Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żurawski vel Grajewski: "USA podsłuchują, bo są porządnym państwem"

27.10.2013

Przez Europę znowu przeszedł pomruk niezadowolenia z odkrycia faktu podsłuchiwania przez amerykańskie służby polityków Unii Europejskiej, w tym kanclerz RFN. Głos zabrał nawet Donald Tusk, który wyraził swoje "niezadowolenie", co miało raczej charakter sztubackiej chęci znalezienia się przez niego w tym samym szeregu, co Niemcy. O aferze podsłuchowej i zachowaniu się polskiej dyplomacji rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewski, politologiem i ekspertem od spraw międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego Amerykanie podsłuchują kanclerz Niemiec? Czy kryje się za tym jakiś wyższy cel, czy po prostu robią to, bo mają taką okazję?

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Podsłuchują ponieważ są porządnym państwem. Zgodnie z interesami własnych obywateli zbierają dane i informacje o świecie, a Niemcy są jednym z ważniejszych podmiotów politycznych świata, więc po prostu należy na ich temat zbierać informacje. Mnie to nie bulwersuje. Zresztą najprawdopodobniej Niemcy robią to samo. A jeśli tego nie robią, to tylko dlatego, że nie są w stanie. Sądzę, że podsłuchiwanie to praktyka dosyć powszechna, może z wyłączeniem państw mniej poważnych, czyli niestety naszego. Od tego są wywiady, aby podsłuchiwały.

Czy w Niemczech mogą się nasilić tendencje antyamerykańskie? Czy znowu do głosu dojdą żądania wyrzucenia Jankesów do domu? Czy nasilą się tendencje lepszych relacji z Rosją?

Myślę, że nie w tej kadencji. Zresztą według mnie najważniejszym pytaniem jest nie to, dlaczego podsłuchują, ale dlaczego o tym teraz mówią. Nie sam fakt jest ważny, ale nagłośnienie go.

A wracając do Niemiec, to tu przez pewien czas będzie burza w szklance wody, ale zwrot byłby taki, jakiego dokonywał Gerhard Schröder w 2003 r.

Taki zwrot w polityce niemieckiej jest możliwy, doświadczaliśmy go przecież. Tak głębokiego zwrotu jak wówczas nie było. Niemcy przestały być państwem, jakim były od czasów kanclerza Adenauera, czyli głównym sojusznikiem USA na Kontynencie. Ale zwrot w 2003 r. był przy dominacji SPD w polityce niemieckiej. Obecnie tego nie ma, choć jak wiadomo wciąż trwają rozmowy na temat utworzenia koalicji CDU z SPD, ale socjaldemokraci nie będą mieli pozycji dominującej.

W sprawie podsłuchów premier Tusk ustawia Polskę w kontrze do Stanów Zjednoczonych. To jest błąd, prawda?

Tak oczywiście, to jest błąd. Byłoby dobrze usłyszeć jaki cel polityczny zamierzamy w ten sposób osiągnąć. I chyba byłaby spora trudność z uzyskaniem racjonalnej odpowiedzi, oczywiście odpowiedzi zgodnej z interesem Polski.

Bo przecież dyplomacja niemiecka poradzi sobie bez pomocnika-Tuska i całego polskiego aparatu dyplomatycznego.

Tak. To są takie awantury dla awantury. Choć z drugiej strony mamy przecież sytuację, w której USA prowadzą politykę wyraźnie niekorzystną z polskiego punktu widzenia, ale manifestowanie niezadowolenia z tego faktu powinno mieć charakter merytoryczny, czyli powinno dotyczyć tych rzeczy, które nam się nie podobają, a nie jakichś ubocznych. Nas może niepokoić bierność Stanów Zjednoczonych w sprawach naszego regionu i wciąż tląca się nitka resetu w ich relacjach z Kremlem.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook