Jedynie prawda jest ciekawa


Dr H. Karp: Obserwujemy wojnę informacyjną

16.03.2017

„Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom” – w ten sposób dr Hanna Karp odniosła się na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” do fałszywych informacji które mają miejsce w mediach w sprawie „Polexitu”.

Medioznawca oraz wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zwróciła uwagę na to, jakie konsekwencję wiążą się z podawaniem kłamliwych informacji w mediach.

"Kłamstwo jak najbardziej jest karalne.Wystarczy spojrzeć, że kiedy zeznajemy w sądzie i przysięgamy, że będziemy mówić prawdę i tylko prawdę, to kłamstwo ma wtedy swoje określone skutki prawne. Istnieje także na gruncie mediów prawo prasowe, może mieć to również miejsce w prawie karnym, gdzie istnieje słynny paragraf 212, który może skutkować osadzeniem dziennikarza w więzieniu(…). Także może zostać zamknięta gazeta, tytuł, czy redakcja. Mogą zostać skonfiskowane pewne materiały, które są kłamliwe" – wskazywała dr Hanna Karp.

Wykładowca toruńskiej uczelni zaznaczała, że istotną kwestią jest ewentualne karanie za przekazywanie fałszywych informacji, które mają negatywny wpływ na społeczeństwo. 

"Jest tak, że jeżeli jest wina, to powinna być także kara. Jeżeli wina jest nieukarana i jest bez kary to niestety wpływa to bardzo niekorzystnie na całe społeczeństwo, wręcz je demoralizuje (…). Wiemy, jak niekorzystne konsekwencje w polskim systemie ma nieukaranie tych, którzy budowali w Polsce komunizm i do chwili obecnej są beneficjentami tego systemu, który nastał po komunizmie. Nastąpiła degrengolada i demoralizacja całego systemu" – ocenia dr Hanna Karp.

Medioznawca wyjaśnia, że zadaniem dziennikarzy powinno być zwracanie uwagi na kłamstwa, które są publikowane w prasie wielkonakładowej.

"Dziennikarze powinni być szczególnie wyczuleni na materię, jaką jest kłamstwo. Zwłaszcza kłamstwo powielane w wielkich nakładach, które może kreować szeroką opinię publiczną" –  podkreśla wykładowca WSKSiM.

Dr Hanna Karp wskazuje, że niektóre opiniotwórcze media w bardzo negatywny sposób komentują działania obecnego rządu.

"Zastanawiające w tym wszystkim jest, że duże opiniotwórcze media w Polsce nie są w stanie wykrztusić z siebie choćby jednego słowa, które byłoby w jakiś sposób pochwałą dla polskiego rządu (…) Te doniesienia są tak rażąco atakujące rząd, że można mieć wątpliwość, czy mamy do czynienia jeszcze z polską prasą" – dodała dr Karp.

Nawet w okresie PRL-u dziennikarze mieli dystans i poczucie winy w związku z fałszywymi treściami umieszczanymi w prasie – tłumaczyła dr Hanna Karp.

"Wydaje się, że nawet w PRL-u, jeżeli płynęły kłamstwa i była bardzo mocna cenzura, to jednak nawet ci dziennikarze, którzy wiedzieli, że byli funkcjonariuszami reżimu PRL-u, mieli jakiś dystans i zdawali sobie sprawę, że naginają prawdę, mieli pewne poczucie winy" – wskazywał wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Dr Hanna Karp tłumaczyła, że sytuacja, która występuje w polskich mediach, ma charakter wojny informacyjnej.

"Znajduje bardzo jasne określenia i znamiona określonej wojny propagandowej i wojny informacyjnej, którą można by sklasyfikować z dezinformacją, z szantażem i naruszaniem pewnych informacji, czyli takim bardzo instrumentalnym traktowaniem materii, jaką jest informacja w dzisiejszym świecie. To jest element wojny informacyjnej. Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom" – podkresliła dr Hanna Karp.


wkt/Radio Maryja

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook