Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Ukielski: Pamięć znów odżywa

14.01.2014

"Warto odwoływać się do dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego" - mówi dr Paweł Ukielski.

Rozmowa została przeprowadzona podczas obchodów urodzin Henryka Kończykowskego ps. "Halicz, weterana z batalionu "Zośka" i promocji książki "Zośkowiec".

Stefczyk.info: Powiedział pan że jest zaskoczony frekwencją na dzisiejszej imprezie. To chyba pozytywne zaskoczenie?

Dr Paweł Ukielski, Muzeum Powstania Warszawskiego: Zdecydowanie. Chciałem podkreślić fakt, że o ile w muzeum często pojawiają się tłumy, to żadna książka nie przyciągnęła takich mas. To mnie bardzo cieszy, bo pokazuje, że po pierwsze - biografie osób z Powstania są dla wielu osób interesujące, a po drugie pokazuje, że teza jakoby książka miała umierać, nie jest prawdziwa. Książki potrafią przywołać tłumy. 


Tu jednak chodzi raczej nie tylko o książkę, ale o pamięć. Pamięć, która miała już kilkakrotnie zostać złożona do lamusa.

Pamięć na pewno nie obumiera, a raczej zaryzykowałbym tezę odmienną - od co najmniej dziesięciu lat, po tej dekadzie trochę wymuszanego zapominania w latach 90., które miało jakieś uzasadnienie, odżywa. Po tej dekadzie dosyć niekontrolowanego bogacenia się i mówienia, że tylko to się liczy, wartości historyczne zaczęły wracać. 

Zawsze będę podkreślał rolę śp. Lecha Kaczyńskiego, który był pierwszym politykiem, który zrozumiał, że pamięć i historia to wartość, do której warto się odwołać i budować politykę. Udało się mu wokół stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego i obchodów 60. rocznicy wybuchu Powstania, stworzyć nowy model wspólnotowego świętowania ważnych wydarzeń. Nie obawiam się o to, że pamięć obumrze. Wręcz przeciwnie - odżywa.

Wspomniał pan o Lechu Kaczyńskim. Czy można postawić tezę, że byłby dziś zadowolony z tego, co się dzieje na promocji tej książki? 

Mam nadzieję, że byłby usatysfakcjonowany. Robimy wszystko, by dziedzictwo jego z największych osiągnięć trwało na tym, czym były podstawy jego ufundowania, by trafiało do wielu środowisk i prezentowało bardzo różnorodną ofertę. Chodzi o to, by każdy znalazł odpowiedni dla swojego temperamentu i charakteru wyraz oddawania pamięci, jakiej jesteśmy winni powstańcom. 

Byłby zadowolony z liczby osób, które do Muzeum z tej okazji zawitały. To świadectwo, że jego spuścizna jest żywa. 


To jeszcze jeden wątek, który chciałbym poruszyć. Czy wysiłki Muzeum Powstania Warszawskiego nie powinny szerzej otworzyć się na zagranicznych gości? Dla przykładu - czy przy tablicach poświęconych bohaterom Powstania, nie powinniśmy umieszczać wyjaśnień również w języku niemieckim?

Obcokrajowcy są bardzo ważną grupą docelową i wszelkie działania, które mają na celu zwiększenie świadomości wokół tego co działo się w II wojnie na terenie Polski, są polską racją stanu. To działania, które mają zapobiegać fałszowaniu historii, używania określeń "polskie obozy śmierci" organizowanych przez jakichś nieznanych nazistów. Należałoby się zastanowić, w jakiej formule miałoby to wyglądać, ale to kwestia techniczna. Natomiast co do tego, że obcokrajowców należy informować - nie ma tutaj żadnej wątpliwości. 


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

[Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook