Jedynie prawda jest ciekawa


Dodatek "wSieci": Powrót Niezłomnych

03.03.2016

Tygodnik „wSieci” do najnowszego wydania załącza obszerny dodatek, w całości poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W związku dniem (1 marca), kiedy oddajemy część tym bohaterom, redakcja przypomina ich sylwetki, fakty, a także pokazuje współczesny odbiór ich działań.

W magazynie Tomasz Łysiak w artykule „Wilk i orzeł” pisze o konieczności odbudowania znaczenia i wielkości działań Żołnierzy Wyklętych. Wskazuje m.in.: Za słuszne należy uznać nie tylko przywracanie pamięci Wyklętym jako takim, lecz także umocowanie w świadomości społecznej powodu ich walki. To wcale nie jest rzecz oczywista. Z kolei w rozmowie dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk, w materiale pt. „Wyklętych już nikt nie zatrzyma” zauważa, że Żołnierze Wyklęci powracają. Dla lokalnych społeczności stają się ważni, stają się bohaterami, którymi można się chwalić. Ludzie organizują się sami, by oddawać hołd tym, którzy na ich terenie przed laty zginęli albo zostali zamordowani. 

W dodatku do tygodnika autorzy przybliżają sylwetki bohaterów antykomunistycznej partyzantki. O majorze Zygmuncie Szendzielarzu, pseud. „Łupaszka” pisze Tadeusz M. Płużański w artykule „Nie jesteśmy żadna bandą”, natomiast tekst „Komendant” pióra Piotra Zaremby przywołuje postać majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Ten sam autor podejmuje także temat dotyczący filmu „Historia Roja” i pisze m.in.: Ja odebrałem ten film jako wstrząsające epitafium. […] Pożegnanie z kimś, kto nawet jeśli był zmuszony do miotania się i robienia rzeczy strasznych, bo trwająca w nieskończoność wojna jest straszna, zachował najbardziej pierwotną czystość. Tym chłopcom takie pożegnanie się po prostu należało.

W dodatku znajdziemy również wywiady przeprowadzone przez Marcina Fijołka z założycielami i właścicielami popularnej marki Red Is Bed promującej wartości patriotyczne („Spoiwo młodych”), a także z Dariuszem Malejonkiem, założycielem grupy  Maleo Reggae Rockers i autorem projektu „Panny Wyklęte („Odkrywajmy zakazane historie”).

Więcej o Żołnierzach Wyklętych w 36-stronicowym dodatku do tygodnika „wSieci”, którego partnerem jest Fundacja PGNiG - w sprzedaży od 29 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot.wSieci]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook