Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Rzeczkowska: Nie zrównywać ofiar z oprawcami

18.12.2012

Mamy 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Do tej pory nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za jego wprowadzenie i za śmierć osób, która była konsekwencją wprowadzenia stanu wojennego. To stanowi kluczową kwestię, jeśli chodzi o 13 grudnia - mówi historyk KUL.

"Nie chcemy świętować samego ogłoszenia stanu wojennego. Chcemy pamiętać o ludziach, ale też sama refleksja to za mało. Potrzeba i święta, i zadumy, a za słowami powinny iść realne czyny" - mówi dr Ewa Rzeczkowska, odnosząc się do zarzutów m.in. prezydenta Komorowskiego, że 13 grudnia nie jest najlepszą datą do wspomnień i świętowania.

"Pan prezydent z jednej strony obchodzi rocznicę, a z drugiej strony spotyka się z osobami odpowiedzialnymi za stan wojenny. Wiem, że bardzo wiele osób zaangażowanych wtedy w opozycji jest zwyczajnie rozgoryczonych postępującą marginalizacją i relatywizacją ważnych wydarzeń historycznych" - uważa historyk. I podaje przykłady takich rozgoryczeń osób, które wtedy bardzo aktywnie działały, a dziś zepchnięte są na margines życia społecznego w Polsce.

Dr Rzeczkowska krytycznie ocenia politykę historyczną prezydenta Komorowskiego: "Uwzględniając solidarnościową przeszłość prezydenta, to najbardziej brak jego stanowczej postawy wobec pociągnięcia do odpowiedzialności winnych wprowadzenia stanu wojennego. Okrągłe słowa, górnolotne deklaracje nie wystarczą. Konieczne są konkretne czyny i decyzje. Tego najbardziej brakuje w prezydenturze Bronisława Komorowskiego, jeśli chodzi o politykę historyczną" - kończy.

Całość rozmowy w "Naszym Dzienniku".

ll

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook