Jedynie prawda jest ciekawa

Dr Gajewski: NPW pomija część faktów

27.03.2015

Mówienie o winie pilotów Tu-154 M to absurd - podkreśla dr Bogdan Gajewski ekspert ds. badania katastrof lotniczych z Kanady, przypominając wcześniejsze ustalenia ws. przyczyn tragedii, które mówiły o rozpadaniu się samolotu w locie.Dr Gajewski na antenie Telewizji Republika podkreślił, że w dochodzeniu powinno się brać pod uwagę wszystkie fakty i wszystkie dowody. - Samolot zaczął się rozpadać w powietrzu, więc pilot nie mógł nic zrobić - podkreślił. - Mówienie o winie załogi jest w tym wypadku absurdalne – ocenił.

- Dziwi mnie, bardzo wybiórcze pokazywanie faktów - mówił ekspert komentując dzisiejszą konferencję Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

- Jedni mówią, że widzą białe, drudzy że czarne, a widzą to samo. Ta różnica w postrzeganiu rzeczywistości - mówił ekspert podkreślając jednocześnie, że wszelkie negowanie umiejętności i kwalifikacji załogi samolotu są niedorzeczne.

Zapytany jednak, czy prokuratura manipuluje faktami, podkreślił że NPW umiejętnie dobiera dowody. - Ja nie mówię, że manipuluje, ale wybiera fakty które są dla niej wygodne. W ogóle nie mówi się o tym, że nasi archeologowie znaleźli osmolone, spalone części samolotu, jeszcze przed brzozą - wskazał.

Dr Bogdan Gajewski przypomniał także, że ustalenia zawarte w raporcie MAK, które mówiły o zatrzymaniu komputera pokładowego jeszcze w czasie lotu. - Trudno mi powiedzieć, dlaczego prokuratura nie zdecydowała się analizować tego faktu. Dla mnie to jest absurd! - dodał ekspert.

Rozmówca Telewizji Republika odniósł się także do konferencji prasowej Antoniego Macierewicza, na której pokazał on osmolony fragment samolotu. - Ten fragment świadczy o tym, że osmolenia były, a prokuratura twierdzi, że nie było - mówił. - Trudno dyskutować z takim podejściem - dodał Gajewski, oceniając że takie wybiórcze podejście prokuratury sprawia, że nie ma sensu komentować wniosków jakie formują.

mmil/Telewizja Republika

[Fot. Beata Gosiewska - Facebook ]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook