Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Doradcy premiera zmieniają zdanie

11.10.2011

Doradcy premiera zaproponują szefowi rządu zmianę projektu przyszłorocznego budżetu. W ich ocenie dokument w obecnym kształcie jest nierealny, ponieważ zakłada zbyt duży wzrost PKB oraz dochody państwa. Żeby zrealizować budżet w proponowanym obecnie kształcie, trzeba by ciąć wydatki lub podnieść podatki. Jak podaje radio RMF FM, otoczenie Donalda Tusk zdanie w sprawie projektu budżetu zmieniło dwa dni po wyborach do parlamentu.

Portal Stefczyk.info zapytał publicystę Łukasza Warzechę, czy działania rządu nie są przykładem bezczelności władzy. Rząd przyjmuje fikcyjny budżet na czas kampanii, a po jej zakończeniu pokazuje rzetelny dokument. W pewnym sensie mamy do czynienia z bezczelnością. Nie jestem jednak tym radykalnie i fundamentalnie oburzony – tłumaczy nasz rozmówca. Łukasz Warzecha wyjaśnia, że to może być powszechną praktyką. Trzeba by prześledzić autopoprawki do budżetu i zestawić je z terminami wyborów. Wtedy mogłoby się okazać się, że nie pierwszy raz dzieje się coś podobnego – tłumaczy publicysta.

Zaznacza, że w przypadku tegorocznego projektu budżetu ekonomiści i eksperci formułowali jasno swoje zdanie. Od początku mieli oni jednoznacznie negatywną opinię w tej sprawie. Mówili, że założenia budżetu są nierealne. Wskazywali, że one są nie do utrzymania. Wszyscy się więc spodziewali, że autopoprawka zostanie zgłoszona – mówi Warzecha.

W ocenie rozmówcy portalu Stefczyk.info nagłośnienie sprawy przyszłych zmian w budżecie mogłoby mieć wpływ na wynik wyborów, jeśli w debacie na ten temat pokazano by konkrety. Należałoby zadawać pytanie, czy trzeba będzie podnieść podatki, żeby dochody uzyskały zakładany poziom. PO obiecywała warunkowo, że nie zrobi tego i sądzę, że to ostatnia rzecz, na którą się zdecyduje. Przecież już raz podatki podniosła – mówi Łukasz Warzecha. W jego ocenie na wybory mogłoby również wpłynąć wskazanie na jakich grupach społecznych rząd zamierza oszczędzić, jeśli nie podniesie podatków. Tego jednak nie było, opozycja nie zadawała pytań, nie rozliczała rządu z projektu. To głównie eksperci zajmowali się budżetem i wskazywali, że on jest oderwany od realiów. Jednak nie szło za tym pytanie, które powinno się pojawić – jak zmienicie tej dokument – zaznacza dziennikarz.

W ocenie naszego rozmówcy ogólna debata o sprawach budżetowych jest zbyt trudna dla opinii publicznej. Większość wyborców nie rozumie, na czym polega projektowanie budżetu, co to są dochody państwa, na co one są wydawane. To jest sprawa, która interesuje komentatorów, która może służyć krytyce rządu, ale w wyborach ma małe znaczenie – kwituje Warzecha.

saż

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook