Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Górak-Sosnowska: Islam jedną z motywacji dla terrorystów

14.11.2015

Często akty terroru wypływają z pobudek osobistych. Zwłaszcza w przypadku terrorystów samobójców - mówi dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

Religioznawca z SGH podkreśla, iż czynników, które powodują, że ludzie stają się terrorystami jest dużo, ale motywacje religijne bardzo często są elementem dodającym legitymacji działaniom terrorystycznym

- Ludzie popierają terroryzm odwołując się do bardzo różnych motywacji. Nie ma jednej dominującej motywacji. Jeśli chodzi o motywacje religijne terroryzmu, one bardzo często są elementem dodającym legitymacji działań. Bo lepiej działać w imię jakiejś ideologii, czy religii niż tak po prostu dokonać aktu terror - ocenia Górak-Sosnowska.

I dodaje: - Często akty terroru wypływają z pobudek osobistych. Zwłaszcza w przypadku terrorystów samobójców jest to osobista trauma, osobiste przyczyny, że ktoś chce odebrać sobie życie, które akurat wpisują się w kontekst grupowy. I grupa terrorystyczna daje do tego oprawę.

W nocy z piątku na sobotę terroryści dokonali w Paryżu sześciu skoordynowanych, niemal jednoczesnych, ataków, m.in. w sali koncertowej Bataclan i w pobliżu stadionu Stade de France. Według ostatnich informacji zginęło co najmniej 128 osób. Nie wiadomo dokładnie, ilu było terrorystów.

Wiadomo, że byli uzbrojeni w karabiny maszynowe i mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi. Część z nich dokonała zamachów samobójczych. Według relacji świadków terroryści wznosili okrzyki "Allah Akbar" [arab. "Bóg jest wielki"]. Jeden ze świadków twierdzi, że słyszał, jak napastnik mówił o działaniach zbrojnych Francji na terenie Syrii.

Policja przeprowadziła szturm na salę koncertową w Bataclan. Jak podaje agencja AFP, w sumie zginęło ośmiu terrorystów.

Od ok. godz. 3 w nocy nie są podawana żadne nowe informacje o napastnikach. To celowe działanie służb, które wolą działać bez przekazywania mediom informacji.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook