Ponieważ zbliża się kolejna rocznica sierpnia – nasze święto – a jak wiadomo przed świętami się sprząta, my też zrobiliśmy porządek.

"Obudź się Polsko" to manifestacja 29 września, którą "Solidarność" postanowiła wesprzeć. Z jakimi nadziejami Państwo włączacie się w tę inicjatywę?

Będziemy wspierać każdą inicjatywę, która jest spójna z naszymi postulatami. Ten marsz, na który zostaliśmy zaproszeni, do takich inicjatyw należy. I tylko tyle. „Solidarność” przygotowana jest na długi marsz, dlatego nie ma znaczenia, czy ta manifestacja, czy inne akcje przyniosą natychmiastowy skutek. Naszym celem jest zmiana tego rządu, który jest zły dla społeczeństwa i pracowników.

Jakie są szansę, by Polska się obudziła?

Jeśli nie sprawdzimy, to się nie dowiemy.

"Solidarność" kontynuuje również walkę w obronie polskich pracowników. Obecnie kierujecie Państwo skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Czy to może być skuteczna droga walki o wycofanie zmian wieku emerytalnego?

Rozpatrywanie skargi nie nastąpi z dnia na dzień. Dopiero po 1,5 roku będzie rozpatrywana nasza wcześniejsza skarga w sprawie święta Trzech Króli. Na pewno nie będziemy przez ten czas czekać. Co do samej skargi, gdybyśmy nie byli przekonani do jej skuteczności, to byśmy jej nie składali. Ustawa prędzej, czy później trafi do kosza i to jest nasz cel nadrzędny.

Platforma podejmuje coraz więcej decyzji, które skutkują pogorszeniem sytuacji Polaków (sprawa wieku emerytalnego, podwyżki podatków, odcinania kolejnych ulg podatkowych itd.). Dlaczego w Pana ocenie tak duża grupa społeczna popiera Platformę Obywatelską? Kiedy może się to zmienić?

To pytanie do socjologów, a nie do związkowca. A sytuacja zmieni się, jeśli społeczeństwo przestanie biernie przyglądać się i kibicować przed telewizorem. Nie wystarczy tylko pisać komentarze w Internecie, czy narzekać. Trzeba ruszyć się z fotela i walczyć o swoje. Zmiany emerytalne dotyczą 15 mln ubezpieczonych. To nie jest tylko sprawa „Solidarności”. Ale bez względu na konsekwencje my wypełnimy swoją rolę i będziemy robić to, co do nas należy. A naszym zadaniem jest przeciwstawiać się takim zjawiskom jak wydłużenie wieku emerytalnego, umowy śmieciowe, praca tymczasowa, itd. Słowem staramy się realizować postulaty sierpniowe.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook