Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żukowski: Przegrana Komorowskiego zwiększa prawdopodobieństwo porażki PO

16.05.2015

„Przegrana Komorowskiego to rosnące prawdopodobieństwo wyraźnej porażki Platformy w wyborach parlamentarnych” - ocenia w magazynie „Plus Minus” dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem eksperta wygrana Andrzeja Dudy i drugie miejsce Bronisława Komorowskiego w I turze wyborów prezydenckich to wynik m.in. odpływu wyborców urzędującego prezydenta do Pawła Kukiza, a także słaba mobilizacja stałego elektoratu. 

„Te rezultaty mają wspólną przyczynę: strategię wybraną przez sztab Komorowskiego. Zamiast spierać się o wizję Polski, postanowiono zestawić ze sobą odpowiednio opakowane wizerunki kandydatów. Po jednej stronie próbowano ulokować „popularnego i racjonalnego" prezydenta „zgody i bezpieczeństwa", po drugiej – pretendentów oklejonych etykietkami „radykałowie". To się jednak – szczęśliwie dla demokracji – nie udało. Uruchomiony mechanizm debaty doprowadził do starcia nie tylko osób, ale i rywalizujących ze sobą głównych obozów. „Zmiana" zaczęła wygrywać ze „status quo". Wzmacniało to Dudę, także dlatego że jest młodszy i bardziej dynamiczny”  - podkreśla.

Dr Żukowski wskazuje, że wynik Bronisława Komorowskiego przed jeszcze większą porażką uratowało przejęcie głosów części wyborców SLD i PSL, jednak niespójny przekaz wpłynął na zrażenie wielu potencjalnych wyborców, w tym także młodych.

„Jeżeli urzędujący prezydent przez wiele tygodni mówi o zgodzie, to nie może później uderzać w przeciwnika negatywnym przekazem nastawionym na budzenie złych emocji” – zaznacza socjolog, odnosząc się do spotu atakującego Andrzeja Dudę w związku za jego stanowisko w sprawie metody in vitro.

Według dr. Żukowskiego przegrana Bronisława Komorowskiego może okazać się korzystna dla lewicy, która będzie próbowała odrodzić się z pomocą obecnych wyborców władzy. Jednak ta sama szansa dla lewicy, może być zapowiedzią klęski PO w najbliższych wyborach parlamentarnych.

„Przegrana Komorowskiego to rosnące prawdopodobieństwo wyraźnej porażki Platformy w wyborach parlamentarnych. A także dekompozycji obecnego obozu władzy i głębokich napięć wewnątrz PO.”

Socjolog nie ma wątpliwości, że wygrana Andrzeja Dudy może korzystnie wpłynąć na wizerunek jak i wynik PiS-u.

„Jeśli Duda wygra, może nastąpić przełom w nastawieniu do Prawa i Sprawiedliwości wyborców środka, co pozwoli tej partii wyraźnie wygrać jesienne wybory. Nie wykluczałbym wówczas nawet samodzielnych rządów PiS, choć bardziej prawdopodobny pozostaje scenariusz, w którym języczkiem u wagi niezbędnym do stworzenia większości będzie nowa formacja Kukiza, ewentualnie PSL.”

Dr Żukowski uważa, że nawet gdyby Andrzej Duda przegrał walkę o fotel prezydencki, pozostanie ważną siłą w PiS. Nie zgadza się też z twierdzeniem, że prezes partii będzie próbował ograniczać jego wpływy. 

 „Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy przede wszystkim na przeprowadzeniu w Polsce głębokich reform, na naprawie państwa, a to wymaga wysokiej wygranej w jesiennych wyborach. Wszystko, co temu sprzyja, jest plusem, a nie minusem. Prezydent Komorowski te plany będzie nadal blokować, a popularny Andrzej Duda, zwłaszcza prezydent Duda, wspierać.”

lap/”Plus Minus”

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook