Jedynie prawda jest ciekawa


Jabłoński: Dotacje na walkę z bezrobociem zmarnowane

16.01.2013

Rząd planuje w tym roku wydać 5 miliardów złotych na walkę z bezrobociem, m.in. na szkolenia osób bez zatrudnienia. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że to środki wyrzucone w błoto i zyskają na tym jedynie firmy szkoleniowe, których jakość najczęściej jest wątpliwa. O dotacjach i ich celowości rozmawiamy z Ireneuszem Jabłońskim - przedsiębiorcą prywatnym i ekspertem Centrum im, Adama Smitha.

Stefczyk.info: W tym roku Polska otrzyma 5 miliardów złotych dotacji na walkę z bezrobociem. Czy można z góry założyć, że te pieniądze będą zmarnowane?

Ireneusz Jabłoński: Na tę sprawę trzeba spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze efektywność tego narzędzia, jakim jest tak zwana walka z bezrobociem, przez finansowanie szkoleń wszelkiego rodzaju. Skuteczność tego narzędzia jest bardzo niska.

Po drugie jeśli te pieniądze trafią do urzędów pracy, powiatowych czy jakichś tam innych, to z całą pewnością ich wykorzystanie będzie mniejsze niż poprawne, z tego względu, że te instytucje są tak skonstruowane, ich cele rozliczane są z wydawanych pieniędzy i zwiększania obszaru ich aktywności, a nie z osiągania konkretnych efektów, czyli skojarzenia poszukujących pracę z potencjalnymi pracodawcami. Gdyby tym urzędom płacić nie za to, że wydają pieniądze na szkolenia itd, a za znajdowanie miejsc pracy, to z całą pewnością byłyby bardziej efektywne. Tak więc z tych dwóch względów należy być sceptycznym.

 

Kto skorzysta na tych dotacjach? Firmy szkoleniowe, te które już w ciągu kilku lat wyspecjalizowały się w zdobywaniu zleceń od urzędów pracy?

Cała ta polityka wspierania finansowego różnego rodzaju szkoleń z funduszy unijnych, które – i to trzeba przypomnieć – są w sporej części pieniędzmi polskimi wpłacanymi do budżetu unijnego, jest niewiele warta. Mało tego, ona zdezorganizowała rynek szkoleń w Polsce ponieważ nie szkoli się zgodnie z potrzebami rynku pracy, czy pracodawców, tylko zgodnie z tytułami szkoleń, na które są dotacje. Szkoli się dla raportów i podsumowań, a nie pod rzeczywiste potrzeby rynku.

Dlatego też ci, którzy opanowali sztukę aktywności szkoleniowej pod końcowy raport, który będzie formalnie zgodny z celem, na który zostały przeznaczone pieniądze z dotacji – bo taka jest pseudologika funduszy unijnych – będą jedynymi wygranymi w tym wyścigu.

 

A co z kredytowaniem osób bezrobotnych przez urzędy pracy? Czy to jest skuteczna walka z bezrobociem?

Może najpierw trzeba powiedzieć coś o przyczynach bezrobocia. Otóż głównym powodem bezrobocia w Polsce jest mała podaż miejsc pracy. Zaś ta wynika z dwóch elementów. Opodatkowanie pracy w Polsce jest kuriozalne, jest opodatkowana „akcyzą” skumulowaną podatkiem PIT plus te sześć czy siedem podatków socjalnych, zwanych składkami, dającym w sumie 80 procent do płacy netto. Drugim elementem jest prawo pracy, które jest mocno przeregulowane i wpływa na wzrost kosztów tworzenia i utrzymania miejsc pracy.

Można jeszcze dorzucić tu elementy złego systemu szkolnictwa z „fabrykami bezrobotnych”, czyli obłożenie kierunków humanistycznych. Tak więc jedynie likwidacja tych podstawowych przyczyn bezrobocia zmieniłoby sytuację na rynku pracy. Natomiast takie substytuty jak dotacje czy sponsorowane pożyczki i kredyty dla chcących założyć własną firmę są oczywiście nieefektywne. Mówią o tym również statystyki – tylko ok. 10 procent tak utworzonych firm utrzymuje się na rynku dłużej niż rok, co jest dowodem na bardzo niską efektywność tego typu programów. Bo, aby prowadzić własną firmą trzeba mieć w sobie coś z cech przedsiębiorcy lub je wykształcić. Kształcenie za pożyczone, bezzwrotnie pieniądze częściej powoduje pokusę wydania i demoralizacji niż wyrabiania w sobie cnót oszczędzania, pracowitości i zdolności do ponoszenia ryzyka. W związku z tym nie w tym jest metoda. Osoba, która aplikuje o duże pieniądze z pożyczek i kredytów powinna najpierw wykazać się jakimkolwiek osiągnięciem, tym że potrafiła wykonać samodzielnie jakieś czynności gospodarcze, pełniła jakieś funkcje menadżerskie, to znaczy nie koniecznie kierowniczą, ale po prostu samodzielną. Że potrafiła z tego, co zarobiła dotychczas, zdobyć jakieś oszczędności, które teraz chce wzmocnić pieniądzem zewnętrznym. Dopiero wtedy warto wesprzeć, pomagać, ale też na zasadach komercyjnych, bo nie ma powodu, aby jedną grupę przedsiębiorców dotować, obciążając inną grupę. 

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook