Jedynie prawda jest ciekawa


Dowódca z Karbali: Zostawiliśmy godny wizerunek Polski

15.08.2016

W 2004 r. 80 polskich i bułgarskich żołnierzy przez cztery dni odpierało atak przeważających sił islamistów w City Hall w irackiej Karbali. Wielu okrzyknęło tę walkę "największą bitwą z udziałem żołnierzy polskich od czasów II wojny światowej.” Kierujący obroną ratusza ppłk Grzegorz Kaliciak w rozmowie z portalem tvp.info.pl opowiedział o tamtych wydarzeniach, a także o doświadczeniu polskich żołnierzy, którzy brali udział w misjach międzynarodowych.

Ppłk Kaliciak mówił, że choć Polska jest bezpieczna, to zaznaczył, że ciągle musimy być czujni i bacznie zwracać uwagę na to, co się dzieje i nas niepokoi. „Przecież czuwanie nad bezpieczeństwem to również obowiązek każdego obywatela” - podkreślił. 

Oficer ocenił również korzyści, jakie odnosimy dzięki misjom międzynarodowym. Jego zdaniem ważne jest to, że pokazujemy światu, że "jesteśmy i coś znaczymy", a z punktu widzenia wojskowości liczy się doświadczenie oraz weryfikacja wyszkolenia i sprzętu polskich żołnierzy. Dodatkowo misje służą nawiązywaniu kontaktów z sojusznikami z NATO. 

Ppłk Kaliciak opowiedział dalej o wizerunku Polski na Bliskim Wschodzie. „Część Irakijczyków nawet nie wie, gdzie leży Polska. (...) Myślą o nas różnie, bo przede wszystkim jesteśmy dla nich Europejczykami. Stanowiącymi swego rodzaju egzotykę i folklor. Analogicznie oni dla nas stanowią też tajemnicę” - mówił. 

„W Iraku pozostawiliśmy godny wizerunek Polski i Wojska Polskiego. Pamiętajmy jednak, że jest to inna kultura i dość szybko zmienia się nastawienie ludności cywilnej. Tam ciągle trwa wojna i sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Niestety, kto nie był na wojnie, nigdy nie zrozumie tego zamieszania” - dodał. 

Wojskowy zapytany o największe zagrożenia i niebezpieczeństwa na patrolach, odparł: „Na patrolach należy zwracać uwagę na wszystko. Odpowiada się nie tylko za siebie, ale również za kolegów. W trakcie wyjazdu wszystko może być śmiertelnie niebezpieczne. Czasami mała kłótnia na bazarze miejscowych przeradzała się w kilkugodzinną wymianę ognia. Wojna rządzi się swoimi prawami”. 

Ważnym wątkiem rozmowy było przypomnienie wydarzeń z Iraku w 2004 r. W Karbali polscy i bułgarscy żołnierze odpierali atak islamistów na ratusz. „Atakujący nas bojownicy nie uznawali żadnych zasad. Nie szanowali życia swoich kobiet czy dzieci. Musieliśmy cały czas uważać, żeby nie ginęli niewinni. Za ich śmierć nie tylko odpowiadałbym jako dowódca, ale także nie przyniosłoby to dobrego imienia Wojska Polskiego” - mówił ppłk Kaliciak. 

Zapytany czy zgadza się z twierdzeniem, że walka w Karbali była największą bitwą z udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej, odpowiedział: „To nie żołnierze okrzyknęli obronę City Hall największą bitwą, lecz dziennikarze. Jednak prawdę mówiąc nie słyszałem, aby po zakończeniu II wojny światowej tak intensywnie walczyli nasi żołnierze”. 

Kaliciak wyraził także zadowolenie, że coraz częściej mówi się o naszej armii. Z kolei na koniec rozmowy przyznał, czego warto życzyć żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego. „Nam żołnierzom, warto życzyć „żołnierskiego szczęścia” - cokolwiek by to nie znaczyło. Zaś rodzinom i bliskim - wytrwałości i zrozumienia wobec zadań przed którymi stoimy” - mówił oficer. 


ak/tvp.info.pl 

[fot. 17wbz.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook