Jedynie prawda jest ciekawa


Dreamlinery nie polatają dłużej

25.01.2013

Federalna Komisja ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) jeszcze nie znalazła przyczyny pożaru akumulatora na pokładzie samolotu Boeing 787 Dreamliner na lotnisku w Bostonie. Badania mogą potrwać tygodnie. Do tego czasu wszystkie Dreamlinery mają zakaz wykonywania lotów.

Akumulator zapalił się 7 stycznia br. w przygotowującym się do starcie Dreamlinerze linii Japan Airlines na lotnisku w Bostonie. Samolot zatrzymano na płycie lotniska, pasażerów ewakuowano  a świat obiegły zdjęcia kłębów dymu, wydobywających się z jednych z drzwi samolotu. Po tym jak problemy z akumulatorami zanotowano w innych Dreamlinerach w Japonii, NTSB zarządziła dochodzenie a federalna agencja ds. lotnictwa (FAA) zawiesiła loty maszyn tego typu. Wśród uziemionych znalazł się Dreamliner PLL LOT, który miał 16 stycznia zainaugurować loty na trasie Chicago-Warszawa-Chicago.

W czwartek NTSB ogłosiła, że nie znaleziony przyczyny zapalenia się akumulatora i potrzebne są dalsze badania i ekspertyzy. – To wczesna faza dochodzenia. Mamy bardzo dużo pracy do wykonania zanim uda nam się zidentyfikować przyczynę tego zdarzenia – oświadczyła szefowa NTSB, Deborah A.P. Hersman. Podczas konferencji powiedziała, że tylko jeden z testów zajmie co najmniej tydzień. Może to oznaczać, że flota Dreamlinerów nie wzbije się w powietrze w ciągu co najmniej kilku tygodni.

Zdaniem szefowej NTSB sprawa spalonego akumulatora jest bardzo poważna. – Coś takiego nie powinno się wydarzyć. Samolot jest tak zaprojektowany, że jest wiele systemów, które powinny chronić przed takim zdarzeniem. Widać, że nie zadziałały one tak, jak powinny i musimy zrozumieć dlaczego tak się stało – wyjaśniła Hersman. Podczas konferencji zaprezentowano spalony akumulator, w którym doszło do zwarcia. NTSB jest szczególnie zaniepokojona faktem, że nie zadziałały systemy zabezpieczenia akumulatorów oraz zapobiegające pojawieniu się źródła ognia na pokładzie samolotu.

Decyzja NTSB to bardzo zła wiadomość dla firmy Boeing. W zeszłym tygodniu zawiesiła ona dostawy nowo-wyprodukowanych egzemplarzy Dreamlinera. Nie wstrzymano jednak montażu nowych maszyn. „Nasza firma stworzyła zespoły składające się z setek inżynierów oraz ekspertów, którzy bez ustanku pracują tylko w jednym celu: aby rozwiązać problem i przywrócić całej flocie 787 status zdolnych do latania” napisano w czwartkowym komunikacie Boeinga.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook