Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Szewko: "Państwo Islamskie chce wojny religijnej"

28.07.2016

Państwo Islamskie ma taki pomysł - bardzo prosty i niezwykle skuteczny - doprowadzenia do polaryzacji społeczeństw, do tego, żeby teraz, w naturalny sposób, w odpowiedzi na niezdolność państwa do zapewnienia bezpieczeństwa, ludzie zaczęli się sami organizować w jakąś milicję czy bojówki. Będą napadać na muzułmanów, ale nie tych biegających z mieczami, bo ich złapać jest ciężko. Będą pogromy, a to jest scenariusz idealny dla Państwa Islamskiego - podkreślił dr Wojciech Szewko w programie #RZECZoPOLITYCE.

Ekspert zwrócił uwagę, że wojna religijna jest „na rękę” terrorystom.

- Wojny religijnej na pewno chcą terroryści. Przede wszystkim Państwo Islamskie, w mniejszym stopniu Al-Kaida, chce z tego stworzyć wojnę religijną. Ma w tym wielkie sukcesy. W sytuacji, w której dojdzie do takiej wojny religijnej, to nawet muzułmanie osiedli w Europie od pokoleń, od 500 lat, będą musieli się opowiedzieć - albo za swoimi, albo za kuframi, za niewiernymi. To jest scenariusz Państwa Islamskiego.Niestety, jak do tej pory, jesteśmy coraz bliżej takiego scenariusza - powiedział dr Szewko.

Zapytany o to, na ile sytuacja, która ma miejsce we Francji i w Niemczech ma szansę wydarzyć się w Polsce dr Wojciech Szewko stwierdził, że jest to tylko kwestia czasu.

- Ustawa antyterrorystyczna sama w sobie nas nie zabezpiecza. W praktycznym wymiarze jest to ustawa, która jest ustawą tworzącą bardzo dobre i bardzo skuteczne uprawnienia dla służb. Natomiast nie rozwiązuje nam ona wielu problemów - powiedział.

Jako przykład ekspert przytoczył sytuację, w której pod Dworcem Centralnym stał samochód w flagą jednej z organizacji terrorystycznych - Emiratu Kaukaskiego. Samochód posiadał austriackie numery. Jechały w nim osoby pochodzące ze Wschodu. Jak podkreślił dr. Szewko, policja powinna zatrzymać ten samochód, zrewidować i sprawdzić na obecność materiałów wybuchowych, a nie tylko, czy był kradziony czy nie.

- To pokazuje brak pewnego sposobu myślenia i procedur. Na przykład w Wielkiej Brytanii czy innych krajach, używanie symboli organizacji terrorystycznych - tak, jak w Polsce komunistycznych i faszystowskich - jest zakazane. W Polsce nie. Gdybyśmy wyszli na polskie ulice owinięci we flagi Państwa Islamskiego, to nic by to nie znaczyło. Jak to powiedział jeden z prokuratorów: „Sam symbol nic nie znaczy” - dodał Szewko.

 - O słabości albo sile Państwa Islamskiego świadczy to czy jest zdolne do dokonywania ataków i ich odpierania. Cały czas uważamy, że Państwo Islamskie jest zjawiskiem efemerycznym, jest grupką terrorystów. Jak zaczniemy o nim myśleć jak o państwie, które ma swoje struktury, swój wywiad i kontrwywiad, strukturę administracyjną, ma swoich dywersantów, to wtedy będzie to bardziej prawidłowy sposób myślenia. Wtedy należy to zwalczać tak, jak inne państwo, które jest rządzone przez wrogą ideologię — podkreślił ekspert.

 

wkt/rp.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook