Jedynie prawda jest ciekawa

Dorn: PO jest nastawiona tylko na reprodukcję władzy

18.11.2011

W wywiadzie dla „Polski The Times” Ludwik Dorn powiedział, że kryzys może rozbić nie tylko koalicję, ale też całą Platformę. Dorn przypomina, że Donald Tusk w 2007 roku nie miał żadnego konkretnego planu politycznego.

Mówiąc o stanie państwa, były marszałek Sejmu zaznacza, że wiele obszarów wciąż nie zostało naprawionych. Wymienia tu politykę prorodzinną. W ocenie posła pomoc, która trafia do ludzi, jest kierowane tam, gdzie nie powinna. - Ten system wymaga restrukturyzacji. Ale ta restrukturyzacja nie powinna polegać na cięciach, ale na przemodelowaniu sposobu dystrybucji pieniędzy. Rząd Donalda Tuska do tej pory nie pokazał, że umie takich restrukturyzacji dokonywać - zauważa Dorn.

Podkreśla jednocześnie, że Polska nie potrzebuje zmian, w jakich specjalizuje się minister Rostowski. Mówi, że nie wystarczy restrukturyzację w sposób typowy dla naszego kraju, czyli cięć i zwolnień. Do tego potrzebna jest nowa umowa społeczna.

Pytany o oczekiwania w stosunku do nowego rządu Tuska Ludwik Dorn mówi, że oczekuje prawdy. - Ja nawet nie oczekuję od niego, że przedstawi gotowe recepty, wyliczenia, zestawienia, liczby. Oczekiwałbym natomiast jednego: mocnego komunikatu, który wyrwałby Polaków z drzemki. Do tej pory Platforma i rząd śpiewały kołysanki. Nikt nie umiał wyraźnie powiedzieć, że czekają nas ciężkie czasy. W takiej atmosferze demobilizacji przebiegły ostatnie wybory prezydenckie oraz parlamentarne – wskazuje Ludwik Dorn.

Na pytanie, co powinien zrobić rząd, aby przetrwać kadencję Dorn odpowiada, że rozwiązaniem jest współpraca z opozycją. - Ale premier tego nie zrobi – kwituje.

mk

(fot. PAP/ Andrzej Rybczyński)

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook