Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Grabowski: "polskie obozy zagłady" trzeba ostro zwalczać

10.06.2013

Problem używania przez zagraniczne media, w tym niemieckie, sformułowania "polskie obozy zagłady" narasta. Wśród Polaków narasta jednak coraz większy opór przeciwko temu określeniu. Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna, które reprezentuje mieszkańca Świnoujścia w jego procesie przeciwko niemieckiemu dziennikowi "die Welt", właśnie za oszczerczy zwrot "polski obóz koncentracyjny", poprosiło o opinię na temat skutków psychologicznych częstego używania tego zwrotu. Rozmawiamy z autorem tej opinii - dr. Adamem Grabowskim, psychologiem społecznym.

STEFCZYK.INFO: Do czego prowadzi nachalne używanie kłamliwej nazwy „polskie obozy zagłady”?

Dr Adam Grabowski: Ja mogę odpowiedzieć do czego może prowadzić, bo czy rzeczywiście do tego doprowadzi, to tego nie wiem na pewno. A więc może doprowadzić do napiętnowania całego narodu. Jeżeli używa się przymiotnika „polski”, to implikuje, że Polacy go zbudowali i używali go. A więc może to skończyć się tym, że Polacy będą postrzegani jako mordercy i zbrodniarze z czasów drugiej wojny światowej.


Autorzy tego sformułowania tłumaczą się pomyłką.Tłumaczą, że przymiotnik „polski” wskazuje na geograficzne umiejscowienie danego obozu. Uznaje pan takie wyjaśnienie?

Według mnie to podła manipulacja. I w dodatku kłamstwo. Geograficznie niektóre obozy umiejscowione były na terenie Polski, ale okupowanej przez Niemcy hitlerowskie. Absolutnie nie można się z tym zgadzać.


Na dowód tego, że umiejscowienie geograficzne danego obozu ma małe znaczenie świadczy „informacja” sprzed kilku lat w New York Times o „polskim obozie koncentracyjnym” w Dachau.

Nawet tak? To może świadczyć o kompletnej nieznajomości geografii i historii.


Redakcja „NYT” poprawiła dość szybko ten błąd, jednak – co charakterystyczne – nie zmienili nazwy „polski obóz koncentracyjny” na niemiecki obóz koncentracyjny, lecz na „nazistowski”. A więc przymiotnik „polski” zdaje się mieć charakter wybitnie piętnujący narodowość polską wymienioną z nazwy.

To oczywista manipulacja. Widać, że coraz bardziej idzie to w stronę, iż byli jacyś beznarodowościowi naziści, nie wiadomo za bardzo skąd, i istnieli Polacy – budowniczy obozów zagłady i koncentracyjnych.


Czy powinniśmy zwalczać te kłamstwa z całą mocą i bezwzględnie, czy wchodzić w negocjacje z oszczercami? Prosić ich o sprostowania itd?

No ale właśnie rozmawialiśmy o wyniku takich negocjacji. Bo jak rozumiem zwrot „nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau” zastąpił wcześniejszy: „polski obóz koncentracyjny w Dachau”.

Nie ma tu miejsca na negocjacje. Bo albo usłyszymy, że to pomyłka, albo prostować w taki spósób, że to niczego nie prostuje. Kto z czytelników takich gazet jak „NYT” będzie wnikał jakiej narodowości byli naziści? Tak więc pozostaje bezwględna walka.


Czy nachalne i długotrwałe używanie nazwy „polskie obozy zagłady” może prowadzić do tego, co w kryminalistyce nazywa się „wtórną wiktymizacją ofiary”? Polaków – ofiar agresji niemieckiej, uznaje się za twórców obozów zagłady, czy to podkopuje naszą pewność siebie, dumę narodową itd?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Mam takie wrażenie, że większość społeczeństwa po prostu nie wie, że tak się nas opisuje na Zachodzie, albo nawet jeśli wiedzą, to w znacznej mierze jest to dla nich obojętne. U nas przecież też często można usłyszeć głosy bagatelizowania tego zjawiska: „ot pomylili się”. Nie zdają sobie te osoby jakie to dalekosiężne skutki może przynieść dla Polski i opinii o niej.Na pewno częste powtarzanie kłamliwych sformułowań obrażających nas, wzbudzi poczucie krzywdy u osób z wysokim poziomem uczuć patriotycznych.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: wikipedia/Hanys90]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook