Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Kloczkowski: "Nowe taśmy mogą być kołkiem, który ostatecznie przebiją serce PO"

06.07.2014

"Platforma w tej chwili balansuje na krawędzi i niewiele brakuje, aby wpadła w przepaść". Politolog dr Jacek Kloczkowski w rozmowie z portalem "Stefczyk.info" ocenia krajobraz polityczny w Polsce po opublikowaniu taśm.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia sytuację w Polsce po publikacji taśm.

Dr Jacek Kloczkowski: Ona jest przede wszystkim bardzo dynamiczna. Spowodowała spory ruch po różnych stronach sceny politycznej. Najbardziej odczuła to oczywiście partia rządząca, która miała przekonanie już po poprzednich aferach, że niewiele jej może zaszkodzić. Tymczasem okazało się, że może i to bardzo. Kryzys w obozie władzy spowodował, że opozycja zaczęła snuć scenariusze zacieśnienia współpracy pomiędzy poszczególnymi partiami zarówno po prawej, jak i lewej stronie.

Do tego wszystkiego dochodzi oczekiwanie i niepewność, co jeszcze może znajdować się na nieujawnionych taśmach i czy jeszcze skompromitują ewentualne nagrania kolejne osoby. Cała ta sytuacja zmieniła realia rozgrywki politycznej w naszym kraju.

Czego jako Polacy dowiedzieliśmy się z nagrań o elicie rządzącej?

Może zabrzmi to paradoksalnie, ale nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Te rzeczy, które ujawniły taśmy, to wiedzieliśmy wcześniej, z różnych sytuacji. Natomiast było to bardzo mocne przypomnienie, że tak polska polityka wygląda od zaplecza. Ponadto skala tego wszystkiego jest ogromna. No i sami aktorzy, którzy do tych taśm prezentowali się jako grzeczni, wyważeni, apolityczni – jak w przypadku szefa NBP, a tu rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Z perspektywy czasu wydaje się dziś, że sprawa Rywina byłamniejszego kalibru. Jednak zmiotła ona ze sceny politycznej postkomunistyną lewica, która do dzisiaj odczuwa tego skutki tamtej afery. Czy dalekosięznymi skutkami obecnej afery będzie zmierzch Platformy Obywatelskiej.

Po pierwsze nie wiemy, czy pojawią się nowe taśmy. Platforma w tej chwili balansuje na krawędzi i niewiele brakuje, aby wpadła w przepaść. Można zaryzykować tezę, że już nigdy nie będzie dla niej tak samo jak wcześniej...

Faktycznie, jak tu np. rząd ma przecinać wstęgę nowego przedsięwzięcia, skoro z tyłu głowy wszyscy mamy zdanie ministra spraw wewnętrznych, że to wszystko „ch..., d... i kamieni kupa”?

Tak, to taki właśnie dobry przykład. Gdy Platforma będzie mówiła o niezależności jakiejś instytucji, to przypomnimy sobie paktowanie NBP z ministrem Sienkiewicza. Środowiska biznesowe będą zawsze pamiętały o polowaniu na „grubego misia” i jeszcze większym okradzeniu. Otworzyło się Platformie bardzo wiele pól konfliktów. Nowe taśmy mogą być kołkiem, który ostatecznie przebiją serce Platformy. W świadomości przeciętnego Polaka taśmy ukazały taki brud, że partia rządząca może się go już nigdy nie pozbyć.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook