Jedynie prawda jest ciekawa

Dr Mech: Polska zapłaci za przywództwo Niemiec

04.12.2014

„Merkel z Putinem, wedle przecieków medialnych, mieli przez 3 godziny rozmawiać o Bałkanach. Gdy to usłyszałem miałem z miejsca analogie historyczne dotyczące rozmowy Mołotowa z Hitlerem w 1940 roku” - mówił w poranku Radia Wnet, były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Ekonomista dodaje, że w wyniku tych rozmów mogło dojść do porozumienia ws. projektu South Stream.

„Teraz słyszymy, że projekt South Stream został odłożony na bok. Ta batalia już się rozgrywa, a wycofują się z niej Amerykanie, dlatego na ich miejsce wchodzą w roli hegemona Niemcy. Berlin dostał jakieś koncesje od Waszyngtonu, zapewne kosztem Europy Środkowej” - mówi Mech.

Jego zdaniem za rządy Niemiec w UE zapłaci głównie Polska.

„Niestety to wszystko jest bardzo niekorzystne dla Polski, ponieważ nasz kraj jest wkomponowany w UE. UE pod dominacją niemiecką nie jest zainteresowana rozwojem peryferii tylko wciąganiem do siebie imigrantów. Nie trudno zgadnąć skąd oni mieli by zasilić niemiecką gospodarkę” – zaznaczył ekspert.

Dodaje, że Europie grozi wojna walutowa, które będzie miała deflacyjny efekt, a Polska z tego tytułu spore koszty:

„Teraz nam grozi wojna walutowa. Te procesy mają boczny, deflacyjny efekt, hamujący ekspansję gospodarczo Chin. W Europie jest inaczej, ponieważ tutaj mamy dominację Niemiec. Koszt obsługi długu jest na rekordowo niskim poziomie. Tak więc Polska będzie ponosiła koszty globalnej gospodarki przez niemieckie interesy” – analizował Cezary Mech.

Radio Wnet, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook