Jedynie prawda jest ciekawa


Duchowni płacą już składkę ZUS

20.11.2011

Donald Tusk od dawna przesuwa swoje decyzje w lewą stronę, próbując przekonać do siebie coraz większą cześć lewicowego elektoratu. Od niedawna w jego populistycznej strategii znalazła się czterdziestoosobowa grupa parlamentarna Ruchu Palikota. Postulat o włączeniu duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, przedstawiony przez Tuska w expose, był propagandową próbą zdobycia przychylności antyklerykałów.

- Proponujemy przegląd i decyzje dotyczące grup dzisiaj emerytalnie uprzywilejowanych. Dotyczy to mundurówek, górników, prokuratorów i sędziów i księży – grzmiał w Sejmie Tusk. - Potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych. Uznajemy, że tak jak w przypadku komisji majątkowej, która przestała funkcjonować, ustały przesłanki właśnie dlatego, że majątek, o którym mówiono przed laty, wrócił do Kościołów, ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli to będzie wymagało, nie jest to konieczność, ale gdyby się okazało, że wymagać to będzie zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi – oświadczył premier.

Posunięcie nad wyraz propagandowe. Najpierw informacja o nadzwyczajnym uposażeniu emerytalnym duchownych, a potem przekaz o bezwzględnej determinacji w rozwiązaniu tej kwestii za pomocą wszelkich możliwych środków. Za kilka miesięcy powinniśmy otrzymać informację, że rząd znalazł genialny sposób na błyskawiczne wdrożenie zmian i kwestie proceduralne właśnie dobiegają końca.

Tymczasem prawda przedstawia się zupełnie inaczej. Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, wyjaśnia w rozmowie z IAR, że osoby duchowne płacą składkę ZUS i uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Wyraził także zdumienie informacją o rzekomym emerytalnym uprzywilejowaniu księży. - Wyliczenie duchownych w jednej grupie np. z prokuratorami i sędziami jest jakąś horrendalną pomyłką. Chyba, że emerytura sędziów i prokuratorów oscyluje w granicach tysiąca złotych - podkreślił.

Ksiądz Józef Kloch zauważył też, że od 1989 roku wszystkie osoby duchowne, zatrudnione gdziekolwiek na podstawie umowy o pracę, odprowadzają za siebie składki ubezpieczenia społecznego. Pozostałym, na przykład siostrom klauzurowym czy misjonarzom, składki opłacane są z Funduszu Kościelnego. Zaznaczył jednocześnie, że strona kościelna od dawna postulowała rozmowy i jest otwarta na zmianę prawa w kwestii Funduszu Kościelnego.

- Ta przestarzała ustawa liczy sobie już 60 lat. Jeśli strona rządowa zdecyduje się w końcu podjąć ten temat, to jest to krok w dobrym kierunku. Stosowne gremia istnieją - mówi IAR ksiądz Józef Koch wskazując na Komisję Konkordatową i Komisję Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, które gotowe są przystąpić do rozmów.

Modyfikacja prawa związanego z finansami, w tym wypadku z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w Konkordacie, jak wyjaśnił rzecznik episkopatu. - Wystarczy zrealizować postanowienia Konkordatu i przyjąć stosowną uchwałę parlamentarną.

Marzena Nykiel

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook