Jedynie prawda jest ciekawa


Dramat 500 pracowników Autosanu

23.09.2013

Autosan SA, jeden z najstarszych zakładów w Polsce - fabryka ze 181 letnią historią - złożył do sądu wniosek o upadłość. Oznacza to, że jeśli sąd tak postanowi, polski przemysł straci kolejny klejnot, a ok. 500 pracowników znajdzie się na bruku. O sytuacji w Autosanie, przyczynach upadku słynnej niegdyś fabryki rozmawiamy z Ewą Latusek, przewodniczącą NSZZ "Solidarność" w Autosanie.

Stefczyk.info: - W ub. czwartek Zarząd złożył do sądu wniosek o upadłość. Co takiego się wydarzyło, że restrukturyzowany od roku zakład podejmuje nagle taką dramatyczną decyzję?

- Straciliśmy finansowanie w spółce, a nasze zadłużenia przekraczały kapitał zakładowy. Nie było wyboru - prezes i zarząd musieli to zrobić.

Jakie mogą być dalsze losy Autosanu?

- Nie wiemy. Jest nowy właściciel, Grzegorz Tarnawa, bo poprzedni Sobiesław Zasada błyskawicznie sprzedał swoje akcje - to już wszyscy wiemy.

Czy to jest jakaś nadzieja dla Autosanu?

- Pan Grzegorz Tarnawa to nie jest nowy inwestor, a nowy akcjonariusz. Ale z tego co wiadomo, to on się zajmuje sprzedażą spółek upadłych, więc jeśli przed wejściem syndyka znajdzie inwestora z pieniędzmi to może i jest jakaś szansa. Ale jeśli przyjdzie syndyk do zakładu, to temat się skończy, bo to syndyk stanie się wówczas właścicielem zakładu.

A jaka jest teraz sytuacja w Autosanie? Co się w tej chwili dzieje w firmie?

- W tej chwili jesteśmy w pracy i to nie wszyscy, bo niektórzy są urlopach - zaległych i bieżących, ale większa część załogi jest w pracy i czekamy na spotkanie z prezesem, który właśnie przyjechał do zakładu.

Ale nie pracujecie, montaż nie odbywa się?

- Nie, nie odbywa się, bo nie mamy nawet pieniędzy na skończenie tej produkcji, która została zaczęta.

Czyli załoga przyszła, jest w halach i czeka na prezesa. Czego od niego oczekujecie?

- Przede wszystkim informacji co dalej. Prezes nie spotkał się z nami przed złożeniem wniosku o upadłość, choć powinien to zrobić i rozumiem, że zrobi to dzisiaj.

A jak Pani ocenia to, co się przydarzyło Autosanowi?

- Za to, co się przydarzyło Autosanowi, to ja mogę w imieniu całej załogi podziękować właścicielowi, byłemu już, bo jak mówiłam zdążył już sprzedać akcje - Sobiesławowi Zasadzie - za to, że doprowadził spółkę z taką tradycją - 181 lat - do ruiny. Takiego mieliśmy właściciela. Bardzo mu dziękujemy, że doprowadził spółkę do upadłości.

Co takiego zrobił Zasada, że spółka znalazła się w takiej sytuacji?

- To są problemy w całej Grupie Zasada, nie tylko w Autosan SA, ale w całej Grupie, które teraz, nagle się ujawniły. Przecież pan Zasada miał też Jelcza, którego również doprowadził do ruiny, teraz nas i obecnie cała Grupa ma problemy finansowe, ale co konkretnie to ja nie wiem.

A ma Pani nadzieję na upadłość układową, taką, jak np. w przypadku Krośnieńskich Hut Szkła? Dziś zatrudniają więcej pracowników niż przed upadłością...

- Ale to sąd będzie decydował. Nie wiem, czy my mamy na nią szansę. Możliwe, trzeba się ułożyć z kontrahentami - wiadomo, że oni tracą część swoich wierzytelności, trudno powiedzieć. Ale szczerze mówiąc nie wierzę w żadną upadłość układową. Huta Szkła miała produkcję, miała zamówienia i dużą produkcję, więc można było się układać, bo z tej produkcji były pieniądze. A my nie mamy, nie mamy ani zamówień, ani kontraktów, ani majątku, więc jak tu liczyć na upadłość układową?

Co to oznacza? Pięćset osób znajdzie się na bruku?

- Tak, czy tak znajdzie się na bruku, bo wszyscy dostaniemy wypowiedzenia - może parę osób dostanie propozycję, żeby tu coś zakończyć. Dopiero potem może zacznie się coś tu rozkręcać. Tego nie wiemy. Ludzie jeszcze mają nadzieję, że coś się stanie.

Te pięćset osób dla Sanoka to duża liczba na rynku pracy?

- To będzie bardzo duża grupa bezrobotnych dla takiego miasta jak Sanok. Autosan to tutaj największy zakład motoryzacyjny.

Czy Zarząd zwracał się o pomoc, np. do rządu?

- Oczywiście, zwracaliśmy się, składaliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Przemysłu, bardzo dobry wniosek, został on przyjęty, ale żeby takie przyznane przez komisję pieniądze podjąć trzeba mieć zabezpieczenie - bo to nie jest darowany pieniądz tylko pożyczony - a my takiego zabezpieczenia nie mieliśmy i nie mamy i nie mogliśmy z tych pieniędzy skorzystać.

Czyli przyglądamy się bezsilnie, jak pada kolejny klejnot polskiego przemysłu?

Ależ nasz przemysł już padł. My już praktycznie polskiego przemysłu nie mamy. Wszystko padło, wszystko to, co zostało przekazane za długi prywatnym właścicielom, a ci tylko i wyłącznie wyciągnęli z niego pieniądze, wymęczyli ludzi i te firmy w końcu porzucili. I to się dalej tak dzieje. Prywatny właściciel rządzi się swoimi prawami, nikt nawet nie ma prawa go skontrolować, może poza sądem gospodarczym...


not. zrk
[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook