Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Kloczkowski: Państwo to nie politycy PO

22.06.2014

Wydarzyła się rzecz absolutnie skandaliczna. Chęć wciągnięcia NBP do kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w celu powstrzymania dojścia do władzy opozycji jest rzeczą niesłychaną - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info politolog dr Jacek Kloczkowski.

Stefczyk.info: Czy nowe taśmy PO, na których słyszymy rozmowy m.in. ministra Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić ekipie Donalda Tuska? 
 
Dr Jacek Kloczkowski
: W obecnej sytuacji nie można mówić, że rząd jest na równi pochyłej, ale raczej, że gna bez hamulców ku przepaści. To wszystko dzieje się na jego własne życzenie z powodu "radosnej twórczości" polityków PO, którzy odsłonili nam kurtynę i pokazali jak rząd funkcjonuje w rzeczywistości. Wcześniej widzieliśmy co prawda liczne przejawy tego typu działania władzy, już gorszące, ale nie w takiej skali jak obecnie. Teraz widać jak na dłoni jak funkcjonuje rząd, jak wygląda jego PR zestawiony z faktycznymi poglądami, działaniami i osiągnięciami władzy. Trwa proces, którego nie da się powstrzymać, bowiem PR-owskie sztuczki już nie wystarczają. 
 
Czy faktycznie tak ważne - jak podkreślają politycy PO - jest znalezienie sprawcy nagrań? 
 
Ważniejszą kwestią jest to, co robią politycy i co słyszymy na nagraniach. Oczywiście nie wolno lekceważyć kwestii źródła znanych nam materiałów, gdyż warto byłoby wiedzieć kto za nimi stoi, jednak z całą pewnością nie można w taki sposób przedstawiać sprawy, iż najważniejszy jest sam fakt nagrania, a nie to, czego się dzięki temu dowiedzieliśmy. Rząd oczywiście będzie starał się ratować narracją, wedle której ktoś atakuje państwo polskie tymi nagraniami. Politycy PO muszą zrozumieć jedną rzecz - państwo to nie oni. Fakt, iż pokazuje się, co robią politycy Platformy Obywatelskiej nie oznacza bynajmniej, że to państwo upada - choć niewątpliwie ich rządy je osłabiają. 
 
Na ile realne są w tej sytuacji wcześniejsze wybory?
 
Poruszamy się w bardzo dynamicznie zmieniającej się przestrzeni i nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Może się zdarzyć, że PO pójdzie w zaparte, uda się tej partii spacyfikować potencjalnych wewnętrznych buntowników i utrzymać większość w Sejmie. Może się również zdarzyć, że kolejne nagrania doprowadzą rząd do sytuacji bez wyjścia i wcześniejsze wybory będą jedynym rozwiązaniem. 
 
A czy powinno dość do dymisji któregoś z polityków? 
 

Oczywistą sprawą jest kwestia dymisji panów Sienkiewicza i Belki, planujących rzeczy, które w państwie demokratycznym nie powinny mieć miejsca. Wydarzyła się rzecz absolutnie skandaliczna. Chęć wciągnięcia NBP do kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w celu powstrzymania dojścia do władzy opozycji jest rzeczą niesłychaną nawet w polskich realiach, gdzie standardy porządnej i uczciwej polityki często nie obowiązują lub przynajmniej są lekceważone. To sprawa, za którą powinno ponieść się odpowiedzialność - jeśli sami "bohaterowie" nagrań nie mogą się na nią zdobyć, podając się do dymisji, powinny zostać wszczęte odpowiednie ku temu procedury. W przypadku ministra Sienkiewicza leży to w gestii premiera. Kłopot w tym, że sam Donald Tusk może nie być bez winy. Ciężko jest uwierzyć w sytuację, że Bartłomiej Sienkiewicz udaje się na tak ważne rozmowy z prezesem NBP bez wiedzy Tuska. Jeśli premier nie wiedział o działaniach szefa MSW, to dymisja takiego ministra powinna być formalnością. Natomiast jeśli wiedział, to jest współodpowiedzialny zaistniałej sytuacji i powinien sam podać się do dymisji. Zwłaszcza że powodów do niej z każdym dniem przybywa.

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook