Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Szarek: Zdrajcy nie mogą być honorowani

26.07.2016

Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej o potrzebie edukacji historycznej.

„Przed nami ogromna praca dotycząca świadomości stanu edukacji młodego pokolenia Polaków” – powiedział nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Szarek zwraca uwagę chociażby na kwestię potrzeby tłumaczenia ludziom powodów podejmowania niektórych decyzji związanych z tzw. polityką historyczną państwa. Chodzi tu m.in. o zmianę nazw ulic w polskich miastach. Wiele z nich wciąż nosi imiona komunistycznych oprawców.

„Zdrajcy, renegaci, ludzie służący obcemu mocarstwu, którzy zdradzili ideę niepodległości i z nią walczyli – i to trzeba zdecydowanie powiedzieć – nie mogą być honorowani” - powiedział.

Nowy prezes IPN nie zapomina również o edukacji w szkołach i widzi tu ważne miejsce dla działalności Instytutu.

„Jedną z rzeczy, którą Instytut powinien nadrobić, jest kwestia Polskiego Państwa Podziemnego. Komuniści musieli najpierw je zniszczyć, aby na gruzach tego państwa usadowić swoja władzę. Polacy za mało wiedzą o działalności struktur politycznych i administracyjnych tego państwa” – powiedział.

Za jedno ze swoim marzeń uznał odrodzenie ducha lat „Solidarności”. Dr Szarek przekonuje, że młode pokolenie nie odwołuje się do wciąż żyjących przedstawicieli „S”. Inspirują się pokoleniem Żołnierzy Wyklętych. Prezes IPN tłumaczy skąd bierze się taki stan rzeczy. Uważa, że część pokolenia przywódców „Solidarności” miało zaprzeczyć ideałom lat 80.

„Wielu z nich nie oparło się demoralizującej stronie władzy, a w młodzież bardzo to wyczuwa i jest na te kwestie wrażliwa” - stwierdził.

Szarek zapowiada też, że IPN nie spocznie w staraniach, by odnaleźć szczątki Żołnierzy Wyklętych jak i innych ofiar obydwu totalitaryzmów, które zniszczyły państwo Polskie. Zwraca również uwagę na sprawę kontrowersji wokół mordu w Jedwabnem.

„Spór toczy się nawet wśród historyków, są środowiska, które przyjmują, że sprawa zbrodni w Jedwabnem jest raz na zawsze zakończona, oraz poważni historycy twierdzący, że nie do końca wszystko zostało wyjaśnione”.

Prezes IPN mówi o tym, że badania historyczne nad pewnymi zagadnieniami nie kończą się nigdy.

„Zawsze bowiem mogą pojawić się dokumenty, które zmienią spojrzenie na daną sprawę. Gdyby takie pojawiły się w sprawie Jedwabnego, nie ma dyskusji, że śledztwo w sprawie tej zbrodni musiałoby zostać wznowione”.


Mly/”Nasz Dziennik”

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook