Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żurawski vel Grajewski: "Rosja za pomocą embarg nic nie ugra"

04.09.2013

Mołdawia jest kolejnym krajem naszego regionu, który może wkrótce ucierpieć w wyniku rosyjskiego embarga ekonomicznego. Jednak nie o ekonomię Moskwie chodzi, lecz o presję polityczną. Mołdawia obok Ukrainy i Gruzji będzie wkrótce miała szansę zrzeszyć się z Unią Europejską i wejść do strefy wolnego handlu. O rosyjskich próbach siłowego przeciągnięcia na swoją stronę "bliskiej zagranicy" rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim politologiem i ekspertem ds. międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Czy można przyjąć, że Rosja podobnie jak Gruzję, Ukrainę i Mołdawię traktuje też Polskę? Embargami.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Jeśli chodzi o częstotliwość embarg to tak. Ostatnie embargo nałożone przez Rosję na Ukrainę jest bardzo sprecyzowane i otwarcie deklarowany cel polityczny, czyli zniechęcenie Ukrainy do stowarzyszenia z Unią Europejską. Natomiast embarga pod adresem Polski, to które jest obecnie wprowadzone i rozszerzane nie mają deklarowanego celu. One są wprowadzane pod hasłem przestrzegania reguł fitosanitarnych, a nie pod hasłem jakiejś presji politycznej. Tak więc tu jest różnica między Polską, a innymi krajami  naszego regionu, wobec których otwarcie kierowane są cele polityczne. Wobec naszego kraju te cele polityczne są kamuflowane.

Ostatnim chronologicznie krajem zagrożonym rosyjskim embargiem jest Mołdawia. Tu też w grę wchodzi presja na to, aby Mołdawia nie stowarzyszała się z UE. Czy presja Kremla będzie skuteczna?

Myślę, że nie. Natomiast spośród wszystkich krajów poddanych presji Rosji, czyli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii przed listopadowym szczytem, na którym te kraje mają szansę podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, to Mołdawia jest w najgorszym położeniu. A to z uwagi na możliwość odmrożenia przez Rosję konfliktów w Naddniestrzu i przywrócenia mu charakteru zbrojnego, do czego pewne kroki zostały już poczynione. To było miesiąc lub dwa miesiące temu prezydent Naddniestrza wydał dekret o granicach Republiki Naddniestrzańskiej opisujący te granice szerzej niż w rzeczywistości rząd w Tyrespolu kontroluje terytorium, do którego rości on sobie pretensje. Kilka wiosek będących faktycznie pod kontrolą Kiszyniowa, legalnego rządu Mołdawii, zostało opisanych w tym dekrecie jako należące do Naddniestrza. Może więc to być odebrane jako groźba konfliktu zbrojnego.

A Unia Europejska nie lubi konfliktów narodowościowych. Widzieliśmy to np. w kontekście Bałkanów. Jak UE może pomóc takim krajom?

Unia jest tak słabą organizacją w zakresie polityki zagraniczne, a już w szczególności jeśli jest słaba, gdy jest konfrontowana z kwestiami militarnymi. Teoretycznie jest możliwość, że Unia rozmieszcza misję obserwacyjną na spornych terenach. To tworzy nową jakość polityczną, bo trudno będzie komukolwiek strzelać do urzędników czy policjantów unijnych. Ale tego nie zrobi, bo nie pójdzie na konflikt z Moskwą.

Natomiast w zakresie gospodarczym ma odpowiednie instrumenty. Rynek europejski jest rynkiem rosnącym dla wszystkich tych trzech krajów, które mają problemy z Rosją, zaś rosyjski rynek jest dla nich malejący, poza kwestiami energetycznymi, ale widać, że Ukraina stopniowo uwalnia się od tego. Tak więc rosyjskie akcje będą miały skutek odwrotny od zamierzonego, to znaczy skonsolidują społeczeństwa krajów poddanych rosyjskiej presji wokół programu prozachodniego i nawet mogą wymusić na tych, którzy mieli inny pomysł, przestawienie się na rynek europejski, który jest przecież bardzo atrakcyjny. Nie tylko jest większy od rosyjskiego, ale ma bardziej cywilizowane reguły. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy prywatnymi biznesmenami i musimy bronić swoich praw opisanych w umowie. Gdzie wolelibyśmy ich bronić? Przed sądem na terenie Federacji Rosyjskiej, czy jakimś w kraju unijnym?

Unia otwierając się w listopadzie na te kraje, wprowadzając je do strefy wolnego handlu. To nie jest pomoc finansowa, ale możliwość samodzielnego zarabiania pieniędzy na handlu z Unią.

Wracając wczoraj z pracy do domu kupiłem mołdawskie wino. Może to też jest jakieś wyjście? Solidarność.

Bardzo słusznie. Możemy oczywiście tu w Polsce zachęcać naszych współobywateli do kupowania produktów naszych partnerów ze Wschodu, aby w ten sposób pomóc im w wyrwaniu się spod dominacji rosyjskiej.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook