Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Jędrzejczak: Pokażemy wadliwość systemu

22.01.2012

Rząd dał dowód, że nie traktuje i nie ceni nas i lekarzy równo. To jest sygnał dla społeczeństwa, że liczy się tylko siła – mówi portalowi Stefczyk.info dr Marek Jędrzejczak.

Stefczyk.info: Trwa spór o ustawę refundacyjną. Jak dziś okiem aptekarzy wyglądają te regulacje?

Dr Marek Jędrzejczak: Nasza sytuacja nie jest rozwiązana. Nadal uważamy, że ustawa źle reguluje kwestie odpłatności leków, odpowiedzialności za błędy wynikające z wystawiania recept lekarskich. Dalej protestujemy.

Jednak w nowej formie

Tak. Do tej pory zdecydowana większość aptek przyjęła formę protestu, który polegał na zamknięciu apteki na godzinę w ciągu dnia. Obecnie zmieniamy sposób wyrażania naszego sprzeciwu. Będziemy prowadzili akcję podobną do strajku włoskiego. Będziemy realizowali recepty dokładnie i ściśle według rozporządzenia. Jakiekolwiek uchybienia będą skutkowały tym, że pacjenci będą musieli wrócić do lekarza po nową receptę.

Skąd taka zmiana?

Nie mamy innej możliwości protestowania. Pracownik służby zdrowia ma małe szanse wyrażenia sprzeciwu.

Ile będziecie protestować?

Rozstrzygnięcia dotyczące naszego protestu podejmować będzie Naczelna Rada Aptekarska. Prowadząc nasz sprzeciw będziemy oczekiwać na nową ustawę i spełnienie naszych postulatów. Oczekujemy również zmian w ogólnych warunkach umów aptek z NFZ oraz na realizację obietnic ministra Arłukowicza.

Co chcecie Państwo osiągnąć realizując przepisy prawa?

Chcemy pokazać wadliwość systemu. Recepta odgrywa w nim ogromnie istotną rolę. Ona jest formą kontaktu między lekarzem a aptekarzem. Wszelkie błędy na recepcie powinny – zgodnie z regulacjami – skutkować odmową sprzedaży leku w aptece. Chcemy pokazać ten wadliwy system, nadmierny formalizm, który uniemożliwia nam sprzedawanie leków pacjentom.

Jak Pan ocenia decyzję rządu, który nie równo potraktował aptekarzy i lekarzy. Postulaty lekarzy spełniono, aptekarzy odesłano z kwitkiem

Rząd dał dowód, że nie traktuje i nie ceni nas równo. To błąd i bardzo zła sytuacja nie tylko jednak dla nas. To jest bowiem sygnał dla społeczeństwa, że liczy się tylko siła. Pokazano, że tylko rozwiązaniami siłowymi można coś zyskać. Tymczasem zmiany powinny być realizowane w zupełnie inny sposób. Powinniśmy w sposób konstruktywny dyskutować z rządem i lekarzami. To jest zgodnie ze standardami demokracji.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook