Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Kowalski: Kiszczak mógł mieć dokumenty na Michnika!

18.02.2016

Czy wśród materiałów z "szafy Kiszczaka" mogą być dokumenty związane nie tylko z Lechem Wałęsą, ale też z innymi znanymi postaciami? Tak uważa dr Lech Kowalski!

- Czesław Kiszczak mógł gromadzić dokumenty również na takich ludzi jak Michnik, Geremek, Kuroń, Modzelewski. On wiedział, że to są ludzie inteligentni i oni mu się wymykają spod bezwzględnej kontroli. Miał określone problemy ze środowiskiem związanym z tymi postaciami. I myślę, że nie odpuścił. W przejętych dokumentach spodziewam się, że również dokumenty dotyczące tych nazwisk mogą wypłynąć - mówi dr Lech Kowalski w wywiadzie dla Radia Wnet.

W ocenie autora licznych prac z historii PRL, Kiszczak był zawodowcem, który "potrafił zabezpieczyć sobie tzw. tyły, które mu gwarantowały nietykalność po 1989 r.".

- Dla mnie to nie jest żadne zaskoczenie, tych dokumentów są tysiące. W domach prywatnych byłej generalicji, zarówno tej MON-owskiej, jak tej związanej z MSW - podkreśla dr. Kowalski, który jest autorem biografii Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.  

- Jaruzelski również był w posiadaniu dokumentów archiwalnych, które powinny stać się własnością IPN. Czy ktokolwiek z IPN zjawił się u "towarzyszki panienki", jak ona sama siebie określa, Moniki Jaruzelskiej, i zadał jej proste pytanie, czy jest w posiadaniu dokumentów archiwalnych po ojcu, które powinny znaleźć się w IPN? - zastanawia się historyk.

Według dr. Kowalskiego, w "szafie Kiszczaka" z pewnością znajdowały się oryginały dokumentów, a nie kopie, czy "fałszywki".

- Jeżeli generał był drugą osobą w państwie w dekadzie lat 80., kiedy mundurowi sprawowali władzę, to nie ma kopii, tylko to są oryginały. I to są dokumenty z najwyższej półki, bardzo istotne. (...) Podejrzewam, że tam mogą być dokumenty agenturalne i to ze środowisk wyselekcjonowanych do obrad Okrągłego Stołu. Tu bym widział sens gromadzenia przez generała tego typu dokumentów - zaznacza w Radiu Wnet.

Jak relacjonuje, Kiszczak w gronie resortowym wypowiadał się na temat Lecha Wałęsy jak najgorzej.

- On nim gardził i pogardzał. Cały czas mówił tylko, że on nam się trzyma. Bo wiedział o nim wszystko. Byle śmieci ze sobą nie zabrał nie nie schował. To muszą być dokumenty w znacznej mierze porażające - mówi historyk.

 Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

JKUB/Radio Wnet

[fot.  Wikimedia Commons/Heinrich-Böll-Stiftung/CC BY-SA 2.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook