Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Antypracowniczy rząd Donalda Tuska

01.05.2012

Jeśli rządzący myślą, że zapomnimy, że tę ustawę emerytalną przegłosują i jakoś to się rozejdzie po kościach, to się głęboko mylą - nie rozejdzie - mówi przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.

Stefczyk.info: Czy w Polsce są respektowane prawa pracownicze?

- Zdecydowanie odbiegamy od tzw. standardów europejskich, Unii Europejskiej, szczególnie państw tzw. "starej Piętnastki". Widzimy, że w Polsce sytuacja idzie w bardzo złym kierunku - wszystko się robi, żeby pracownika nie upodmiotowić, ale uprzedmiotowić - i to jest najgorsze. W tym procesie liczy się przede wszystkim słupek ekonomiczny, a nigdzie nie bierze się pod uwagę samego pracownika, człowieka. To jest bardzo zły trend, który ma miejsce w Polsce, a który my, związki zawodowe, staramy się zmieniać, staramy się, naprowadzać na normalny kierunek.

Stefczyk.info: Czy rząd Donalda Tuska wpisuje się w ten proces?

- Niestety tak - sama sytuacja, że u władzy są liberałowie to sprawy dotyczące liberalizacji Kodeksu Pracy, czy różnych aspektów dotyczących pracowników idą w złym kierunku i od 4 lat są marginalizowane. Nawet sam dialog, który wynika z tego, że po prostu trzeba rozmawiać w obszarach pracowniczych jest sytuacją nienormalną.

Powiem tylko na jednym przykładzie tego rządu, który pewnych rzeczy nie realizuje. Unia Europejska wdrożyła strategię na lata 2007-2012 dotyczącą jakości pracy poprzez bezpieczeństwo w zakładach pracy, BHP. I okazuje się, że wszystkie państwa ją wdrożyły oprócz Polski, która miała przygotować narodową strategię dotyczącą poprawy warunków pracy. Rząd polski jej nie wdrożył, bo on realizuje tylko te założenia i te dyrektywy, które są bardziej rygorystyczne dla pracowników, a te, które są pozytywne dla pracowników nie są realizowane.

Dużo jest konwencji, chociażby MOP-owskich, jak Karta Społeczna, któe nie są wdrożone. Dlatego moglibyśmy godzinami rozmawiać o rządzie Donalda Tuska, który jest liberalny, ale wobec pracodawców. Nie ma równowagi w Polsce między pracodawcą a pracobiorcą, absolutnie. Dlatego dobrze, że są związki zawodowe, bo inaczej pracownicy, jak w tych sklepach "wszystko za 3 zł" - pracowaliby też wszyscy za 3 zł. A mówienie, o tym, żeby pracownicy się cieszyli, że w ogóle maja pracę jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Stefczyk.info: Ale wydaje się, że związki w obecnej chwili nie mają wielkiego wpływu na to, co robi rząd. A jaki jest główny cel "Solidarności" w nadchodzących miesiącach?

- Może nie mamy wpływu jako związek zawodowy "Solidarność", ale widać, że to, co staraliśmy się robić i robimy, jeżeli chodzi chociażby o zatrzymanie tej złej i szkodliwej dla Polski ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego, to może przegraliśmy referendum, ale działamy dalej i skutki już widać. Najlepszym tego przykładem jest to, że Polacy coraz gorzej oceniają rząd w sondażach, spada także poparcie dla Platformy Obywatelskiej i PSL-u. To nie zasługa partii opozycyjnych tylko związku zawodowego "Solidarność" i ogólnie związków zawodowych. To pokazuje, że pokazują prawdę.

I to nie jest koniec. Zmieniliśmy taktykę i jeśli rządzący myślą, że zapomnimy, że tę ustawę tzw. emerytalną przegłosują i jakoś to się rozejdzie po kościach, to się głęboko mylą - nie rozejdzie. My będziemy do końca starali się zdyskredytować tych posłów, tych ludzi, którzy przykładają rękę do złych rozwiązań, antypracowniczych i antyspołecznych.

not. zrk
[fot. solidarnosc.org.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook