Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żurawski vel Grajewski: "Rosja za pomocą embarg nic nie ugra"

04.09.2013

Mołdawia jest kolejnym krajem naszego regionu, który może wkrótce ucierpieć w wyniku rosyjskiego embarga ekonomicznego. Jednak nie o ekonomię Moskwie chodzi, lecz o presję polityczną. Mołdawia obok Ukrainy i Gruzji będzie wkrótce miała szansę zrzeszyć się z Unią Europejską i wejść do strefy wolnego handlu. O rosyjskich próbach siłowego przeciągnięcia na swoją stronę "bliskiej zagranicy" rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim politologiem i ekspertem ds. międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Czy można przyjąć, że Rosja podobnie jak Gruzję, Ukrainę i Mołdawię traktuje też Polskę? Embargami.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Jeśli chodzi o częstotliwość embarg to tak. Ostatnie embargo nałożone przez Rosję na Ukrainę jest bardzo sprecyzowane i otwarcie deklarowany cel polityczny, czyli zniechęcenie Ukrainy do stowarzyszenia z Unią Europejską. Natomiast embarga pod adresem Polski, to które jest obecnie wprowadzone i rozszerzane nie mają deklarowanego celu. One są wprowadzane pod hasłem przestrzegania reguł fitosanitarnych, a nie pod hasłem jakiejś presji politycznej. Tak więc tu jest różnica między Polską, a innymi krajami  naszego regionu, wobec których otwarcie kierowane są cele polityczne. Wobec naszego kraju te cele polityczne są kamuflowane.

Ostatnim chronologicznie krajem zagrożonym rosyjskim embargiem jest Mołdawia. Tu też w grę wchodzi presja na to, aby Mołdawia nie stowarzyszała się z UE. Czy presja Kremla będzie skuteczna?

Myślę, że nie. Natomiast spośród wszystkich krajów poddanych presji Rosji, czyli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii przed listopadowym szczytem, na którym te kraje mają szansę podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, to Mołdawia jest w najgorszym położeniu. A to z uwagi na możliwość odmrożenia przez Rosję konfliktów w Naddniestrzu i przywrócenia mu charakteru zbrojnego, do czego pewne kroki zostały już poczynione. To było miesiąc lub dwa miesiące temu prezydent Naddniestrza wydał dekret o granicach Republiki Naddniestrzańskiej opisujący te granice szerzej niż w rzeczywistości rząd w Tyrespolu kontroluje terytorium, do którego rości on sobie pretensje. Kilka wiosek będących faktycznie pod kontrolą Kiszyniowa, legalnego rządu Mołdawii, zostało opisanych w tym dekrecie jako należące do Naddniestrza. Może więc to być odebrane jako groźba konfliktu zbrojnego.

A Unia Europejska nie lubi konfliktów narodowościowych. Widzieliśmy to np. w kontekście Bałkanów. Jak UE może pomóc takim krajom?

Unia jest tak słabą organizacją w zakresie polityki zagraniczne, a już w szczególności jeśli jest słaba, gdy jest konfrontowana z kwestiami militarnymi. Teoretycznie jest możliwość, że Unia rozmieszcza misję obserwacyjną na spornych terenach. To tworzy nową jakość polityczną, bo trudno będzie komukolwiek strzelać do urzędników czy policjantów unijnych. Ale tego nie zrobi, bo nie pójdzie na konflikt z Moskwą.

Natomiast w zakresie gospodarczym ma odpowiednie instrumenty. Rynek europejski jest rynkiem rosnącym dla wszystkich tych trzech krajów, które mają problemy z Rosją, zaś rosyjski rynek jest dla nich malejący, poza kwestiami energetycznymi, ale widać, że Ukraina stopniowo uwalnia się od tego. Tak więc rosyjskie akcje będą miały skutek odwrotny od zamierzonego, to znaczy skonsolidują społeczeństwa krajów poddanych rosyjskiej presji wokół programu prozachodniego i nawet mogą wymusić na tych, którzy mieli inny pomysł, przestawienie się na rynek europejski, który jest przecież bardzo atrakcyjny. Nie tylko jest większy od rosyjskiego, ale ma bardziej cywilizowane reguły. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy prywatnymi biznesmenami i musimy bronić swoich praw opisanych w umowie. Gdzie wolelibyśmy ich bronić? Przed sądem na terenie Federacji Rosyjskiej, czy jakimś w kraju unijnym?

Unia otwierając się w listopadzie na te kraje, wprowadzając je do strefy wolnego handlu. To nie jest pomoc finansowa, ale możliwość samodzielnego zarabiania pieniędzy na handlu z Unią.

Wracając wczoraj z pracy do domu kupiłem mołdawskie wino. Może to też jest jakieś wyjście? Solidarność.

Bardzo słusznie. Możemy oczywiście tu w Polsce zachęcać naszych współobywateli do kupowania produktów naszych partnerów ze Wschodu, aby w ten sposób pomóc im w wyrwaniu się spod dominacji rosyjskiej.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook