Jedynie prawda jest ciekawa

Doradcy premiera zmieniają zdanie

11.10.2011

Doradcy premiera zaproponują szefowi rządu zmianę projektu przyszłorocznego budżetu. W ich ocenie dokument w obecnym kształcie jest nierealny, ponieważ zakłada zbyt duży wzrost PKB oraz dochody państwa. Żeby zrealizować budżet w proponowanym obecnie kształcie, trzeba by ciąć wydatki lub podnieść podatki. Jak podaje radio RMF FM, otoczenie Donalda Tusk zdanie w sprawie projektu budżetu zmieniło dwa dni po wyborach do parlamentu.

Portal Stefczyk.info zapytał publicystę Łukasza Warzechę, czy działania rządu nie są przykładem bezczelności władzy. Rząd przyjmuje fikcyjny budżet na czas kampanii, a po jej zakończeniu pokazuje rzetelny dokument. W pewnym sensie mamy do czynienia z bezczelnością. Nie jestem jednak tym radykalnie i fundamentalnie oburzony – tłumaczy nasz rozmówca. Łukasz Warzecha wyjaśnia, że to może być powszechną praktyką. Trzeba by prześledzić autopoprawki do budżetu i zestawić je z terminami wyborów. Wtedy mogłoby się okazać się, że nie pierwszy raz dzieje się coś podobnego – tłumaczy publicysta.

Zaznacza, że w przypadku tegorocznego projektu budżetu ekonomiści i eksperci formułowali jasno swoje zdanie. Od początku mieli oni jednoznacznie negatywną opinię w tej sprawie. Mówili, że założenia budżetu są nierealne. Wskazywali, że one są nie do utrzymania. Wszyscy się więc spodziewali, że autopoprawka zostanie zgłoszona – mówi Warzecha.

W ocenie rozmówcy portalu Stefczyk.info nagłośnienie sprawy przyszłych zmian w budżecie mogłoby mieć wpływ na wynik wyborów, jeśli w debacie na ten temat pokazano by konkrety. Należałoby zadawać pytanie, czy trzeba będzie podnieść podatki, żeby dochody uzyskały zakładany poziom. PO obiecywała warunkowo, że nie zrobi tego i sądzę, że to ostatnia rzecz, na którą się zdecyduje. Przecież już raz podatki podniosła – mówi Łukasz Warzecha. W jego ocenie na wybory mogłoby również wpłynąć wskazanie na jakich grupach społecznych rząd zamierza oszczędzić, jeśli nie podniesie podatków. Tego jednak nie było, opozycja nie zadawała pytań, nie rozliczała rządu z projektu. To głównie eksperci zajmowali się budżetem i wskazywali, że on jest oderwany od realiów. Jednak nie szło za tym pytanie, które powinno się pojawić – jak zmienicie tej dokument – zaznacza dziennikarz.

W ocenie naszego rozmówcy ogólna debata o sprawach budżetowych jest zbyt trudna dla opinii publicznej. Większość wyborców nie rozumie, na czym polega projektowanie budżetu, co to są dochody państwa, na co one są wydawane. To jest sprawa, która interesuje komentatorów, która może służyć krytyce rządu, ale w wyborach ma małe znaczenie – kwituje Warzecha.

saż

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook