Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Poboży: "o wyniku referendum zadecyduje lokalny SLD"

27.09.2013

Referendum warszawskie coraz bliżej, więc coraz więcej słychać obietnic partii rządzącej. Czy będą one skuteczne? Czy skuteczna będzie histeria medialna rozpętana wokół litery "W", który PiS wybrało na symbol mobilizacji referendalnej? Od odpowiedź m.in. na te pytania poprosiliśmy dr Błażeja Pobożego, politologa z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i właściciela portalu politykawarszawska.pl.

STEFCZYK.INFO: Jak ocenia pan kampanię referendalną w Warszawie? Lepiej sobie radzi sztab Hanny Gronkiewicz-Waltz czy np. Prawa i Sprawiedliwości?

Dr Błażej Poboży: Trzeba tu rozdzielić dwie kwestie. Po pierwsze, z formalnego punktu widzenia, sztab Hanny Gronkiewicz-Waltz nie prowadzi kampanii referendalnej. Oczywiście mówię to, jak pan być może wyczuwa, z lekkim uśmiechem, bo jak inaczej nazywać wzmożoną aktywność ratusza w ostatnich tygodniach. Do ubiegłej niedzieli inicjatywa w prowadzeniu kampanii była po stronie obecnej prezydent, która korzysta dodatkowo ze wsparcia czynników rządowych. Natomiast od niedzieli coś drgnęło po stronie inicjatorów referendum. Swoją kampanię uruchomiło PiS, a Warszawska Wspólnota Samorządowa wyraźnie się ożywiła. Osobne akcje prowadzą też dwie mniejsze inicjatywy: Republikanie Przemysława Wiplera i Polska Partia Pracy.

 

Czy PiS opłacało się wchodzić z symbolem „W” w kampanię referendalną? Czy może przyniosło to jedynie straty wizerunkowe?

Mam wrażenie, iż jestem osamotniony w tej refleksji, ale stoję na stanowisku, że to jest bardzo dobry pomysł na kampanię. Nie odbieram tego wyboru jako jednoznacznie kojarzonego z Godziną „W”, a jeśli nawet, to także nie uważam, że pomysł ten uzasadniałby skalę histerii, jaka przelała się przez media.

Jedyny minus jest taki, że komunikat w tej sprawie ze strony PiS nie jest jednoznaczny. Raz tłumaczy, że nie jest to nawiązanie do Powstania, a innym razem ustami swoich liderów do tego się przyznaje. Wracając do samej symboliki nieprzekraczalną dla mnie granicą byłoby wykorzystanie kotwicy Polskiego Państwa Podziemnego, za którą stoi cała tragedia Powstania Warszawskiego. Litera W tej granicy moim zdaniem nie przekracza. Tu bardziej chodzi po prostu o mobilizację do udziału w referendum.

Czy 9 miliardów złotych, które Donald Tusk rzucił Hannie Gronkiewicz-Waltz w postaci wsparcia budowy obowdnicy, może przeważyć sprawę referendum? Jedna z gazet napisała nawet, że to „cud w Warszawie”.

Nie potrafię na to jednoznacznie odpowiedzieć. Jako politolog zajmujący się także sprawami warszawskimi patrzę na takie zapowiedzi ze sporym dystansem. Trochę zaskakujące, że projekty wcześniej niemożliwe do zrealizowania nagle stały się zupełnie realne. Dotyczy to zarówno skali centralnej, czego przykładem ma być przyspieszenie prac nad obwodnicą, jak i skali lokalnej gdzie zapowiedziano np. wprowadzenie tzw. karta warszawiaka (tańszy bilet komunikacji miejskiej – przyp. red.). Obu tych spraw wcześniej jakoś nie udało się załatwić. Mówiono, że ich realizacja jest niemożliwa, właśnie ze względu na ogromne nakłady finansowe. Tymczasem na dwa tygodnie przed referendum wszystkie te rzeczy stają się możliwe. Na Twitterze ktoś dowcipnie i trafnie skomentował: „jeszcze dwa referenda i Warszawa uzyska dostęp do morza”. To jest po prostu coś niebywałego, że wszystko, co było dotąd niemożliwe, teraz staje się wykonalne. Chcecie kartę warszawiaka? Proszę bardzo. Chcecie obwodnicy? Nie ma sprawy. Metro szybciej? Tempo wręcz niesamowite. Budżet obywatelski? Ile lat trwały zabiegi społecznych i lokalnych inicjatyw o jego stworzenia. No i proszę: trzy tygodnie do referendum i elementy takiego budżetu właśnie zostały zapowiedziane. To wszystko pokazuje jak mobilizujące dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, czy całej Platformy Obywatelskiej jest zagrożenie utratą władzy.

Czy o wyniku referendum może zadecydować poparcie SLD, co zasugerował szef tej partii Leszek Miller?

Na portalu www.politykawarszawska.pl, napisałem że referendum jest m. in. rękach SLD. Stanowisko władz tej partii w sytuacji, gdy o frekwencji decydować będzie tysiące głosów, może być decydujące. Myślę, że w partii trwają teraz tarcia wewnętrzne. Frakcja, która liczy na przyszłą koalicję rządową i odnowienie koalicji w Warszawie opowiada się za bojkotem referendum, co zdaje się sugerować też Leszek Miller, któremu marzy się współpraca z PO.

Druga frakcja, która jednoznacznie opowiada się przeciwko prezydenturze Gronkiewicz-Waltz i przeciwko rządom Platformy wysyła z kolei sygnały profrekwencyjne. Tak odbieram medialne deklaracje Józefa Oleksego czy Wojciecha Olejniczaka. Wreszcie jest też trzecia grupa, która przyjmuje stanowisko wyczekujące i to właśnie jej głos zadecyduje. Reasumując: nie sądzę, aby kwestia lokalnego referendum, które ma co prawda kontekst ogólnokrajowy, miała zależeć wyłącznie od Leszka Millera. Zadecydują moim zdaniem lokalne struktury partii, co będzie zresztą bardzo wygodne dla władz centralnych.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook