Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Rzeczkowska: Nie zrównywać ofiar z oprawcami

18.12.2012

Mamy 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Do tej pory nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za jego wprowadzenie i za śmierć osób, która była konsekwencją wprowadzenia stanu wojennego. To stanowi kluczową kwestię, jeśli chodzi o 13 grudnia - mówi historyk KUL.

"Nie chcemy świętować samego ogłoszenia stanu wojennego. Chcemy pamiętać o ludziach, ale też sama refleksja to za mało. Potrzeba i święta, i zadumy, a za słowami powinny iść realne czyny" - mówi dr Ewa Rzeczkowska, odnosząc się do zarzutów m.in. prezydenta Komorowskiego, że 13 grudnia nie jest najlepszą datą do wspomnień i świętowania.

"Pan prezydent z jednej strony obchodzi rocznicę, a z drugiej strony spotyka się z osobami odpowiedzialnymi za stan wojenny. Wiem, że bardzo wiele osób zaangażowanych wtedy w opozycji jest zwyczajnie rozgoryczonych postępującą marginalizacją i relatywizacją ważnych wydarzeń historycznych" - uważa historyk. I podaje przykłady takich rozgoryczeń osób, które wtedy bardzo aktywnie działały, a dziś zepchnięte są na margines życia społecznego w Polsce.

Dr Rzeczkowska krytycznie ocenia politykę historyczną prezydenta Komorowskiego: "Uwzględniając solidarnościową przeszłość prezydenta, to najbardziej brak jego stanowczej postawy wobec pociągnięcia do odpowiedzialności winnych wprowadzenia stanu wojennego. Okrągłe słowa, górnolotne deklaracje nie wystarczą. Konieczne są konkretne czyny i decyzje. Tego najbardziej brakuje w prezydenturze Bronisława Komorowskiego, jeśli chodzi o politykę historyczną" - kończy.

Całość rozmowy w "Naszym Dzienniku".

ll

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook