Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Szczodrowski: Cieszy mnie brytyjski sprzeciw

09.12.2011

Polska podczas szczytu UE zgodziła się na akces do grupy krajów przyjmujących nowe wymogi finansowe. Będziemy również partycypować w nowym pakiecie ratunkowym dla krajów strefy euro. Specjalną składkę wpłacimy do MFW. Ustalenia szczytu dla portalu Stefczyk.info komentuje ekonomista Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego:

Sytuacja w Unii Europejskiej jest obłędna. Mamy niestabilną sytuację, nie wiadomo, jaka przyszłość czeka UE. W związku z tym jestem zadowolony z brytyjskiego weta ws. zmian traktatowych we Wspólnocie. Propozycja podpisywania umów międzyrządowych jest bezpieczniejsza, ponieważ jeśli zmiany będą szły w złym kierunku z umowy znacznie łatwiej się wycofać. Umowy są elastyczniejsze.

Nie jestem również zwolennikiem udziału Polski w ratowaniu upadających krajów strefy euro. Nie chciałbym, żebyśmy partycypowali w wydatkach, które nie nas dotyczą. Nie jestem także pewien, czy są one polską racją stanu. Jednak ciężko odpowiedzieć, czy nas stać na to. To jakby pytać, czy nas stać na to, by marnować dwie trzecie polskiego budżetu na wypłatę nienależnych zasiłków, czy funkcjonowanie niepotrzebnych urzędów.

W mojej ocenie nasz udział w porozumieniu dot. wyższych wymogów finansowych to raczej dobry sygnał. Pokazujemy, że nam zależy na UE. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli okazałoby się, że wiążę się to z wielkimi transferami finansowymi, czy przekazywaniem nowych kompetencji Komisji Europejskiej to trzeba sprawdzić czy skóra jest warta wyprawki. Jednak na razie – bez szczegółów - możemy tylko gdybać.

not saż
[fot. EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 2. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 3. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 4. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 5. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 6. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

 7. 1270raszizma 05.02.2018

  Witamy w krainie absurdu. Dziennikarz został oskarżony o rasizm, bo molestował tylko białe kobiety

  Uważaj kogo molestujesz, bo przyprawią ci łatkę ksenofoba – kampania #metoo chyba osiągnęła właśnie punkt krytyczny

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook