Jedynie prawda jest ciekawa


Domalewski o "Wałęsie": Zamaże go historia. Prawdziwa

22.09.2013

"Prezydent Komorowski ocenił najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy, jako film, który będzie uczył ciekawej historii. Czyli niekoniecznie prawdziwej, ale właśnie ciekawej."

Pewnie z dziesięć lat temu, po przeczytaniu rozmowy z jakimś byłym pułkownikiem SB, twierdzącym, że co szósty delegat na założycielski zjazd „Solidarności” był agentem lub osobą współpracującą z bezpieką, wydawało się to twierdzenie, jako przechwałki pustego bęcwała, któremu się śniło, że brał udział w tworzeniu najnowszej historii Polski. Dziś jednak dostrzegam, korzystając z terminologii pana prezydenta, udział owego pułkownika i jego towarzyszy w budowaniu owej „ciekawej historii”.

Nie widziałem filmu, może go kiedyś obejrzę, ale słyszałem podczas podróży radiową wypowiedź szefa zespołu, kwalifikującego opowieść o Lechu Wałęsie do hollywoodzkiej konkurencji. Brzmiała ona mniej więcej tak – wybraliśmy „Człowieka nadziei”, bo stwarza ten film szansę zauważenia go. Lech Wałęsa jest w Stanach znany, nazwisko Wajdy także. Dzięki temu jest nadzieja, że członkowie amerykańskiej akademii zechcą w ogóle obraz zobaczyć. Gdybyśmy wysłali inny film, szansa na to byłaby marna. 

Ciekawe spostrzeżenie, prawda? Ani słowa o tym, że film dobry, ani słowa o wartościach artystycznych, dydaktycznych, poznawczych, czy jakichkolwiek innych. Wałęsa i Wajda - przynajmniej pojawi się dla jurorów pretekst, by w swej łaskawości posunęli się tak daleko, jak tylko sięga nasza wyobraźnia. Oni przynajmniej, a być może tylko ich część, zechcą choćby rzucić okiem na najnowszą polską produkcję, która jest – podkreślmy to jeszcze raz – ciekawą historią. 

Gdyby nawet z takim punktem widzenia sprawy się zgodzić, to trudno uciec od pytania: dlaczego film powstał dopiero teraz, a nie wówczas, gdy wiwatowano na cześć tych, którzy obalali mur berliński i w świat poszedł świetnie przyjęty sygnał, że to właśnie obalenie muru w Berlinie jest symbolem rozpoczynającym zmiany w Europie Wschodniej? Proste, Wałęsa był wówczas dla środowiska Wajdy, Michnika et consortes kimś obrzydliwym, biegającym po Polsce z siekierką i z zapalniczką, a określenia niebezpieczny prostak, bolszewik, facet płynący na fali antysemickiej, nieprzewidywalny, niereformowalny i skrajnie niekompetentny, podobny do Lenina i Stalina, ten co zniszczył „Solidarność” nie schodziły z łamów gazety Michnika. Teraz okazał się człowiekiem nadziei. Co będzie za następnych kilka lat? Nadzieja zmazała bolszewika, prostaka, miernotę, jakim słowom ustąpi miejsca w przyszłości? Dlaczego nadzieja zawitała do nas dopiero teraz?   Kto doczeka, ten się dowie, choć sprawa jest – właśnie z powodu opisanych manipulacji – prawie beznadziejna.

Tomasz Domalewski

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. PAP/Jacek Turczyk]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook