Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Miłek: "Udało nam się wywołać zainteresowanie Polonią"

04.09.2013

W najbliższą sobotę w Gladbeck w Nadrenii Północnej Westfalii odbędzie się Spotkanie Wyborcze Polonii Niemieckiej przed wyborami do Bundestagu oraz Konferencja Programowa Polonii. Pierwszy raz - nie licząc spotkania sprzed 18 lat, które jednak miało inną formułę, Polonię niemiecką odwiedzą przedstawiciele wszystkich lub prawie wszystkich niemieckich partii. O nowym otwarciu w życiu Polonii niemieckiej rozmawiamy z dr. Bogdanem Miłkiem, jednym z organizatorów spotkania w Gladbeck, przewodniczącym Kongresu Polonii Niemieckiej i jednocześnie przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech.

W sobotę historyczne spotkanie. Jak ocenia pan zainteresowanie ze strony niemieckich polityków?

Myślę, że z każdej partii ktoś będzie. Udało się zaprosić polityków nie do Berlina, ale na prowincję. Najgorsze perspektywy są jeśli chodzi o CDU, która była dawno poinformowana o spotkaniu. Od niej może nikt nie być. Ta partia ma swoją bazę, swój elektorat. Ona nie jest nam bliska, ma swoją Erikę Steinbach. SPD przysyła wiceszefa frakcji parlamentarnej, tak więc ważny polityk, bo jest szefem grupy parlamentarnej Nadrenii-Westfalii w Bundestagu.

FDP przysyła wprawdzie młodego człowieka, który dopiero kandyduje do Bundestagu, natomiast główny kandydat tej partii Reiner Brüderle - przewodniczący frakcji poselskiej FDP w Bundestagu, przysłał nam list z odpowiedziami na wszystkie nasze pytania.

Z Partii Piratów (założone w 2006 r. ugrupowanie stawia sobie za cel wzmocnienie ochrony danych osobowych oraz osłabienia ochrony własności intelektualnej – przyp. red.) nie przyjedzie pani Katharine Nocun (sekretarz PP – przyp. red.), która będzie w tym czasie w Berlinie. Ale za to przyjedzie z Norymbergi główny kandydat tej partii z Bawarii. Tak więc nie jest źle, zwłaszcza że dotarliśmy z naszą informacją o spotkaniu do bardzo wpływowych osób. Już więc wiedzą, że jest dwumilionowa grupa ludzi, a osiemset tysięcy z nich ma prawa wyborcze. Właśnie dowiedzieli się, że interesujemy się polityką i chcemy brać udział w wyborach. Dla dobra sprawy obojętne jest, czy teraz będzie to duże spotkanie, czy nie. To inwestycja w przyszłość, jasny sygnał ze strony Polonii niemieckiej, że istnieje.

Oczywiście ja bym chciał, aby była taka sytuacja, że nie musielibyśmy rozsyłać żadnych zaproszeń, a dostawalibyśmy zapytania o możliwość przybycia. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy jeszcze tak atrakcyjni i tak zorganizowani, aby o nas zabiegać.


Porozmawiajmy o CDU. Chadecy z dużym prawdopodobieństwem będą rządzić kolejną kadencję, czy to nadal z FDP, czy w Wielkiej Koalicji z SPD. Politycy CDU, włącznie z Angelą Merkel, przy każdej okazji podkreślają swoje zainteresowanie relacjami z Polską. Jednak brak reakcji na wasze zaproszenie pokazuje tę niemiecką realpolitik, prawda?

Tak, właśnie. Jednak według mnie dla polskich interesów politycznych to SPD wbrew pozorom, choć miałem np. taką polemikę z Egonem Bahrem – politykiem SPD, który w dobie przystępowania Polski do Unii Europejskiej i NATO, mówił, że Polacy powinni starać się o wejście do UE, ale w żadnym razie nie do NATO. Jednak generalnie w takim przeciętnym odczuciu korzystna jest opcja z rządzącą SPD.


Dlaczego? SPD jest prorosyjską partią. Wspomniał pan polemikę z Bahrem. To pokazuje, że bardziej socjaldemokratom niemieckim leży na sercu zadowolenie Kremla niż ich wschodniego sąsiada.

Może i jest prorosyjska, ale za to nie sprzyja wpływom „wypędzonych”.


Czy można wnosić z pańskich słów, że Polacy w Niemczech widzą jakieś zagrożenie ze strony środowisk „wypędzonych”? Poglądy Steinbach są realnym problemem?

Z jej strony to już nie ma raczej zagrożenia. Kłopotem może być przeciętne nastawienie całej bazy wyborczej CDU.


Czyli, że Steinbach zasiała ziarno i ono przyniesie bardzo zły plon, tak?

Można tak to określić, ale trzeba dodać, że poglądy Steinbach trafiły na podatny grunt. Dlatego trzeba zauważyć, że SPD czy FDP pod tym względem jest bliższe naszym interesom.


Czy Polacy w Niemczech bardzo tracą na tym, że w traktacie z 1991 r. nie są ujęci jako mniejszość narodowa, tak jak Niemcy w Polsce?

Ja mam tu trochę inne zdanie. Według mnie tu nawet nie chodzi o status taki lub inny, ale o naszą wewnętrzną organizację. Nie potrafimy być jeszcze siłą nacisku. Status nie ma aż takiego znaczenia, choć oczywiście należy o nim rozmawiać, nie powinien być tematem tabu.

Jednak nie możemy się oglądać wciąż na polski MSZ i czy na Senat, ale sami się staramy coś zrobić. Konstytucja niemiecka daje nam – a przecież jesteśmy w większości obywatelami niemieckimi – prawa, z których możemy korzystać.


Ale nie możecie jako Polonia kandydować do Bundestagu, bo macie pięcioprocentowy próg wyborczy. Nie mają go o wiele mniej liczni Niemcy w Polsce. 

Tak, oczywiście. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy kandydowali z różnych partii. O to możemy zadbać, jeśli uda nam się zorganizować. To spotkanie jest takim „zasianiem”, bo to leżało „odłogiem”. Za jakiś czas zobaczymy, czy zbierzemy plon.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook