Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żurawski vel Grajewski: "USA podsłuchują, bo są porządnym państwem"

27.10.2013

Przez Europę znowu przeszedł pomruk niezadowolenia z odkrycia faktu podsłuchiwania przez amerykańskie służby polityków Unii Europejskiej, w tym kanclerz RFN. Głos zabrał nawet Donald Tusk, który wyraził swoje "niezadowolenie", co miało raczej charakter sztubackiej chęci znalezienia się przez niego w tym samym szeregu, co Niemcy. O aferze podsłuchowej i zachowaniu się polskiej dyplomacji rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewski, politologiem i ekspertem od spraw międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego Amerykanie podsłuchują kanclerz Niemiec? Czy kryje się za tym jakiś wyższy cel, czy po prostu robią to, bo mają taką okazję?

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Podsłuchują ponieważ są porządnym państwem. Zgodnie z interesami własnych obywateli zbierają dane i informacje o świecie, a Niemcy są jednym z ważniejszych podmiotów politycznych świata, więc po prostu należy na ich temat zbierać informacje. Mnie to nie bulwersuje. Zresztą najprawdopodobniej Niemcy robią to samo. A jeśli tego nie robią, to tylko dlatego, że nie są w stanie. Sądzę, że podsłuchiwanie to praktyka dosyć powszechna, może z wyłączeniem państw mniej poważnych, czyli niestety naszego. Od tego są wywiady, aby podsłuchiwały.

Czy w Niemczech mogą się nasilić tendencje antyamerykańskie? Czy znowu do głosu dojdą żądania wyrzucenia Jankesów do domu? Czy nasilą się tendencje lepszych relacji z Rosją?

Myślę, że nie w tej kadencji. Zresztą według mnie najważniejszym pytaniem jest nie to, dlaczego podsłuchują, ale dlaczego o tym teraz mówią. Nie sam fakt jest ważny, ale nagłośnienie go.

A wracając do Niemiec, to tu przez pewien czas będzie burza w szklance wody, ale zwrot byłby taki, jakiego dokonywał Gerhard Schröder w 2003 r.

Taki zwrot w polityce niemieckiej jest możliwy, doświadczaliśmy go przecież. Tak głębokiego zwrotu jak wówczas nie było. Niemcy przestały być państwem, jakim były od czasów kanclerza Adenauera, czyli głównym sojusznikiem USA na Kontynencie. Ale zwrot w 2003 r. był przy dominacji SPD w polityce niemieckiej. Obecnie tego nie ma, choć jak wiadomo wciąż trwają rozmowy na temat utworzenia koalicji CDU z SPD, ale socjaldemokraci nie będą mieli pozycji dominującej.

W sprawie podsłuchów premier Tusk ustawia Polskę w kontrze do Stanów Zjednoczonych. To jest błąd, prawda?

Tak oczywiście, to jest błąd. Byłoby dobrze usłyszeć jaki cel polityczny zamierzamy w ten sposób osiągnąć. I chyba byłaby spora trudność z uzyskaniem racjonalnej odpowiedzi, oczywiście odpowiedzi zgodnej z interesem Polski.

Bo przecież dyplomacja niemiecka poradzi sobie bez pomocnika-Tuska i całego polskiego aparatu dyplomatycznego.

Tak. To są takie awantury dla awantury. Choć z drugiej strony mamy przecież sytuację, w której USA prowadzą politykę wyraźnie niekorzystną z polskiego punktu widzenia, ale manifestowanie niezadowolenia z tego faktu powinno mieć charakter merytoryczny, czyli powinno dotyczyć tych rzeczy, które nam się nie podobają, a nie jakichś ubocznych. Nas może niepokoić bierność Stanów Zjednoczonych w sprawach naszego regionu i wciąż tląca się nitka resetu w ich relacjach z Kremlem.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook