Jedynie prawda jest ciekawa


Dobrowolska: Matki opiekujące się dziećmi są dyskryminowane

07.12.2015

Z Panią Karoliną Dobrowolską rozmawiamy po konferencji nt. raportu Instytutu Ordo Iuris: "Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?", którego jest współautorką.

Podczas dzisiejszej konferencji mówiła Pani o dyskryminacji w sferze językowej kobiet zajmujących się dziećmi. Na czym ta dyskryminacja miałaby polegać?

Przede wszystkim ta dyskryminacja ma miejsce zarówno w języku prawnym jak i tym, którego używa społeczeństwo. Proszę zauważyć, że kobiety, które zostają w domu celem pracy opiekuńczo-wychowawczej, nazywane są "kurami domowymi"; "kobietami, które siedzą w domu"; "kobietami bezproduktywnymi". Używanie takich określeń wpływa też na język prawny. Powoduje to powstanie takich pojęć jak kobiety "aktywne" i "bierne" zawodowo. Kobiety "bierne zawodowo" postrzegane są jako osoby, które nic nie robią. I to pomimo tego, że wykonują ogromną pracę w tzw. sferze domowej. Okazuje się, że te kobiety muszą być "aktywizowane" zawodowo. Fakt ich pozostawania w domu postrzegany jest jako coś negatywnego. Mimo, że jest to często efekt ich aspiracji i pragnień.

Te kwestie dotyczące aktywizacji znajdują się zarówno w polskich dokumentach jak i w tych, które przygotowuje Unia Europejska. Mówimy tu chociażby o tzw. Strategii Europa 2020, która mówi o wysokich wskaźnikach zatrudnienia kobiet i to zatrudnienie pokazuje jako miernik ich równouprawnienia. Tym samym podważają wybory kobiet, które chcą poświęcić się macierzyństwu. Cały czas czytamy o tym, że zatrudnienie kobiet trzeba zwiększać, a macierzyństwo jest przeszkodą dla samorealizacji. Podczas gdy wiele kobiet tę samorealizację odnajduje właśnie w macierzyństwie. Naszym celem jest zmiana tej narracji, według której jest możliwy tylko jeden model samorealizacji kobiet. Naszym zdaniem, kobiecie należy pozostawić wybór co do tego jak chce kształtować swoje życie. A wszelkie wskaźniki zmierzające do przymusowego aktywizowania, należy uznać za działania tak naprawdę wymierzone w wolność kobiety.

Pomysły i projekty zawarte w państwa raporcie nie do końca pokrywają się z tym co proponuje obecny rząd. Na czym polega różnica?

Mamy zarówno bon opiekuńczo-wychowawczy, który umożliwi rodzicom wybór opieki nad ich dziećmi, a szczególnie nad tymi najmłodszymi do 6-ego roku życia, jak i drugą propozycję. To zryczałtowany zwrot podatku, który miałby obowiązywać i dotyczyć wszystkich rodzin. Nasza propozycja jest zdecydowanie szersza niż rządowa, ale bez wątpienia komplementarna.

Na czym miałby polegać ten zryczałtowany zwrot podatku?

W naszej propozycji, na wzór francuski, chcemy promować rodziny wielodzietne. Rodziny, które mają powyżej dwojga lub trojga dzieci, niezależnie od ich statusu majątkowego czy osiąganych dochodów państwo przyznawać będzie odpowiednią sumę pieniędzy, która będzie stanowiła zwrot kosztów poniesionych przy wychowaniu dzieci oraz zachętę do posiadania większej ilości dzieci. To miałoby obowiązywać przez cały okres wychowania dziecka.

Jakie kroki prawne, jaką drogę wybiorą Państwo, by zrealizować te cele?

Będziemy proponować odpowiednie rozwiązania ustawowe, odpowiednie projekty ustaw, będziemy włączać się w proces konsultacji społecznych nad proponowanymi właśnie ustawami i aktywnie lobbować na rzecz przyjęcia dobrych rozwiązań poprzez proponowanie konkretnych rozwiązań legislacyjnych.

rozmawiał Tomasz Karpowicz

fot. [Blogpress]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook