Jedynie prawda jest ciekawa


Dowódca z Karbali: Zostawiliśmy godny wizerunek Polski

15.08.2016

W 2004 r. 80 polskich i bułgarskich żołnierzy przez cztery dni odpierało atak przeważających sił islamistów w City Hall w irackiej Karbali. Wielu okrzyknęło tę walkę "największą bitwą z udziałem żołnierzy polskich od czasów II wojny światowej.” Kierujący obroną ratusza ppłk Grzegorz Kaliciak w rozmowie z portalem tvp.info.pl opowiedział o tamtych wydarzeniach, a także o doświadczeniu polskich żołnierzy, którzy brali udział w misjach międzynarodowych.

Ppłk Kaliciak mówił, że choć Polska jest bezpieczna, to zaznaczył, że ciągle musimy być czujni i bacznie zwracać uwagę na to, co się dzieje i nas niepokoi. „Przecież czuwanie nad bezpieczeństwem to również obowiązek każdego obywatela” - podkreślił. 

Oficer ocenił również korzyści, jakie odnosimy dzięki misjom międzynarodowym. Jego zdaniem ważne jest to, że pokazujemy światu, że "jesteśmy i coś znaczymy", a z punktu widzenia wojskowości liczy się doświadczenie oraz weryfikacja wyszkolenia i sprzętu polskich żołnierzy. Dodatkowo misje służą nawiązywaniu kontaktów z sojusznikami z NATO. 

Ppłk Kaliciak opowiedział dalej o wizerunku Polski na Bliskim Wschodzie. „Część Irakijczyków nawet nie wie, gdzie leży Polska. (...) Myślą o nas różnie, bo przede wszystkim jesteśmy dla nich Europejczykami. Stanowiącymi swego rodzaju egzotykę i folklor. Analogicznie oni dla nas stanowią też tajemnicę” - mówił. 

„W Iraku pozostawiliśmy godny wizerunek Polski i Wojska Polskiego. Pamiętajmy jednak, że jest to inna kultura i dość szybko zmienia się nastawienie ludności cywilnej. Tam ciągle trwa wojna i sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Niestety, kto nie był na wojnie, nigdy nie zrozumie tego zamieszania” - dodał. 

Wojskowy zapytany o największe zagrożenia i niebezpieczeństwa na patrolach, odparł: „Na patrolach należy zwracać uwagę na wszystko. Odpowiada się nie tylko za siebie, ale również za kolegów. W trakcie wyjazdu wszystko może być śmiertelnie niebezpieczne. Czasami mała kłótnia na bazarze miejscowych przeradzała się w kilkugodzinną wymianę ognia. Wojna rządzi się swoimi prawami”. 

Ważnym wątkiem rozmowy było przypomnienie wydarzeń z Iraku w 2004 r. W Karbali polscy i bułgarscy żołnierze odpierali atak islamistów na ratusz. „Atakujący nas bojownicy nie uznawali żadnych zasad. Nie szanowali życia swoich kobiet czy dzieci. Musieliśmy cały czas uważać, żeby nie ginęli niewinni. Za ich śmierć nie tylko odpowiadałbym jako dowódca, ale także nie przyniosłoby to dobrego imienia Wojska Polskiego” - mówił ppłk Kaliciak. 

Zapytany czy zgadza się z twierdzeniem, że walka w Karbali była największą bitwą z udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej, odpowiedział: „To nie żołnierze okrzyknęli obronę City Hall największą bitwą, lecz dziennikarze. Jednak prawdę mówiąc nie słyszałem, aby po zakończeniu II wojny światowej tak intensywnie walczyli nasi żołnierze”. 

Kaliciak wyraził także zadowolenie, że coraz częściej mówi się o naszej armii. Z kolei na koniec rozmowy przyznał, czego warto życzyć żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego. „Nam żołnierzom, warto życzyć „żołnierskiego szczęścia” - cokolwiek by to nie znaczyło. Zaś rodzinom i bliskim - wytrwałości i zrozumienia wobec zadań przed którymi stoimy” - mówił oficer. 


ak/tvp.info.pl 

[fot. 17wbz.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook