Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Żukowski: "Plastikowy marketing Tuska tu nie działa"

29.03.2014

O proteście rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie rozmawiali między innymi goście sobotniego „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3”, wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” oraz portalu wPolityce.pl.

Gośćmi Jacka Karnowskiego byli ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, publicyści: Stanisław Janecki i Piotr Skwieciński oraz dr Tomasz Żukowski, socjolog.

„Rodzice w Sejmie domagają się większych świadczeń, należy to nazwać hańbą, ze w kraju Jana Pawła II nie ma pieniędzy dla tych którzy chronią życie i to takie życie, którą inne kraje eliminują” - powiedział Jacek Karnowski.

„W Holandii takich dzieci się już nie widuje, bo się nie rodzą. Także w Polsce dokonywane są już także aborcje z powodu uszkodzenia płodu” - dodał ks. Henryk Zieliński, który stwierdził także, że konflikt rodziców z premierem jest przedstawiany niejednoznacznie.

„Matce chorego dziecka należy się wynagrodzenie - średnia krajowa. Boję się takiego określenia, bo nasuwają się dylematy, czy skoro takiej matce się należy, to matce czwórki zdrowych dzieci na przykład nie? Przecież ona też nie może pracować zawodowo. Dlatego w  tygodniku „Idziemy” zwracamy szczególną uwagę na świętość życia, każdego życia” - dodał duchowny.

O możliwych skutkach politycznych tego protestu dla premiera mówił także Piotr Skwieciński.

„Z jednej strony to porażka premiera, ale jest też takie wrażenie, że nie bał się, że poszedł do nich, chwycił byka za rogi. Także byłbym ostrożny ze stwierdzeniami, że rządzący na pewno na tym stracą” - przestrzegał publicysta.

„Wokół tego sejmu gromadzą się ludzie ogólnie pokrzywdzeni, to może być początek jakiegoś szerszego zjawiska” - dodał.

Według socjologa, dra Tomasza Żukowskiego premier jednak na tym problemie przegrał.

„Plastikowy marketing, który działa na sprawy od nas oddalone tutaj okazał się zupełnie nieskuteczne. Był u nich trzy razy i odbił się od problemu. Dostał dramatyczne ciosy, usłyszał: pan kłamie! Teraz się wycofał, wysłał ministra i zaczęła się polityka. Premier postawił swoje warunki, zaproponował mniej niż ci rodzice żądają i pokazuje drugą stronę jako tych, którzy chcą za dużo” - diagnozował problem socjolog.

„To jest tak naprawdę sygnał, że ten model polityki, którą uprawia Tusk nie jest w stanie zatrzymać kryzysu rodzin z problemami. Może to będzie początek debaty, jak tym ludziom można pomóc” - powiedział dr Żukowski.

„Ten protest wywołał u wielu ludzi w Polsce uczucie wstydu. Kryje się za tym heroizm pewnego typu. Widzimy kobiety, które muszą dźwigać często dorosłe dzieci. Ich praca musi być wykonywana 24 godziny na dobę. Pokazano, jak to jest wszystko źle organizowane. Minister Kosiniak - Kamysz powiedział, że w 2014 roku wydamy 11 miliardów złotych na pomoc dla niepełnosprawnych, to nie są małe pieniądze, ale gdzie one trafiają? Są to pieniądze zmarnowane, i do nich nie trafiają” - podsumował Stanisław Janecki.

„Zachowanie rządu pokazuje kompletne niezrozumienie dla tego, jaką rolę pełnią te matki, ci rodzice dzieci niepełnosprawnych. Gdyby państwo chciało przejąc te rolę i umieścić chore dzieci w ośrodkach to okazałoby się, że to nie kosztuje 1300 zł, tylko pewnie 5 albo i nawet 6 tysięcy” - dodał Janecki.

źródło: radiowarszawa.com.pl/run

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook