Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Gontarczyk odpowiada duetowi Woyciechowski-Cenckiewicz

15.01.2015

Na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci” dr Piotr Gontarczyk odpowiada duetowi Woyciechowski-Cenckiewicz ws. publikacji dotyczących prof. Witolda Kieżuna i jego przeszłości.

Historyk przekonuje w swoim eseju, że polemika autorów „DoRze” w znikomym stopniu odpowiada na pytania o nadużycia w opisie akt profesora dokonane przez autorów w celu przedstawienia go w możliwie złym świetle.

„To, że autorzy szukają odpowiedzi, cieszy, ale ich dociekliwość jest spóźniona. Jeśli się miało takie kłopoty z czytaniem akt, to trzeba było zadawać pytania przed popełnieniem „Tajemnicy »Tamizy«”. Obyłoby się bez nadużyć” — pisze Gontarczyk.

I analizując dokumenty, na które powołuje się duet Cenckiewicz-Woyciechowski, dodaje:

„Podsumowując: dokument, który stanowił ważny dowód przeciwko prof. Kieżunowi, jest niewiarygodny. Kolejny wywód „Tajemnicy »Tamizy«” leży w gruzach, podobnie jak wyliczenia autorów liczby spotkań i przekazanych przez „Tamizę” informacji. Wszystko nadaje się do kosza. Na obronę autorów dodam, że tym razem nie zawiniła zła wola. To lichy warsztat, który uniemożliwił im krytykę obszernie cytowanego dokumentu. Szkoda tylko, że rachunek za jakość ich pracy znów zapłacił prof. Kieżun” — czytamy.

Historyk podtrzymuje pogląd, że intencją autorów „DoRze” był możliwie najostrzejszy atak w postać powstańca.

„Generalnie sprawy prof. Kieżuna – jej niuansów, blasków, potknięć bohatera – nie chciałem komentować i nie będę się o niej wypowiadał w przyszłości. Niech inni próbują zważyć, ile w tym było gry i złudzeń charakterystycznych dla intelektualistów z PRL (celna uwaga Bohdana Urbankowskiego), ile dramatu Fausta z powieści Goethego (jak trafił Tadeusz Witkowski). Za nieodzowne dla całości uważam zbadanie, ilu naukowców skorzystało w latach 70. ze stypendiów na Zachodzie dzięki kontaktom zbudowanym przez prof. Kieżuna. Nie zgadzam się tylko na metody, jakimi bohatera potraktowali Cenckiewicz i Woyciechowski. Podtrzymuję opinię, że „Tajemnica »Tamizy«” przejdzie do historii polskiej lustracji jako symbol braku rzetelności” — puentuje Gontarczyk.

Całość artykułu - na łamach „wSieci”, polecamy!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook