Jedynie prawda jest ciekawa


Dorn we "wSieci": Nie czuję związku z żadną partią

14.09.2015

Nie czuję żadnego plemiennego czy emocjonalnego związku ani z żadną partią – z Platformą włącznie – ani z rodziną ideowo-polityczną prawicy – z Ludwikiem Dornem na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” rozmawia Marcin Fijołek.

Ludwik Dorn mówi przede wszystkim o kandydowaniu z listy PO. Wyjaśnia powody swojej decyzji m.in.: dlaczego miałbym odejść, skoro publicznie, jasno i wyraźnie formułowałem swój punkt widzenia oraz moją ofertę wobec Platformy, motywowaną moją oceną PiS jako niezdolnego do sprawnego rządzenia ani do wprowadzenia zmian instytucjonalnych. Obecny PiS jest zupełnie innyod tego z 2004 i 2005 r. — oni idą do władzy wyłącznie z postulatami socjalnymi, a gdzie jest projekt zmian instytucjonalnych? […] I właśnie to jest moje zadanie — będę robił wszystko, by wątek zmian instytucjonalnych był w Platformie obecny. I zgoda, on może nie jest pociągający masowo dla wyborców, ale elitarnie — tak. W dodatku buduje poczucie, że ekipa, która chce rządzić, ma pomysł na państwo. Wyborcy widzą to tak: może i my się na tym nie znamy, może to czarna skrzynka, ale oni mają inżynierów i znających się na technice, więc można im zaufać i w tej kwestii.

Ludwik Dorn tłumaczy się ze swojej transformacji, zmiany stron politycznej sceny: ja zaczynam myśleć interesami Platformy. Jestem w niej jako rezydent, a nie gospodarz, ale uważam, że ten wątek antypisowski być musi, bo ma swoją skuteczność wyborczą dla istotnej grupy wyborców, tylko o charakterze mniejszościowym — może nieco poniżej 20 albo niecopowyżej 20 proc. Szans na nawiązanierównorzędnej walkiz PiS to nie daje, ale zrezygnować z tego nie można. Ten wątek nie może być jednak jedyny ani dominujący. […] Czy różne osoby z kręgów kierowniczych podejmą poważną rozmowę z panią premier, która przecież też chce dobrze dla Platformy, dojdzie do korekty kursu i obok straszenia rządami PiS zostanie przedstawiony alternatywny projekt zmian? Liczę na to. Wówczas i ja będę mógł „postraszyć PiS” na zasadzie, że buja w stratosferze, a Platforma twardo stąpa po ziemi.

Polityk mówi także, co zrobi, kiedy nie otrzyma mandatu poselskiego: Uznam po prostu, że rubla nie zarobiłem. Co zrobię? Pewnie machnę ręką i pójdę na odwyk od polityki. Nie będę wygłaszał sądów w TVN24 jako były polityk, bo zazwyczaj taka rola służy wyłącznie do wyładowania politycznych frustracji. Czasem to trzeba robić, żeby wrzody na żołądku się nie otworzyły, ale dlaczego w telewizji?

Rozmowa z Ludwikiem Dornem w nowym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, w sprzedaży od 14 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook