Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Kowalski: Kiszczak mógł mieć dokumenty na Michnika!

18.02.2016

Czy wśród materiałów z "szafy Kiszczaka" mogą być dokumenty związane nie tylko z Lechem Wałęsą, ale też z innymi znanymi postaciami? Tak uważa dr Lech Kowalski!

- Czesław Kiszczak mógł gromadzić dokumenty również na takich ludzi jak Michnik, Geremek, Kuroń, Modzelewski. On wiedział, że to są ludzie inteligentni i oni mu się wymykają spod bezwzględnej kontroli. Miał określone problemy ze środowiskiem związanym z tymi postaciami. I myślę, że nie odpuścił. W przejętych dokumentach spodziewam się, że również dokumenty dotyczące tych nazwisk mogą wypłynąć - mówi dr Lech Kowalski w wywiadzie dla Radia Wnet.

W ocenie autora licznych prac z historii PRL, Kiszczak był zawodowcem, który "potrafił zabezpieczyć sobie tzw. tyły, które mu gwarantowały nietykalność po 1989 r.".

- Dla mnie to nie jest żadne zaskoczenie, tych dokumentów są tysiące. W domach prywatnych byłej generalicji, zarówno tej MON-owskiej, jak tej związanej z MSW - podkreśla dr. Kowalski, który jest autorem biografii Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.  

- Jaruzelski również był w posiadaniu dokumentów archiwalnych, które powinny stać się własnością IPN. Czy ktokolwiek z IPN zjawił się u "towarzyszki panienki", jak ona sama siebie określa, Moniki Jaruzelskiej, i zadał jej proste pytanie, czy jest w posiadaniu dokumentów archiwalnych po ojcu, które powinny znaleźć się w IPN? - zastanawia się historyk.

Według dr. Kowalskiego, w "szafie Kiszczaka" z pewnością znajdowały się oryginały dokumentów, a nie kopie, czy "fałszywki".

- Jeżeli generał był drugą osobą w państwie w dekadzie lat 80., kiedy mundurowi sprawowali władzę, to nie ma kopii, tylko to są oryginały. I to są dokumenty z najwyższej półki, bardzo istotne. (...) Podejrzewam, że tam mogą być dokumenty agenturalne i to ze środowisk wyselekcjonowanych do obrad Okrągłego Stołu. Tu bym widział sens gromadzenia przez generała tego typu dokumentów - zaznacza w Radiu Wnet.

Jak relacjonuje, Kiszczak w gronie resortowym wypowiadał się na temat Lecha Wałęsy jak najgorzej.

- On nim gardził i pogardzał. Cały czas mówił tylko, że on nam się trzyma. Bo wiedział o nim wszystko. Byle śmieci ze sobą nie zabrał nie nie schował. To muszą być dokumenty w znacznej mierze porażające - mówi historyk.

 Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

JKUB/Radio Wnet

[fot.  Wikimedia Commons/Heinrich-Böll-Stiftung/CC BY-SA 2.0]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook