Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Kloczkowski: "To jest rząd na przeczekanie"

20.09.2014

"Opozycja może mieć o tyle trudniej, że "nie powinno się kopać leżącego", a ten rząd od początku jest w kiepskiej sytuacji i nic dobrego sobą nie reprezentuje - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info dr Jacek Kloczkowski, politolog, wiceprezes Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Co pana najbardziej zaskoczyło w nominacjach, które ogłosiła Ewa Kopacz?

Dr Jacek Kloczkowski: To, że w tak łatwy sposób, choć nie znamy oczywiście szczegółów negocjacji, wszedł do rządu i powrócił do łask Grzegorz Schetyna. Za poprzednika pani Kopacz to byłoby niemożliwe, tymczasem ta zmiana właśnie się dokonała. Zwraca uwagę także to, że poza kilkoma znanymi nazwiskami z Platformy, jak Schetyna czy Grabarczyk nie pojawił się nikt nowy i ciekawy, który by wskazywał, że ta partia ma jakąkolwiek ławkę rezerwowych czy jakiekolwiek poważne zaplecze eksperckie. Można powiedzieć, że jest to rząd bardzo partyjny, powstały w wyniku wewnątrzpartyjnych układanek. Natomiast merytorycznie przedstawia się bardzo licho i źle to wróży dla jego dalszej działalności.

Maria Wasiak i Teresa Piotrowska w strategicznych resortach infrastruktury i w MSW, to chyba właśnie dowód na tę słabość?

Powtórzę, poza tymi kilkoma osobami, które znalazły się w gabinecie Ewy Kopacz z powodów tarć frakcyjnych w PO ten rząd nie ma nic do zaproponowania w warstwie merytorycznej. Nawet ci ministrowie znani z PO nie uchodzą za jakichś tuzów w swoich dziedzinach, a powierzanie zupełnie nieznanym osobom tak ważnych resortów może obywateli przestraszyć i wzbudzić w nich obawy, co dalej będzie. Bo to jest rząd kompromisu wewnątrzpartyjnego, a zarazem rząd trochę na przeczekanie.

Pani premier też raczej nie uspokoiła obywateli odpowiadając na pytanie o nasze zaangażowanie w konflikt Ukraiński jakąś dziwną figurą retoryczną o bandytach i kobietach. Jak pan to ocenia?

Gdyby stworzyć taki hipotetyczny ranking osób, które mają kwalifikacje do tego, aby zostać premierem, czyli albo mają duże doświadczenie polityczne, albo osób które zdradzały jakąś szeroką wiedzę na temat państwa, to w takim rankingu pani premier Kopacz nie znalazłaby się na żadnym wysokim miejscu. Gdyby wykluczyć kwestię namaszczenia jej przez samego Donalda Tuska, to nikt by jej chyba nie wskazał jako nowego potencjalnego premiera. Trudno zatem teraz oczekiwać, aby osoba, która nie zdradzała do tej pory żadnych talentów upoważniających do bycia premierem nagle te talenty ukazała światu na konferencji prasowej, która by nas zachwyciła i wzbudziła w nas płomienny entuzjazm. Nic takiego nie mogło nastąpić, bo pani premier takich walorów po prostu nie ma.

Mówiło się, że opozycji ciężko będzie atakować panią Ewę Kopacz, bo to kobieta. Ona kwestię swojej płci podkreśla od tej pierwszej konferencji. Czy tym właśnie naznaczony będzie ten rząd?

Jak się nie ma specjalnych argumentów merytorycznych, to się sięga po argumenty tego typu. W gruncie rzeczy to żałosne. Tutaj prosi się o jakieś szczególne względy w realiach, kiedy takich względów być nie może. To jest premier - czy jest mężczyzną, czy kobietą to jest sprawą zupełnie nieistotną. Należy premiera oceniać za to, co mówi, jak mówi, a nie stosować kryteria zwalniające od owej surowej oceny. Tymczasem wygląda właśnie, że taka linia ma obowiązywać u pani premier i jej zwolenników. Innego pomysłu w tym momencie nie mają. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że opozycja może mieć o tyle trudniej, że "nie powinno się kopać leżącego", a ten rząd od początku jest w kiepskiej sytuacji i nic dobrego sobą nie reprezentuje.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook