Jedynie prawda jest ciekawa


Dr inż. Berczyński: raczej wybuch, nie brzoza

24.10.2012

Zasadniczym problemem jest brak możliwości zbadania wraku samolotu. W jakiejkolwiek analizie trzeba opierać się na zdjęciach i danych z raportu MAK i komisji Millera. Oba raporty są zaś napisane tak, aby uwiarygodnić hipotezę o uderzeniu skrzydła o brzozę - mówi w rozmowie z Naszym Dziennikiem dr. inż. Wacław Berczyński, wieloletni pracownik Boeinga i innych koncernów lotniczych.

Dużym błędem, którego - według naukowca - dopuściły się zarówno komisja Millera, jak i MAK było zaniechanie prób wytrzymałościowych TU-154M. Na ich podstawie można by nakreślić właściwą trajektorię lotu maszyny. Komisje zaniechały jednak tego, bo skupiły się na hipotezie uderzenia tupolewa w brzozę, co wykluczyły choćby badania prof. Biniendy.

"Prof. Binienda dowiódł, że gdyby uderzył, to nie spowodowałoby to urwania skrzydła. A ponieważ skrzydło jednak oderwało się, przyczyna tego musiała być inna. Po drugie, wymagania stawiane konstrukcjom latającym na całym świecie mówią, że samolot musi być sterowny przy różnicy obciążeń na skrzydłach wynoszącej 20procent. Utrata siły nośnej w wyniku ułamania skrzydła byłaby mniejsza. Samolot nawet z urwaną końcówką skrzydła nie powinien wykonać pół beczki, więc musiał działać jeszcze inny czynnik. Po trzecie, samolot uderzając górą kadłuba o ziemię, czego rezultat widać na zdjęciach, zgniótłby się do wewnątrz jak jajko uderzone o stół. Nie jest możliwe, by uderzenie o ziemię spowodowało rozerwanie kadłuba na zewnątrz. Po czwarte, należy zwrócić uwagę na zniszczenia zewnętrznych elementów skrzydeł. Skrzydło, które według komisji uderzyło o brzozę, jest zniszczone, dolne i górne poszycie oderwało sie od dźwigarów i żeber. Przyjęto, że było to skutkiem uderzenia. Ale prawe skrzydło, które nie uderzyło o brzozę, jest uszkodzone prawie tak samo, zniszczenia są tylko trochę mniejsze. Czy to nie dziwne? Wreszcie po piąte, część ogonowa samolotu została odrzucona od kadłuba. Nie był to wynik uderzenia o ziemię, bo te fragmenty nie wykazują odkształceń typowych dla uderzenia".

Według naukowca, to wszystko rodzi wątpliwości, z którymi oficjalne komisje nie chciały się zmierzyć, gdyż byłoby to równoznaczne z odpowiedzią na pytanie o tę prawdziwą przyczynę katastrofy. Berczyński skłąnia się ku teorii wybuchu podczas lotu.

"Mówiąc "eksplozja", mam na myśli zjawisko fizyczne powodujące falę uderzeniową i określone zniszczenia. Nie musi to oznaczać wybuchu na przykład bomby, bo tego nie wiemy. Uszkodzone elementy skrzydła są jednocześnie zbiornikami paliwa, i to tymi, które są opróżniane najwcześniej w czasie lotu. Mogło więc dojść do wybuchu gazów pozostałych po paliwie. Rozerwanie kadłuba na zewnątrz i odrzucenie części tylnej kadłuba również musiało być skutkiem wybuchu. Stan zwłok ofiar katastrofy także na to wskazuje. Musiały doznać przyspieszeń znacznie większych niż te, które mogły być skutkiem spadku samolotu z wysokości 20metrów na błotniste podłoże" - podsumowuje dr. in. Wacław Berczyński.

naszdziennik.pl/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook