Jedynie prawda jest ciekawa

Dobrowolska: Matki opiekujące się dziećmi są dyskryminowane

07.12.2015

Z Panią Karoliną Dobrowolską rozmawiamy po konferencji nt. raportu Instytutu Ordo Iuris: "Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?", którego jest współautorką.

Podczas dzisiejszej konferencji mówiła Pani o dyskryminacji w sferze językowej kobiet zajmujących się dziećmi. Na czym ta dyskryminacja miałaby polegać?

Przede wszystkim ta dyskryminacja ma miejsce zarówno w języku prawnym jak i tym, którego używa społeczeństwo. Proszę zauważyć, że kobiety, które zostają w domu celem pracy opiekuńczo-wychowawczej, nazywane są "kurami domowymi"; "kobietami, które siedzą w domu"; "kobietami bezproduktywnymi". Używanie takich określeń wpływa też na język prawny. Powoduje to powstanie takich pojęć jak kobiety "aktywne" i "bierne" zawodowo. Kobiety "bierne zawodowo" postrzegane są jako osoby, które nic nie robią. I to pomimo tego, że wykonują ogromną pracę w tzw. sferze domowej. Okazuje się, że te kobiety muszą być "aktywizowane" zawodowo. Fakt ich pozostawania w domu postrzegany jest jako coś negatywnego. Mimo, że jest to często efekt ich aspiracji i pragnień.

Te kwestie dotyczące aktywizacji znajdują się zarówno w polskich dokumentach jak i w tych, które przygotowuje Unia Europejska. Mówimy tu chociażby o tzw. Strategii Europa 2020, która mówi o wysokich wskaźnikach zatrudnienia kobiet i to zatrudnienie pokazuje jako miernik ich równouprawnienia. Tym samym podważają wybory kobiet, które chcą poświęcić się macierzyństwu. Cały czas czytamy o tym, że zatrudnienie kobiet trzeba zwiększać, a macierzyństwo jest przeszkodą dla samorealizacji. Podczas gdy wiele kobiet tę samorealizację odnajduje właśnie w macierzyństwie. Naszym celem jest zmiana tej narracji, według której jest możliwy tylko jeden model samorealizacji kobiet. Naszym zdaniem, kobiecie należy pozostawić wybór co do tego jak chce kształtować swoje życie. A wszelkie wskaźniki zmierzające do przymusowego aktywizowania, należy uznać za działania tak naprawdę wymierzone w wolność kobiety.

Pomysły i projekty zawarte w państwa raporcie nie do końca pokrywają się z tym co proponuje obecny rząd. Na czym polega różnica?

Mamy zarówno bon opiekuńczo-wychowawczy, który umożliwi rodzicom wybór opieki nad ich dziećmi, a szczególnie nad tymi najmłodszymi do 6-ego roku życia, jak i drugą propozycję. To zryczałtowany zwrot podatku, który miałby obowiązywać i dotyczyć wszystkich rodzin. Nasza propozycja jest zdecydowanie szersza niż rządowa, ale bez wątpienia komplementarna.

Na czym miałby polegać ten zryczałtowany zwrot podatku?

W naszej propozycji, na wzór francuski, chcemy promować rodziny wielodzietne. Rodziny, które mają powyżej dwojga lub trojga dzieci, niezależnie od ich statusu majątkowego czy osiąganych dochodów państwo przyznawać będzie odpowiednią sumę pieniędzy, która będzie stanowiła zwrot kosztów poniesionych przy wychowaniu dzieci oraz zachętę do posiadania większej ilości dzieci. To miałoby obowiązywać przez cały okres wychowania dziecka.

Jakie kroki prawne, jaką drogę wybiorą Państwo, by zrealizować te cele?

Będziemy proponować odpowiednie rozwiązania ustawowe, odpowiednie projekty ustaw, będziemy włączać się w proces konsultacji społecznych nad proponowanymi właśnie ustawami i aktywnie lobbować na rzecz przyjęcia dobrych rozwiązań poprzez proponowanie konkretnych rozwiązań legislacyjnych.

rozmawiał Tomasz Karpowicz

fot. [Blogpress]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook