Jedynie prawda jest ciekawa


Dramatyczna pustka intelektualna i programowa

12.10.2012

Z wielkiej chmury mały deszcz - tak wystąpienie premiera Donalda Tuska nt. zamierzeń rządu podsumował Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Dzisiejsze expose czy nazywane inaczej - informacyjne wystąpienie premiera - pokazuje, że ten wielki balon pękł i to z małym hukiem nawet. Przede wszystkim widać, że Platforma i sam premier nie ogarnia skali zagrożeń wynikających z nadchodzącego kryzysu jak i nie docenia wyzwań, przed jakimi stoimi. Jedyną bowiem praktycznie konkretną propozycją jest wydłużenie urlopu macierzyńskiego do jednego roku, a tak naprawdę reszta to są czyste mrzonki, bajeczki.

Nie ma koncepcji jak przetrwać ten kryzys, bo pomysł na znalezienie 700-800 mld zł na inwestycje w energetyce, w infrastrukturze, na kolei itd. - to są obietnice bez pokrycia. Premier nie powiedział skąd weźmie te pieniądze - a to jest gigantyczna kwota. Przypomnijmy, że gdy premier Kaczyński mówił o kilkunastu miliardach zł, które mogłyby posłużyć w walce z kryzysem, mówiono, że są to mrzonki a minister finansów próbował ośmieszyć te propozycje, mówiąc, że nie będzie skąd wziąć tych pieniędzy.

Tutaj jest mowa o 700-800 mld zł i właściwie jedynym źródłem ma być dalsze zadłużanie kraju i państwa, bo pomysłem, można powiedzieć mało realnym, jest wniesienie udziałów spółek Skarby Państwa do BGK i pod to wykreowanie kredytów, a więc dalsze zadłużanie państwa. BGK już dzisiaj jest w poważnych tarapatach  - ma bowiem blisko 50 mld zł obligacji drogowych - to są przecież długi, które będzie trzeba spłacić.

Pan premier nie powiedział ani słowa o gigantycznym zadłużeniu - długu publicznym, sięgającym już 900 mld zł, olbrzymim już w tej chwili długu zagranicznym, o dziurawym budżecie, o deficytach samorządów, o bankructwach firm - w ogóle na ten temat nie było ani słowa. Widać więc, że nie ma żadnej długofalowej koncepcji, nie tylko rozwoju kraju, ale również przeciwdziałania skutkom kryzysu.

Tak naprawdę, dla przedsiębiorców metoda kasowa rozliczania VAT-u jest rzeczą oczywistą i to jest żaden ukłon w ich stronę.

Podsumowując - dramatyczna pustka intelektualna, programowa, jakieś bardzo hasłowe zakończenie, pozostawienie kwestii problemów związanych z rozpadem strefy euro i Unii Europejskiej na później. To wszystko pokazuje, że z wielkiej chmury mały deszcz i zanosi się na to, że to są wyłącznie propagandowe rozwiązania. Natomiast premier Tusk składając wniosek o wotum zaufania dla rządu - jeśli chce się sprawdzić, to powinien po prostu rozpisać nowe wybory, a nie robić Polakom kolejną szopkę, tym razem polityczną.

not. zrk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook