Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Mech: Polska zapłaci za przywództwo Niemiec

04.12.2014

„Merkel z Putinem, wedle przecieków medialnych, mieli przez 3 godziny rozmawiać o Bałkanach. Gdy to usłyszałem miałem z miejsca analogie historyczne dotyczące rozmowy Mołotowa z Hitlerem w 1940 roku” - mówił w poranku Radia Wnet, były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Ekonomista dodaje, że w wyniku tych rozmów mogło dojść do porozumienia ws. projektu South Stream.

„Teraz słyszymy, że projekt South Stream został odłożony na bok. Ta batalia już się rozgrywa, a wycofują się z niej Amerykanie, dlatego na ich miejsce wchodzą w roli hegemona Niemcy. Berlin dostał jakieś koncesje od Waszyngtonu, zapewne kosztem Europy Środkowej” - mówi Mech.

Jego zdaniem za rządy Niemiec w UE zapłaci głównie Polska.

„Niestety to wszystko jest bardzo niekorzystne dla Polski, ponieważ nasz kraj jest wkomponowany w UE. UE pod dominacją niemiecką nie jest zainteresowana rozwojem peryferii tylko wciąganiem do siebie imigrantów. Nie trudno zgadnąć skąd oni mieli by zasilić niemiecką gospodarkę” – zaznaczył ekspert.

Dodaje, że Europie grozi wojna walutowa, które będzie miała deflacyjny efekt, a Polska z tego tytułu spore koszty:

„Teraz nam grozi wojna walutowa. Te procesy mają boczny, deflacyjny efekt, hamujący ekspansję gospodarczo Chin. W Europie jest inaczej, ponieważ tutaj mamy dominację Niemiec. Koszt obsługi długu jest na rekordowo niskim poziomie. Tak więc Polska będzie ponosiła koszty globalnej gospodarki przez niemieckie interesy” – analizował Cezary Mech.

Radio Wnet, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook