Jedynie prawda jest ciekawa

Dr Szczodrowski: Cieszy mnie brytyjski sprzeciw

09.12.2011

Polska podczas szczytu UE zgodziła się na akces do grupy krajów przyjmujących nowe wymogi finansowe. Będziemy również partycypować w nowym pakiecie ratunkowym dla krajów strefy euro. Specjalną składkę wpłacimy do MFW. Ustalenia szczytu dla portalu Stefczyk.info komentuje ekonomista Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego:

Sytuacja w Unii Europejskiej jest obłędna. Mamy niestabilną sytuację, nie wiadomo, jaka przyszłość czeka UE. W związku z tym jestem zadowolony z brytyjskiego weta ws. zmian traktatowych we Wspólnocie. Propozycja podpisywania umów międzyrządowych jest bezpieczniejsza, ponieważ jeśli zmiany będą szły w złym kierunku z umowy znacznie łatwiej się wycofać. Umowy są elastyczniejsze.

Nie jestem również zwolennikiem udziału Polski w ratowaniu upadających krajów strefy euro. Nie chciałbym, żebyśmy partycypowali w wydatkach, które nie nas dotyczą. Nie jestem także pewien, czy są one polską racją stanu. Jednak ciężko odpowiedzieć, czy nas stać na to. To jakby pytać, czy nas stać na to, by marnować dwie trzecie polskiego budżetu na wypłatę nienależnych zasiłków, czy funkcjonowanie niepotrzebnych urzędów.

W mojej ocenie nasz udział w porozumieniu dot. wyższych wymogów finansowych to raczej dobry sygnał. Pokazujemy, że nam zależy na UE. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli okazałoby się, że wiążę się to z wielkimi transferami finansowymi, czy przekazywaniem nowych kompetencji Komisji Europejskiej to trzeba sprawdzić czy skóra jest warta wyprawki. Jednak na razie – bez szczegółów - możemy tylko gdybać.

not saż
[fot. EPA/OLIVIER HOSLET]

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook