Jedynie prawda jest ciekawa


Dr H. Karp: Obserwujemy wojnę informacyjną

16.03.2017

„Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom” – w ten sposób dr Hanna Karp odniosła się na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” do fałszywych informacji które mają miejsce w mediach w sprawie „Polexitu”.

Medioznawca oraz wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zwróciła uwagę na to, jakie konsekwencję wiążą się z podawaniem kłamliwych informacji w mediach.

"Kłamstwo jak najbardziej jest karalne.Wystarczy spojrzeć, że kiedy zeznajemy w sądzie i przysięgamy, że będziemy mówić prawdę i tylko prawdę, to kłamstwo ma wtedy swoje określone skutki prawne. Istnieje także na gruncie mediów prawo prasowe, może mieć to również miejsce w prawie karnym, gdzie istnieje słynny paragraf 212, który może skutkować osadzeniem dziennikarza w więzieniu(…). Także może zostać zamknięta gazeta, tytuł, czy redakcja. Mogą zostać skonfiskowane pewne materiały, które są kłamliwe" – wskazywała dr Hanna Karp.

Wykładowca toruńskiej uczelni zaznaczała, że istotną kwestią jest ewentualne karanie za przekazywanie fałszywych informacji, które mają negatywny wpływ na społeczeństwo. 

"Jest tak, że jeżeli jest wina, to powinna być także kara. Jeżeli wina jest nieukarana i jest bez kary to niestety wpływa to bardzo niekorzystnie na całe społeczeństwo, wręcz je demoralizuje (…). Wiemy, jak niekorzystne konsekwencje w polskim systemie ma nieukaranie tych, którzy budowali w Polsce komunizm i do chwili obecnej są beneficjentami tego systemu, który nastał po komunizmie. Nastąpiła degrengolada i demoralizacja całego systemu" – ocenia dr Hanna Karp.

Medioznawca wyjaśnia, że zadaniem dziennikarzy powinno być zwracanie uwagi na kłamstwa, które są publikowane w prasie wielkonakładowej.

"Dziennikarze powinni być szczególnie wyczuleni na materię, jaką jest kłamstwo. Zwłaszcza kłamstwo powielane w wielkich nakładach, które może kreować szeroką opinię publiczną" –  podkreśla wykładowca WSKSiM.

Dr Hanna Karp wskazuje, że niektóre opiniotwórcze media w bardzo negatywny sposób komentują działania obecnego rządu.

"Zastanawiające w tym wszystkim jest, że duże opiniotwórcze media w Polsce nie są w stanie wykrztusić z siebie choćby jednego słowa, które byłoby w jakiś sposób pochwałą dla polskiego rządu (…) Te doniesienia są tak rażąco atakujące rząd, że można mieć wątpliwość, czy mamy do czynienia jeszcze z polską prasą" – dodała dr Karp.

Nawet w okresie PRL-u dziennikarze mieli dystans i poczucie winy w związku z fałszywymi treściami umieszczanymi w prasie – tłumaczyła dr Hanna Karp.

"Wydaje się, że nawet w PRL-u, jeżeli płynęły kłamstwa i była bardzo mocna cenzura, to jednak nawet ci dziennikarze, którzy wiedzieli, że byli funkcjonariuszami reżimu PRL-u, mieli jakiś dystans i zdawali sobie sprawę, że naginają prawdę, mieli pewne poczucie winy" – wskazywał wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Dr Hanna Karp tłumaczyła, że sytuacja, która występuje w polskich mediach, ma charakter wojny informacyjnej.

"Znajduje bardzo jasne określenia i znamiona określonej wojny propagandowej i wojny informacyjnej, którą można by sklasyfikować z dezinformacją, z szantażem i naruszaniem pewnych informacji, czyli takim bardzo instrumentalnym traktowaniem materii, jaką jest informacja w dzisiejszym świecie. To jest element wojny informacyjnej. Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom" – podkresliła dr Hanna Karp.


wkt/Radio Maryja

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook