Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Szarek: Zdrajcy nie mogą być honorowani

26.07.2016

Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej o potrzebie edukacji historycznej.

„Przed nami ogromna praca dotycząca świadomości stanu edukacji młodego pokolenia Polaków” – powiedział nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Szarek zwraca uwagę chociażby na kwestię potrzeby tłumaczenia ludziom powodów podejmowania niektórych decyzji związanych z tzw. polityką historyczną państwa. Chodzi tu m.in. o zmianę nazw ulic w polskich miastach. Wiele z nich wciąż nosi imiona komunistycznych oprawców.

„Zdrajcy, renegaci, ludzie służący obcemu mocarstwu, którzy zdradzili ideę niepodległości i z nią walczyli – i to trzeba zdecydowanie powiedzieć – nie mogą być honorowani” - powiedział.

Nowy prezes IPN nie zapomina również o edukacji w szkołach i widzi tu ważne miejsce dla działalności Instytutu.

„Jedną z rzeczy, którą Instytut powinien nadrobić, jest kwestia Polskiego Państwa Podziemnego. Komuniści musieli najpierw je zniszczyć, aby na gruzach tego państwa usadowić swoja władzę. Polacy za mało wiedzą o działalności struktur politycznych i administracyjnych tego państwa” – powiedział.

Za jedno ze swoim marzeń uznał odrodzenie ducha lat „Solidarności”. Dr Szarek przekonuje, że młode pokolenie nie odwołuje się do wciąż żyjących przedstawicieli „S”. Inspirują się pokoleniem Żołnierzy Wyklętych. Prezes IPN tłumaczy skąd bierze się taki stan rzeczy. Uważa, że część pokolenia przywódców „Solidarności” miało zaprzeczyć ideałom lat 80.

„Wielu z nich nie oparło się demoralizującej stronie władzy, a w młodzież bardzo to wyczuwa i jest na te kwestie wrażliwa” - stwierdził.

Szarek zapowiada też, że IPN nie spocznie w staraniach, by odnaleźć szczątki Żołnierzy Wyklętych jak i innych ofiar obydwu totalitaryzmów, które zniszczyły państwo Polskie. Zwraca również uwagę na sprawę kontrowersji wokół mordu w Jedwabnem.

„Spór toczy się nawet wśród historyków, są środowiska, które przyjmują, że sprawa zbrodni w Jedwabnem jest raz na zawsze zakończona, oraz poważni historycy twierdzący, że nie do końca wszystko zostało wyjaśnione”.

Prezes IPN mówi o tym, że badania historyczne nad pewnymi zagadnieniami nie kończą się nigdy.

„Zawsze bowiem mogą pojawić się dokumenty, które zmienią spojrzenie na daną sprawę. Gdyby takie pojawiły się w sprawie Jedwabnego, nie ma dyskusji, że śledztwo w sprawie tej zbrodni musiałoby zostać wznowione”.


Mly/”Nasz Dziennik”

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook