Jedynie prawda jest ciekawa


Dorn: to jedno z największych zagrożeń dla Polski

02.01.2012

Dzisiaj na konferencji w Katowicach, politycy "Solidarnej Polski" zapowiedzieli, że chcą doprowadzić do zawieszenia mającego obowiązywać od przyszłego roku, pakietu energetyczno-klimatycznego do 2020 r. W tym celu zamierzają zebrać ponad milion podpisów w 7 krajach UE i doprowadzić do przeprowadzenia w Unii referendum na ten temat. O komentarz, dlaczego jest to takie ważne, poprosiliśmy pomysłodawcę tej inicjatywy, posła Ludwika Dorna.

W 2013 r. będzie to jedno z największych i realnych zagrożeń dla budżetów domowych jak i gospodarki i możliwości rozwoju a także dla miejsc pracy, ponieważ będziemy ponosić wyliczalne, szacowane teraz koszty wdrożenia pakietu energetyczno-klimatycznego. Nie ma żadnego sporu, że w pierwszym roku ceny energii elektrycznej wzrosną o 30-40%, a w następnych latach będą rosnąć dalej, gdzieś do poziomu ok. 60-80%, co w sposób oczywisty odbije się i na stanie budżetów gospodarstw domowych jak i na możliwościach rozwojowych. Spowoduje to także szacowane na od paruset tysięcy do nawet więcej straty miejsc pracy, ponieważ przedsiębiorstwa "najbardziej emisyjne" będą emigrować na teren Ukrainy, Białorusi, jak to się dzieje w innych krajach.

To jest oczywiście szalenie ważne dla Polski, ale także dla kilku innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, których bilans energetyczny jest oparty na węglu, ale w największym stopniu dotyczy to Polski. Innymi słowy, nałoży się na nas bardzo ciężkie brzemię, bardzo ciężki haracz i polska gospodarka pod jego ciężarem może się załamać, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Walczymy tutaj o zupełnie elementarny interes narodowy.

Rząd oczywiście ma tego świadomość, co widać, jeżeli się sięgnie do materiałów analitycznych Ministerstwa Gospodarki, czy Ministerstwa Ochrony Środowiska, natomiast dominuje inna świadomość, że skoro zgodziliśmy się, to musimy ponosić tego konsekwencję. My to odrzucamy i chcemy wywrzeć presję, również na Komisję Europejską, poprzez tę inicjatywę obywatelską podpisaną przez co najmniej milion obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, ale jednocześnie chcemy dać do ręki i rządowi polskiemu i innym rządom karty do gry w rozgrywce o zawieszenie - my chcemy do 2020 r. - tego pakietu. Rządy niech to poprą, lub chociażby negocjują jego złagodzenie.

Zebranie tego miliona podpisów jest całkowicie realne, przy czym trzeba wiedzieć, że rozporządzenie unijne określa tzw. minimalną liczbę sygnatariuszy dla każdego kraju. To jest liczba jego deputowanych do Parlamentu Europejskiego razy 750. Czyli  żeby zaliczyć Estonię do tej puli trzeba tam zebrać 4,5 tysiąca podpisów. Czechy to będzie 16,5 tysiąca, a w Polsce trzeba zebrać 37,5 tysiąca. Otóż najwięcej my chcemy zebrać w Polsce, ale też w Czechach, Estonii, Rumunii czy Bułgarii - bo to są kraje, które ze względu na swój bilans energetyczny i emisję CO2 per capita, zainteresowane uchyleniem pakietu klimatycznego.

Dlatego uważam, że to jest jak najbardziej realne. Ja sobie nie wyobrażam, by w akcję zbierania podpisów w Polsce nie zaangażowała się zarówno "Solidarność", jak i OPZZ, zarówno Business Center Club, jak i Konfederacja Pracodawców Polskich, bo wszyscy są tym potwornie zagrożeni.

Sama procedura jest bardziej skomplikowana. Od 1 kwietnia możemy zarejestrować naszą inicjatywę w Komisji Europejskiej. Ona ma jakieś 2 tygodnie na decyzję o rejestracji, przy czym odmówić rejestracji może jedynie wtedy, jeżeli to jest inicjatywa w sposób oczywisty w sprawie niepoważnej, sprzeczna z podstawowymi wartościami Unii, czy wykraczająca poza kompetencje Komisji Europejskiej. Czyli tutaj o odmowę rejestracji nie boimy się.

Następnie mamy bodajże rok na zbieranie podpisów, następnie organy państw członkowskich mają 3 miesiące na zweryfikowanie tych podpisów, czy nie zostały sfałszowane, a następnie po złożeniu w Komisji, Komisja ma 3 miesiące na zajęcie stanowiska wobec tej inicjatywy, przy czym, nam, jako organizatorom będzie przysługiwało prawo do wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim i w Komisji Europejskiej.

not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook