Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Grabowski: "polskie obozy zagłady" trzeba ostro zwalczać

10.06.2013

Problem używania przez zagraniczne media, w tym niemieckie, sformułowania "polskie obozy zagłady" narasta. Wśród Polaków narasta jednak coraz większy opór przeciwko temu określeniu. Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna, które reprezentuje mieszkańca Świnoujścia w jego procesie przeciwko niemieckiemu dziennikowi "die Welt", właśnie za oszczerczy zwrot "polski obóz koncentracyjny", poprosiło o opinię na temat skutków psychologicznych częstego używania tego zwrotu. Rozmawiamy z autorem tej opinii - dr. Adamem Grabowskim, psychologiem społecznym.

STEFCZYK.INFO: Do czego prowadzi nachalne używanie kłamliwej nazwy „polskie obozy zagłady”?

Dr Adam Grabowski: Ja mogę odpowiedzieć do czego może prowadzić, bo czy rzeczywiście do tego doprowadzi, to tego nie wiem na pewno. A więc może doprowadzić do napiętnowania całego narodu. Jeżeli używa się przymiotnika „polski”, to implikuje, że Polacy go zbudowali i używali go. A więc może to skończyć się tym, że Polacy będą postrzegani jako mordercy i zbrodniarze z czasów drugiej wojny światowej.


Autorzy tego sformułowania tłumaczą się pomyłką.Tłumaczą, że przymiotnik „polski” wskazuje na geograficzne umiejscowienie danego obozu. Uznaje pan takie wyjaśnienie?

Według mnie to podła manipulacja. I w dodatku kłamstwo. Geograficznie niektóre obozy umiejscowione były na terenie Polski, ale okupowanej przez Niemcy hitlerowskie. Absolutnie nie można się z tym zgadzać.


Na dowód tego, że umiejscowienie geograficzne danego obozu ma małe znaczenie świadczy „informacja” sprzed kilku lat w New York Times o „polskim obozie koncentracyjnym” w Dachau.

Nawet tak? To może świadczyć o kompletnej nieznajomości geografii i historii.


Redakcja „NYT” poprawiła dość szybko ten błąd, jednak – co charakterystyczne – nie zmienili nazwy „polski obóz koncentracyjny” na niemiecki obóz koncentracyjny, lecz na „nazistowski”. A więc przymiotnik „polski” zdaje się mieć charakter wybitnie piętnujący narodowość polską wymienioną z nazwy.

To oczywista manipulacja. Widać, że coraz bardziej idzie to w stronę, iż byli jacyś beznarodowościowi naziści, nie wiadomo za bardzo skąd, i istnieli Polacy – budowniczy obozów zagłady i koncentracyjnych.


Czy powinniśmy zwalczać te kłamstwa z całą mocą i bezwzględnie, czy wchodzić w negocjacje z oszczercami? Prosić ich o sprostowania itd?

No ale właśnie rozmawialiśmy o wyniku takich negocjacji. Bo jak rozumiem zwrot „nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau” zastąpił wcześniejszy: „polski obóz koncentracyjny w Dachau”.

Nie ma tu miejsca na negocjacje. Bo albo usłyszymy, że to pomyłka, albo prostować w taki spósób, że to niczego nie prostuje. Kto z czytelników takich gazet jak „NYT” będzie wnikał jakiej narodowości byli naziści? Tak więc pozostaje bezwględna walka.


Czy nachalne i długotrwałe używanie nazwy „polskie obozy zagłady” może prowadzić do tego, co w kryminalistyce nazywa się „wtórną wiktymizacją ofiary”? Polaków – ofiar agresji niemieckiej, uznaje się za twórców obozów zagłady, czy to podkopuje naszą pewność siebie, dumę narodową itd?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Mam takie wrażenie, że większość społeczeństwa po prostu nie wie, że tak się nas opisuje na Zachodzie, albo nawet jeśli wiedzą, to w znacznej mierze jest to dla nich obojętne. U nas przecież też często można usłyszeć głosy bagatelizowania tego zjawiska: „ot pomylili się”. Nie zdają sobie te osoby jakie to dalekosiężne skutki może przynieść dla Polski i opinii o niej.Na pewno częste powtarzanie kłamliwych sformułowań obrażających nas, wzbudzi poczucie krzywdy u osób z wysokim poziomem uczuć patriotycznych.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: wikipedia/Hanys90]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook