Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żukowski: Przegrana Komorowskiego zwiększa prawdopodobieństwo porażki PO

16.05.2015

„Przegrana Komorowskiego to rosnące prawdopodobieństwo wyraźnej porażki Platformy w wyborach parlamentarnych” - ocenia w magazynie „Plus Minus” dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem eksperta wygrana Andrzeja Dudy i drugie miejsce Bronisława Komorowskiego w I turze wyborów prezydenckich to wynik m.in. odpływu wyborców urzędującego prezydenta do Pawła Kukiza, a także słaba mobilizacja stałego elektoratu. 

„Te rezultaty mają wspólną przyczynę: strategię wybraną przez sztab Komorowskiego. Zamiast spierać się o wizję Polski, postanowiono zestawić ze sobą odpowiednio opakowane wizerunki kandydatów. Po jednej stronie próbowano ulokować „popularnego i racjonalnego" prezydenta „zgody i bezpieczeństwa", po drugiej – pretendentów oklejonych etykietkami „radykałowie". To się jednak – szczęśliwie dla demokracji – nie udało. Uruchomiony mechanizm debaty doprowadził do starcia nie tylko osób, ale i rywalizujących ze sobą głównych obozów. „Zmiana" zaczęła wygrywać ze „status quo". Wzmacniało to Dudę, także dlatego że jest młodszy i bardziej dynamiczny”  - podkreśla.

Dr Żukowski wskazuje, że wynik Bronisława Komorowskiego przed jeszcze większą porażką uratowało przejęcie głosów części wyborców SLD i PSL, jednak niespójny przekaz wpłynął na zrażenie wielu potencjalnych wyborców, w tym także młodych.

„Jeżeli urzędujący prezydent przez wiele tygodni mówi o zgodzie, to nie może później uderzać w przeciwnika negatywnym przekazem nastawionym na budzenie złych emocji” – zaznacza socjolog, odnosząc się do spotu atakującego Andrzeja Dudę w związku za jego stanowisko w sprawie metody in vitro.

Według dr. Żukowskiego przegrana Bronisława Komorowskiego może okazać się korzystna dla lewicy, która będzie próbowała odrodzić się z pomocą obecnych wyborców władzy. Jednak ta sama szansa dla lewicy, może być zapowiedzią klęski PO w najbliższych wyborach parlamentarnych.

„Przegrana Komorowskiego to rosnące prawdopodobieństwo wyraźnej porażki Platformy w wyborach parlamentarnych. A także dekompozycji obecnego obozu władzy i głębokich napięć wewnątrz PO.”

Socjolog nie ma wątpliwości, że wygrana Andrzeja Dudy może korzystnie wpłynąć na wizerunek jak i wynik PiS-u.

„Jeśli Duda wygra, może nastąpić przełom w nastawieniu do Prawa i Sprawiedliwości wyborców środka, co pozwoli tej partii wyraźnie wygrać jesienne wybory. Nie wykluczałbym wówczas nawet samodzielnych rządów PiS, choć bardziej prawdopodobny pozostaje scenariusz, w którym języczkiem u wagi niezbędnym do stworzenia większości będzie nowa formacja Kukiza, ewentualnie PSL.”

Dr Żukowski uważa, że nawet gdyby Andrzej Duda przegrał walkę o fotel prezydencki, pozostanie ważną siłą w PiS. Nie zgadza się też z twierdzeniem, że prezes partii będzie próbował ograniczać jego wpływy. 

 „Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy przede wszystkim na przeprowadzeniu w Polsce głębokich reform, na naprawie państwa, a to wymaga wysokiej wygranej w jesiennych wyborach. Wszystko, co temu sprzyja, jest plusem, a nie minusem. Prezydent Komorowski te plany będzie nadal blokować, a popularny Andrzej Duda, zwłaszcza prezydent Duda, wspierać.”

lap/”Plus Minus”

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook