Jedynie prawda jest ciekawa


Dreamlinery jeszcze postoją

02.02.2013

Po dwóch tygodniach nadal nie znaleziono przyczyny zapalenia się akumulatorów - pisze Paweł Burdzy z Chicago.

Jest postęp, ale nie wiadomo kiedy koniec dochodzenia – to ostatni komunikat w sprawie Dreamlinerów. Wszystkie 50 użytkowanych już samolotów boeing 787 (w tym dwa w barwach PLL LOT) ma na razie zakaz latania.

Prowadzący dochodzenie specjaliści z komisji ds. bezpieczeństwa transportu NTSB badają mikroskopijne fragmenty akumulatorów, przekopują dokumentację techniczną oraz zapisy urządzeń pokładowych z dwóch Dreamlinerów linii All Nippon Airlines, w których w styczniu spaliły się akumulatory. To właśnie było przyczyną decyzji Federalnej Agencji ds. Lotnictwa (FAA) o zawieszeniu do odwołania wszystkich lotów Dreamlinerów. „Nasi specjaliści działają szybko i odnotowaliśmy pewien postęp” – powiedziała w piątek rzeczniczka NTSB, Kelly Nantes.

Problem w tym, że po dwóch tygodniach nadal nie znaleziono przyczyny zapalenia się akumulatorów. Prowadzący dochodzenie sprawdzili już japońskiego producenta akumulatorów. Teraz sprawdzają brytyjskiego wykonawcę systemu ładowania oraz francuską firmę Thales SA, która odpowiedzialna była za system elektryczny samolotu. Choć dochodzenie obejmuje podmioty na trzech kontynentach, powód zapalenia się akumulatorów pozostaje jak na razie tajemnicą. Jak powiedział sekretarz transportu USA Ray LaHood władze „nie znajdują się pod żadną presją” aby wznowić loty – cały Dreamliner będzie gruntownie przebadany aż przyczyna usterki zostanie wykryta. Co może potrwać tygodnie, a nawet miesiące.

To nie są dobre wieści dla firmy Boeing. Koncern dalej kontynuuje produkcję samolotów, a nawet zwiększa tempo. W zeszłym roku zwiększył ilość produkowanych maszyn do pięciu miesięcznie a do końca tego roku chciał wypuszczać z taśm produkcyjnych nawet dziesięć maszyn miesięcznie. Jednak aż do uchylenia zakazu lotów koncern nie może dostarczać nowych samolotów swoim klientom. Analitycy oceniają, że przedłużające się dochodzenie może kosztować firmę z Chicago od 2,5 do 5 mld dolarów straty.

Paweł Burdzy z Chicago
[Fot. Wikipedia.pl/Paweł Drozd , on Wiki Drozdp

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook