Jedynie prawda jest ciekawa


Dramat 500 pracowników Autosanu

23.09.2013

Autosan SA, jeden z najstarszych zakładów w Polsce - fabryka ze 181 letnią historią - złożył do sądu wniosek o upadłość. Oznacza to, że jeśli sąd tak postanowi, polski przemysł straci kolejny klejnot, a ok. 500 pracowników znajdzie się na bruku. O sytuacji w Autosanie, przyczynach upadku słynnej niegdyś fabryki rozmawiamy z Ewą Latusek, przewodniczącą NSZZ "Solidarność" w Autosanie.

Stefczyk.info: - W ub. czwartek Zarząd złożył do sądu wniosek o upadłość. Co takiego się wydarzyło, że restrukturyzowany od roku zakład podejmuje nagle taką dramatyczną decyzję?

- Straciliśmy finansowanie w spółce, a nasze zadłużenia przekraczały kapitał zakładowy. Nie było wyboru - prezes i zarząd musieli to zrobić.

Jakie mogą być dalsze losy Autosanu?

- Nie wiemy. Jest nowy właściciel, Grzegorz Tarnawa, bo poprzedni Sobiesław Zasada błyskawicznie sprzedał swoje akcje - to już wszyscy wiemy.

Czy to jest jakaś nadzieja dla Autosanu?

- Pan Grzegorz Tarnawa to nie jest nowy inwestor, a nowy akcjonariusz. Ale z tego co wiadomo, to on się zajmuje sprzedażą spółek upadłych, więc jeśli przed wejściem syndyka znajdzie inwestora z pieniędzmi to może i jest jakaś szansa. Ale jeśli przyjdzie syndyk do zakładu, to temat się skończy, bo to syndyk stanie się wówczas właścicielem zakładu.

A jaka jest teraz sytuacja w Autosanie? Co się w tej chwili dzieje w firmie?

- W tej chwili jesteśmy w pracy i to nie wszyscy, bo niektórzy są urlopach - zaległych i bieżących, ale większa część załogi jest w pracy i czekamy na spotkanie z prezesem, który właśnie przyjechał do zakładu.

Ale nie pracujecie, montaż nie odbywa się?

- Nie, nie odbywa się, bo nie mamy nawet pieniędzy na skończenie tej produkcji, która została zaczęta.

Czyli załoga przyszła, jest w halach i czeka na prezesa. Czego od niego oczekujecie?

- Przede wszystkim informacji co dalej. Prezes nie spotkał się z nami przed złożeniem wniosku o upadłość, choć powinien to zrobić i rozumiem, że zrobi to dzisiaj.

A jak Pani ocenia to, co się przydarzyło Autosanowi?

- Za to, co się przydarzyło Autosanowi, to ja mogę w imieniu całej załogi podziękować właścicielowi, byłemu już, bo jak mówiłam zdążył już sprzedać akcje - Sobiesławowi Zasadzie - za to, że doprowadził spółkę z taką tradycją - 181 lat - do ruiny. Takiego mieliśmy właściciela. Bardzo mu dziękujemy, że doprowadził spółkę do upadłości.

Co takiego zrobił Zasada, że spółka znalazła się w takiej sytuacji?

- To są problemy w całej Grupie Zasada, nie tylko w Autosan SA, ale w całej Grupie, które teraz, nagle się ujawniły. Przecież pan Zasada miał też Jelcza, którego również doprowadził do ruiny, teraz nas i obecnie cała Grupa ma problemy finansowe, ale co konkretnie to ja nie wiem.

A ma Pani nadzieję na upadłość układową, taką, jak np. w przypadku Krośnieńskich Hut Szkła? Dziś zatrudniają więcej pracowników niż przed upadłością...

- Ale to sąd będzie decydował. Nie wiem, czy my mamy na nią szansę. Możliwe, trzeba się ułożyć z kontrahentami - wiadomo, że oni tracą część swoich wierzytelności, trudno powiedzieć. Ale szczerze mówiąc nie wierzę w żadną upadłość układową. Huta Szkła miała produkcję, miała zamówienia i dużą produkcję, więc można było się układać, bo z tej produkcji były pieniądze. A my nie mamy, nie mamy ani zamówień, ani kontraktów, ani majątku, więc jak tu liczyć na upadłość układową?

Co to oznacza? Pięćset osób znajdzie się na bruku?

- Tak, czy tak znajdzie się na bruku, bo wszyscy dostaniemy wypowiedzenia - może parę osób dostanie propozycję, żeby tu coś zakończyć. Dopiero potem może zacznie się coś tu rozkręcać. Tego nie wiemy. Ludzie jeszcze mają nadzieję, że coś się stanie.

Te pięćset osób dla Sanoka to duża liczba na rynku pracy?

- To będzie bardzo duża grupa bezrobotnych dla takiego miasta jak Sanok. Autosan to tutaj największy zakład motoryzacyjny.

Czy Zarząd zwracał się o pomoc, np. do rządu?

- Oczywiście, zwracaliśmy się, składaliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Przemysłu, bardzo dobry wniosek, został on przyjęty, ale żeby takie przyznane przez komisję pieniądze podjąć trzeba mieć zabezpieczenie - bo to nie jest darowany pieniądz tylko pożyczony - a my takiego zabezpieczenia nie mieliśmy i nie mamy i nie mogliśmy z tych pieniędzy skorzystać.

Czyli przyglądamy się bezsilnie, jak pada kolejny klejnot polskiego przemysłu?

Ależ nasz przemysł już padł. My już praktycznie polskiego przemysłu nie mamy. Wszystko padło, wszystko to, co zostało przekazane za długi prywatnym właścicielom, a ci tylko i wyłącznie wyciągnęli z niego pieniądze, wymęczyli ludzi i te firmy w końcu porzucili. I to się dalej tak dzieje. Prywatny właściciel rządzi się swoimi prawami, nikt nawet nie ma prawa go skontrolować, może poza sądem gospodarczym...


not. zrk
[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook