Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Szewko: "Państwo Islamskie chce wojny religijnej"

28.07.2016

Państwo Islamskie ma taki pomysł - bardzo prosty i niezwykle skuteczny - doprowadzenia do polaryzacji społeczeństw, do tego, żeby teraz, w naturalny sposób, w odpowiedzi na niezdolność państwa do zapewnienia bezpieczeństwa, ludzie zaczęli się sami organizować w jakąś milicję czy bojówki. Będą napadać na muzułmanów, ale nie tych biegających z mieczami, bo ich złapać jest ciężko. Będą pogromy, a to jest scenariusz idealny dla Państwa Islamskiego - podkreślił dr Wojciech Szewko w programie #RZECZoPOLITYCE.

Ekspert zwrócił uwagę, że wojna religijna jest „na rękę” terrorystom.

- Wojny religijnej na pewno chcą terroryści. Przede wszystkim Państwo Islamskie, w mniejszym stopniu Al-Kaida, chce z tego stworzyć wojnę religijną. Ma w tym wielkie sukcesy. W sytuacji, w której dojdzie do takiej wojny religijnej, to nawet muzułmanie osiedli w Europie od pokoleń, od 500 lat, będą musieli się opowiedzieć - albo za swoimi, albo za kuframi, za niewiernymi. To jest scenariusz Państwa Islamskiego.Niestety, jak do tej pory, jesteśmy coraz bliżej takiego scenariusza - powiedział dr Szewko.

Zapytany o to, na ile sytuacja, która ma miejsce we Francji i w Niemczech ma szansę wydarzyć się w Polsce dr Wojciech Szewko stwierdził, że jest to tylko kwestia czasu.

- Ustawa antyterrorystyczna sama w sobie nas nie zabezpiecza. W praktycznym wymiarze jest to ustawa, która jest ustawą tworzącą bardzo dobre i bardzo skuteczne uprawnienia dla służb. Natomiast nie rozwiązuje nam ona wielu problemów - powiedział.

Jako przykład ekspert przytoczył sytuację, w której pod Dworcem Centralnym stał samochód w flagą jednej z organizacji terrorystycznych - Emiratu Kaukaskiego. Samochód posiadał austriackie numery. Jechały w nim osoby pochodzące ze Wschodu. Jak podkreślił dr. Szewko, policja powinna zatrzymać ten samochód, zrewidować i sprawdzić na obecność materiałów wybuchowych, a nie tylko, czy był kradziony czy nie.

- To pokazuje brak pewnego sposobu myślenia i procedur. Na przykład w Wielkiej Brytanii czy innych krajach, używanie symboli organizacji terrorystycznych - tak, jak w Polsce komunistycznych i faszystowskich - jest zakazane. W Polsce nie. Gdybyśmy wyszli na polskie ulice owinięci we flagi Państwa Islamskiego, to nic by to nie znaczyło. Jak to powiedział jeden z prokuratorów: „Sam symbol nic nie znaczy” - dodał Szewko.

 - O słabości albo sile Państwa Islamskiego świadczy to czy jest zdolne do dokonywania ataków i ich odpierania. Cały czas uważamy, że Państwo Islamskie jest zjawiskiem efemerycznym, jest grupką terrorystów. Jak zaczniemy o nim myśleć jak o państwie, które ma swoje struktury, swój wywiad i kontrwywiad, strukturę administracyjną, ma swoich dywersantów, to wtedy będzie to bardziej prawidłowy sposób myślenia. Wtedy należy to zwalczać tak, jak inne państwo, które jest rządzone przez wrogą ideologię — podkreślił ekspert.

 

wkt/rp.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook