Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Górak-Sosnowska: Islam jedną z motywacji dla terrorystów

14.11.2015

Często akty terroru wypływają z pobudek osobistych. Zwłaszcza w przypadku terrorystów samobójców - mówi dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

Religioznawca z SGH podkreśla, iż czynników, które powodują, że ludzie stają się terrorystami jest dużo, ale motywacje religijne bardzo często są elementem dodającym legitymacji działaniom terrorystycznym

- Ludzie popierają terroryzm odwołując się do bardzo różnych motywacji. Nie ma jednej dominującej motywacji. Jeśli chodzi o motywacje religijne terroryzmu, one bardzo często są elementem dodającym legitymacji działań. Bo lepiej działać w imię jakiejś ideologii, czy religii niż tak po prostu dokonać aktu terror - ocenia Górak-Sosnowska.

I dodaje: - Często akty terroru wypływają z pobudek osobistych. Zwłaszcza w przypadku terrorystów samobójców jest to osobista trauma, osobiste przyczyny, że ktoś chce odebrać sobie życie, które akurat wpisują się w kontekst grupowy. I grupa terrorystyczna daje do tego oprawę.

W nocy z piątku na sobotę terroryści dokonali w Paryżu sześciu skoordynowanych, niemal jednoczesnych, ataków, m.in. w sali koncertowej Bataclan i w pobliżu stadionu Stade de France. Według ostatnich informacji zginęło co najmniej 128 osób. Nie wiadomo dokładnie, ilu było terrorystów.

Wiadomo, że byli uzbrojeni w karabiny maszynowe i mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi. Część z nich dokonała zamachów samobójczych. Według relacji świadków terroryści wznosili okrzyki "Allah Akbar" [arab. "Bóg jest wielki"]. Jeden ze świadków twierdzi, że słyszał, jak napastnik mówił o działaniach zbrojnych Francji na terenie Syrii.

Policja przeprowadziła szturm na salę koncertową w Bataclan. Jak podaje agencja AFP, w sumie zginęło ośmiu terrorystów.

Od ok. godz. 3 w nocy nie są podawana żadne nowe informacje o napastnikach. To celowe działanie służb, które wolą działać bez przekazywania mediom informacji.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook