Jedynie prawda jest ciekawa

Dr Targalski: Bandera to dziś symbol walki z Rosją

03.01.2015

„Rozpoczynanie kampanii antyukraińskiej jest bezsensowne, bo tam nie chodzi o walkę z Polską”.

„Bandera jest traktowany na Ukrainie jako symbol walki z Rosją, a same marsze nie mają wymowy antypolskiej” - uważa dr Jerzy Targalski. W rozmowie z Niezalezna.pl ekspert ds. wschodnich odnosił się do marszu ku czci Bandery, jaki przeszedł w wielu miastach Ukrainy w pierwszych dniach 2015 roku.

„Obraz Bandery jest wykorzystywany na Ukrainie ze względu na potrzeby psychologiczne, ze względu na potrzeby związane z konfliktem z Rosją” – podkreśla Jerzy Targalski. „Obecnie tworzony jest na Ukrainie obraz mityczny Bandery, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i z prawdziwym Banderą historycznym” – dodaje.

W jego ocenie Bandera dla Ukraińców jest symbolem walki z Rosją i walki o niepodległość. „Tak naprawdę nikt nie wchodzi ani w zagadnienie nacjonalizmu ukraińskiego, ani w to, na czym polegała ideologia OUN-B (banderowcy – przyp. red) i tym bardziej nikt nie wchodzi w to, co OUN-B robiło na Wołyniu i w Galicji. On jest tam jednoznacznie pojmowany jako symbol walki z Rosją i tak to należy traktować. Taką też rolę odgrywają te marsze” – wyjaśnia.

Dodaje, że Polakom te marsze mogą się nie podobać, ponieważ znamy prawdziwe oblicza Stepana Bandery. „I należy tę sprawę tłumaczyć, natomiast rozpoczynanie kampanii antyukraińskiej z powodu marszy jest bezsensowne, bo tam nie chodzi o walkę z Polską” – tłumaczy naukowiec.

Kończy wskazując, że Polacy nie mogą „zamykać oczu na historię i prawdziwy jej przebieg”.

TK
[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook