Jedynie prawda jest ciekawa


Doradcy premiera zmieniają zdanie

11.10.2011

Doradcy premiera zaproponują szefowi rządu zmianę projektu przyszłorocznego budżetu. W ich ocenie dokument w obecnym kształcie jest nierealny, ponieważ zakłada zbyt duży wzrost PKB oraz dochody państwa. Żeby zrealizować budżet w proponowanym obecnie kształcie, trzeba by ciąć wydatki lub podnieść podatki. Jak podaje radio RMF FM, otoczenie Donalda Tusk zdanie w sprawie projektu budżetu zmieniło dwa dni po wyborach do parlamentu.

Portal Stefczyk.info zapytał publicystę Łukasza Warzechę, czy działania rządu nie są przykładem bezczelności władzy. Rząd przyjmuje fikcyjny budżet na czas kampanii, a po jej zakończeniu pokazuje rzetelny dokument. W pewnym sensie mamy do czynienia z bezczelnością. Nie jestem jednak tym radykalnie i fundamentalnie oburzony – tłumaczy nasz rozmówca. Łukasz Warzecha wyjaśnia, że to może być powszechną praktyką. Trzeba by prześledzić autopoprawki do budżetu i zestawić je z terminami wyborów. Wtedy mogłoby się okazać się, że nie pierwszy raz dzieje się coś podobnego – tłumaczy publicysta.

Zaznacza, że w przypadku tegorocznego projektu budżetu ekonomiści i eksperci formułowali jasno swoje zdanie. Od początku mieli oni jednoznacznie negatywną opinię w tej sprawie. Mówili, że założenia budżetu są nierealne. Wskazywali, że one są nie do utrzymania. Wszyscy się więc spodziewali, że autopoprawka zostanie zgłoszona – mówi Warzecha.

W ocenie rozmówcy portalu Stefczyk.info nagłośnienie sprawy przyszłych zmian w budżecie mogłoby mieć wpływ na wynik wyborów, jeśli w debacie na ten temat pokazano by konkrety. Należałoby zadawać pytanie, czy trzeba będzie podnieść podatki, żeby dochody uzyskały zakładany poziom. PO obiecywała warunkowo, że nie zrobi tego i sądzę, że to ostatnia rzecz, na którą się zdecyduje. Przecież już raz podatki podniosła – mówi Łukasz Warzecha. W jego ocenie na wybory mogłoby również wpłynąć wskazanie na jakich grupach społecznych rząd zamierza oszczędzić, jeśli nie podniesie podatków. Tego jednak nie było, opozycja nie zadawała pytań, nie rozliczała rządu z projektu. To głównie eksperci zajmowali się budżetem i wskazywali, że on jest oderwany od realiów. Jednak nie szło za tym pytanie, które powinno się pojawić – jak zmienicie tej dokument – zaznacza dziennikarz.

W ocenie naszego rozmówcy ogólna debata o sprawach budżetowych jest zbyt trudna dla opinii publicznej. Większość wyborców nie rozumie, na czym polega projektowanie budżetu, co to są dochody państwa, na co one są wydawane. To jest sprawa, która interesuje komentatorów, która może służyć krytyce rządu, ale w wyborach ma małe znaczenie – kwituje Warzecha.

saż

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook