Jedynie prawda jest ciekawa


Dobra sytuacja polskich przedsiębiorców?

10.07.2013

Rządząca koalicja będzie musiała przełknąć gorzką pigułkę w postaci debaty na ten temat na plenarnym posiedzeniu Sejmu i w związku z tym być może kwestia ta, zainteresuje także media tzw. głównego nurtu.

1. Wczoraj uczestniczyłem w posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki (choć nie jestem jej członkiem) w związku z tym, że klub Prawa i Sprawiedliwości poprosił o informację premiera na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw i gwałtownego wzrostu ilości upadłości zarówno w 2012 roku jaki w I kwartale 2013 roku.

Marszałek Kopacz zepchnęła tę informację z plenarnego posiedzenia Sejmu właśnie na posiedzenie komisji gospodarki, w obawie że być może omawianie tego problemu w świetle jupiterów, odbierze kolejne punkty poparcia nieudolnemu rządowi premiera Tuska.

W imieniu rządu na posiedzeniu komisji pojawił się tylko wiceminister gospodarki (zresztą niedawno powołany na to stanowisko Jerzy Pietrewicz), pozostali zaproszeni ministrowie: finansów i skarbu, nie raczyli na nie przybyć.

2. Osamotniony minister Pietrewicz wprawdzie potwierdził, że rentowność przedsiębiorstw w 2012 roku uległa wyraźnemu pogorszeniu, spada zatrudnienie w gospodarce i rośnie liczba upadłości ale wyraźnie już widać „światełko w tunelu” zbliża się ożywienie w gospodarce i w związku z tym sytuacja przedsiębiorstw wcale nie jest taka zła.

Minister oczywiście mówił także jak dużo rząd Tuska już zrobił na rzecz przedsiębiorców, wymienił tzw. ustawę o ograniczającą biurokrację (między innymi zamiana zaświadczeń na oświadczenia), ustawę o dodatkowych gwarancjach i poręczeniach dla przedsiębiorców, a także ustawę o elastycznym czasie pracy, która jest wprawdzie korzystna dla przedsiębiorców ale bardzo niekorzystna dla pracowników.

3. Po tym wystąpieniu odbyła się dyskusja w której uczestniczyłem. Podniosłem w niej 3 kwestie, które moim zdaniem poważnie rzutują na sytuację finansową przedsiębiorstw i ich możliwości rozwojowe, a tym samym na poziom wzrostu gospodarczego i w konsekwencji rozwoju naszego kraju.

Pierwsza to wydatkowanie przez rząd (a dokładnie przez jego agendę GDDKiA) w ciągu ostatnich 5 lat około 100 mld zł na drogi krajowe w tym ekspresowe i autostrady, a mimo tego nie mamy żadnego pełnego ciągu dróg ekspresowych i autostrad ani z Zachodu na Wschód ani z Północy na Południe, firmy budowlane zaangażowane w te kontrakty mają poważne kłopoty finansowe, a duża część z nich jest w likwidacji albo w upadłości, co więcej roszczenia wykonawców wobec skarbu państwa sięgają już nie setek milionów ale wręcz kilku miliardów złotych.

Druga to polityka dywidendowa resortów skarbu i finansów wobec spółek skarbu państwa. Otóż minister skarbu pochwalił się przy ocenie wykonania budżetu za 2012 rok, że uzyskał z dywidend kwotę bliską 8 mld zł czyli aż o 44% wyższą niż w roku 2011. Niestety rezultatem tego brania garścią dywidend ze spółek skarbu państwa (w tym z koncernów energetycznych ponad 3 mld zł) jest kompletne zaniechanie inwestycji w nowe bloki energetyczne (planowanych jeszcze w tamtym roku ) między innymi w Ostrołęce, Rybniku, Opolu na kwotę przynajmniej kilkunastu miliardów złotych w ciągu najbliższych kilku lat.

Wreszcie trzecia kwestia, to koncentrowanie się przez rząd na sprawie eksportu jako czynniku który ma wyciągnąć polską gospodarkę z recesji, podczas gdy wzrost gospodarczy w Polsce aż w 2/3 zależy od konsumpcji i inwestycji, a na te czynniki ma ogromny wpływ polityka gospodarcza rządu.

W sytuacji kiedy w 2012 roku spadło zatrudnienie w gospodarce, wyraźnie wzrosło bezrobocie, a także obniżeniu uległ poziom realnych wynagrodzeń, trudno o wzrost konsumpcji. Podobnie jest z inwestycjami w warunkach pogłębiającej niepewności inwestycje prywatne spadają ale także z niejasnych powodów spadają inwestycje publiczne, a więc obydwa czynniki zależne od rządu ciągną wzrost gospodarczy w dół.

4. Niestety na te ale i inne pytania nie było dobrych odpowiedzi ministra i okazało się, że wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości aby w związku z tym debatę na temat sytuacji polskich przedsiębiorstw przenieść na salę plenarną przy sprzeciwie posłów Platformy, uzyskał jednak większość.

Rządząca koalicja będzie musiała więc przełknąć gorzką pigułkę w postaci debaty na ten temat na plenarnym posiedzeniu Sejmu i w związku z tym być może kwestia ta, zainteresuje także media tzw. głównego nurtu.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. 123people.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook