Jedynie prawda jest ciekawa


Dodatek "wSieci": Powrót Niezłomnych

03.03.2016

Tygodnik „wSieci” do najnowszego wydania załącza obszerny dodatek, w całości poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W związku dniem (1 marca), kiedy oddajemy część tym bohaterom, redakcja przypomina ich sylwetki, fakty, a także pokazuje współczesny odbiór ich działań.

W magazynie Tomasz Łysiak w artykule „Wilk i orzeł” pisze o konieczności odbudowania znaczenia i wielkości działań Żołnierzy Wyklętych. Wskazuje m.in.: Za słuszne należy uznać nie tylko przywracanie pamięci Wyklętym jako takim, lecz także umocowanie w świadomości społecznej powodu ich walki. To wcale nie jest rzecz oczywista. Z kolei w rozmowie dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk, w materiale pt. „Wyklętych już nikt nie zatrzyma” zauważa, że Żołnierze Wyklęci powracają. Dla lokalnych społeczności stają się ważni, stają się bohaterami, którymi można się chwalić. Ludzie organizują się sami, by oddawać hołd tym, którzy na ich terenie przed laty zginęli albo zostali zamordowani. 

W dodatku do tygodnika autorzy przybliżają sylwetki bohaterów antykomunistycznej partyzantki. O majorze Zygmuncie Szendzielarzu, pseud. „Łupaszka” pisze Tadeusz M. Płużański w artykule „Nie jesteśmy żadna bandą”, natomiast tekst „Komendant” pióra Piotra Zaremby przywołuje postać majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Ten sam autor podejmuje także temat dotyczący filmu „Historia Roja” i pisze m.in.: Ja odebrałem ten film jako wstrząsające epitafium. […] Pożegnanie z kimś, kto nawet jeśli był zmuszony do miotania się i robienia rzeczy strasznych, bo trwająca w nieskończoność wojna jest straszna, zachował najbardziej pierwotną czystość. Tym chłopcom takie pożegnanie się po prostu należało.

W dodatku znajdziemy również wywiady przeprowadzone przez Marcina Fijołka z założycielami i właścicielami popularnej marki Red Is Bed promującej wartości patriotyczne („Spoiwo młodych”), a także z Dariuszem Malejonkiem, założycielem grupy  Maleo Reggae Rockers i autorem projektu „Panny Wyklęte („Odkrywajmy zakazane historie”).

Więcej o Żołnierzach Wyklętych w 36-stronicowym dodatku do tygodnika „wSieci”, którego partnerem jest Fundacja PGNiG - w sprzedaży od 29 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot.wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook