Jedynie prawda jest ciekawa

Dr Fedyszak: Opozycja dalej stosuje pogardę i wykluczenie

05.05.2017

- Niestety, nie jestem zaskoczona sposobem, w jaki tę propozycję komentują politycy partii opozycyjnych - mówi dr Fedyszak-Radziejowska w rozmowie z wPolityce.pl.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy dr Barbara Fedyszak-Radziejowska powiedziała w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że nie dziwi jej stosunek opozycji do prezydenckiej propozycji wprowadzenia zmian w konstytucji.

- Niestety, nie jestem zaskoczona sposobem, w jaki tę propozycję komentują politycy partii opozycyjnych, głównie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Po raz kolejny budują swoją pozycję polityczną i sympatię swoich wyborców odwołując się do instrumentu wykluczania i pogardy używanego w czasach prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego; nie macie prawa do rządzenia, do wprowadzania zmian, do zmiany konstytucji RP etc. – oceniła socjolog. I dodała: Nie dlatego, że są wadliwie skonstruowane, lecz tylko dlatego, że proponuje je ugrupowanie, (czy prezydent RP) którego – zdaniem polityków opozycji – nie można traktować jak partnera, czy merytorycznego rywala w aktywności politycznej i parlamentarnej.

Odniosła się również do kwestii projektu prezydenckiego: - Pan prezydent nie powiedział, że ma gotowy zestaw konkretnych pytań, które podda pod głosowanie w referendum. Powiedział coś zupełnie innego, że zmiana konstytucji to niełatwy proces dochodzenia do wspólnych ustaleń , w którym powinni wziąć udział obywatele zarówno debatując, jak i uczestnicząc w referendum. Ten udział jest możliwy i realny, a referendum jest ważnym elementem tego procesu – stwierdziła pani dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Tak więc prezydent uruchomił demokratyczny proceder debatowania i proponowania zmian w konstytucji z udziałem suwerena, czyli narodu. W swoim wystąpieniu z 3 maja pan Andrzej Duda powiedział bardzo wyraźnie, że to nie jakaś wąska elita, czy jedna partia polityczna, ale społeczeństwo ma współdecydować o kształcie konstytucji – podkreśliła.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl doradca prezydenta Andrzeja Dudy wskazała, że to może być najbardziej społeczna konstytucja w dziejach Polski. - Myślę, że przyjęta procedura, sprawi, że w porównaniu z konstytucją 3 Maja, dwiema konstytucjami z II RP i tą obecną, bo tych z PRL nie liczę, będzie głębiej przemyślana, bardziej przedyskutowana i przygotowana poprzez procedury obywatelskie i demokratyczne – oceniła socjolog.

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

[fot. blogpress.pl]

ems/wPolityce.pl

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook