Jedynie prawda jest ciekawa


Duchowni płacą już składkę ZUS

20.11.2011

Donald Tusk od dawna przesuwa swoje decyzje w lewą stronę, próbując przekonać do siebie coraz większą cześć lewicowego elektoratu. Od niedawna w jego populistycznej strategii znalazła się czterdziestoosobowa grupa parlamentarna Ruchu Palikota. Postulat o włączeniu duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, przedstawiony przez Tuska w expose, był propagandową próbą zdobycia przychylności antyklerykałów.

- Proponujemy przegląd i decyzje dotyczące grup dzisiaj emerytalnie uprzywilejowanych. Dotyczy to mundurówek, górników, prokuratorów i sędziów i księży – grzmiał w Sejmie Tusk. - Potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych. Uznajemy, że tak jak w przypadku komisji majątkowej, która przestała funkcjonować, ustały przesłanki właśnie dlatego, że majątek, o którym mówiono przed laty, wrócił do Kościołów, ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli to będzie wymagało, nie jest to konieczność, ale gdyby się okazało, że wymagać to będzie zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi – oświadczył premier.

Posunięcie nad wyraz propagandowe. Najpierw informacja o nadzwyczajnym uposażeniu emerytalnym duchownych, a potem przekaz o bezwzględnej determinacji w rozwiązaniu tej kwestii za pomocą wszelkich możliwych środków. Za kilka miesięcy powinniśmy otrzymać informację, że rząd znalazł genialny sposób na błyskawiczne wdrożenie zmian i kwestie proceduralne właśnie dobiegają końca.

Tymczasem prawda przedstawia się zupełnie inaczej. Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, wyjaśnia w rozmowie z IAR, że osoby duchowne płacą składkę ZUS i uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Wyraził także zdumienie informacją o rzekomym emerytalnym uprzywilejowaniu księży. - Wyliczenie duchownych w jednej grupie np. z prokuratorami i sędziami jest jakąś horrendalną pomyłką. Chyba, że emerytura sędziów i prokuratorów oscyluje w granicach tysiąca złotych - podkreślił.

Ksiądz Józef Kloch zauważył też, że od 1989 roku wszystkie osoby duchowne, zatrudnione gdziekolwiek na podstawie umowy o pracę, odprowadzają za siebie składki ubezpieczenia społecznego. Pozostałym, na przykład siostrom klauzurowym czy misjonarzom, składki opłacane są z Funduszu Kościelnego. Zaznaczył jednocześnie, że strona kościelna od dawna postulowała rozmowy i jest otwarta na zmianę prawa w kwestii Funduszu Kościelnego.

- Ta przestarzała ustawa liczy sobie już 60 lat. Jeśli strona rządowa zdecyduje się w końcu podjąć ten temat, to jest to krok w dobrym kierunku. Stosowne gremia istnieją - mówi IAR ksiądz Józef Koch wskazując na Komisję Konkordatową i Komisję Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, które gotowe są przystąpić do rozmów.

Modyfikacja prawa związanego z finansami, w tym wypadku z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w Konkordacie, jak wyjaśnił rzecznik episkopatu. - Wystarczy zrealizować postanowienia Konkordatu i przyjąć stosowną uchwałę parlamentarną.

Marzena Nykiel

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook