Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Jabłoński: "Komorowski zostawił kukułcze jajo"

21.08.2015

Referendum z 6 września jest takim śmierdzącym kukułczym jajem. Platforma Obywatelska będzie musiała je zjeść - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info politolog dr Wojciech Jabłoński.

Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma?

Chyba tak to wygląda. A jeszcze jest tak, że Platforma myślała, że złapała „za łeb” Pawła Kukiza niepotrzebną propozycją Komorowskiego przeprowadzenia referendum w sprawie JOW-ów. Tymczasem okazało się, że ta propozycja nie była niczym więcej, jak kukułczym jajem, które postanowił wykorzystać prezydenta Duda.

Czy ten błąd PO Duda wykorzystał bezbłędnie?

Wykorzystał świetnie, ponieważ nie tylko zaproponował nowe referendum, co zgodnie z regułami komunikacji politycznej ma uzasadnie: oto polityk wygrywający narzuca temat i może wygrać jeszcze więcej.

Druga sprawa jest jeszcze ważniejsza. Duda utrzymał w mocy i nie wystąpił o odwołanie referendum Komorowskiego z 6 września. I to jest chyba ważniejsze, bo to referendum z 6 września jest takim śmierdzącym kukułczym jajem. Platforma Obywatelska będzie musiała je zjeść. Z jednej strony wymagana frekwencja na tym referendum nie będzie miała miejsca. Duda pokazał, że szanuje decyzję prezydenta Komorowskiego i uznał ją za niepodważalną. Nieważność tego referendumbędzie obciążeniem PO, która decyzję o organizacji tegoż referendum ustami Komorowskiego podjęła.

Duda planuje nowe referendum, ale zatwierdzenie go spada na platformerski Senat. Jeśli Senat odrzuci propozycje Dudy, to skompromituje się, ponieważ sam Duda powiedział, że szanuje decyzję Komorowskiego, a tu proszę – Senat nie chce uszanować decyzji następcy Komorowskiego.

Co Platforma może uczynić w tej sytuacji?

Nic. Na dodatek PO próbując ratować się chce rozwodnić referendum przez dopisanie kolejnych pytań. I tym sposobem PiS zdobywa kolejny oręż, dlaczego Komorowski, który powiedział o „dopisywaniu się co najwyżej do wycieczki” i Platforma, która ustami Kopacz blokowała możliwość dopisania pytań do referendum wrześniowego, dlaczego teraz PO jest niekonsekwentna i próbuje dopisać jakieś nowe pytania?

Wychodzi więc na to, że Bronisław Komorowski jest tajną bronią PiS!

Tak, to zdolny sztabowiec PiS-u. Zaraz po przegranych wyborach miał zostać twarzą Platformy. Przystano o tym mówić, bo ktoś słusznie zorientował się, że przegrany polityk nie może firmować partii, która sama znajduje się na równi pochyłej. Natomiast to tzw. dziedzictwo Komorowskiego jest tym właśnie kukułczym jajem, które jest bezlitośnie, ale politycznie słusznie, wykorzystywane przez Andrzzeja Dudę i przez PiS. Platforma jest całkowicie zaszachowana.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook