Jedynie prawda jest ciekawa


Dobra sytuacja polskich przedsiębiorców?

10.07.2013

Rządząca koalicja będzie musiała przełknąć gorzką pigułkę w postaci debaty na ten temat na plenarnym posiedzeniu Sejmu i w związku z tym być może kwestia ta, zainteresuje także media tzw. głównego nurtu.

1. Wczoraj uczestniczyłem w posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki (choć nie jestem jej członkiem) w związku z tym, że klub Prawa i Sprawiedliwości poprosił o informację premiera na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw i gwałtownego wzrostu ilości upadłości zarówno w 2012 roku jaki w I kwartale 2013 roku.

Marszałek Kopacz zepchnęła tę informację z plenarnego posiedzenia Sejmu właśnie na posiedzenie komisji gospodarki, w obawie że być może omawianie tego problemu w świetle jupiterów, odbierze kolejne punkty poparcia nieudolnemu rządowi premiera Tuska.

W imieniu rządu na posiedzeniu komisji pojawił się tylko wiceminister gospodarki (zresztą niedawno powołany na to stanowisko Jerzy Pietrewicz), pozostali zaproszeni ministrowie: finansów i skarbu, nie raczyli na nie przybyć.

2. Osamotniony minister Pietrewicz wprawdzie potwierdził, że rentowność przedsiębiorstw w 2012 roku uległa wyraźnemu pogorszeniu, spada zatrudnienie w gospodarce i rośnie liczba upadłości ale wyraźnie już widać „światełko w tunelu” zbliża się ożywienie w gospodarce i w związku z tym sytuacja przedsiębiorstw wcale nie jest taka zła.

Minister oczywiście mówił także jak dużo rząd Tuska już zrobił na rzecz przedsiębiorców, wymienił tzw. ustawę o ograniczającą biurokrację (między innymi zamiana zaświadczeń na oświadczenia), ustawę o dodatkowych gwarancjach i poręczeniach dla przedsiębiorców, a także ustawę o elastycznym czasie pracy, która jest wprawdzie korzystna dla przedsiębiorców ale bardzo niekorzystna dla pracowników.

3. Po tym wystąpieniu odbyła się dyskusja w której uczestniczyłem. Podniosłem w niej 3 kwestie, które moim zdaniem poważnie rzutują na sytuację finansową przedsiębiorstw i ich możliwości rozwojowe, a tym samym na poziom wzrostu gospodarczego i w konsekwencji rozwoju naszego kraju.

Pierwsza to wydatkowanie przez rząd (a dokładnie przez jego agendę GDDKiA) w ciągu ostatnich 5 lat około 100 mld zł na drogi krajowe w tym ekspresowe i autostrady, a mimo tego nie mamy żadnego pełnego ciągu dróg ekspresowych i autostrad ani z Zachodu na Wschód ani z Północy na Południe, firmy budowlane zaangażowane w te kontrakty mają poważne kłopoty finansowe, a duża część z nich jest w likwidacji albo w upadłości, co więcej roszczenia wykonawców wobec skarbu państwa sięgają już nie setek milionów ale wręcz kilku miliardów złotych.

Druga to polityka dywidendowa resortów skarbu i finansów wobec spółek skarbu państwa. Otóż minister skarbu pochwalił się przy ocenie wykonania budżetu za 2012 rok, że uzyskał z dywidend kwotę bliską 8 mld zł czyli aż o 44% wyższą niż w roku 2011. Niestety rezultatem tego brania garścią dywidend ze spółek skarbu państwa (w tym z koncernów energetycznych ponad 3 mld zł) jest kompletne zaniechanie inwestycji w nowe bloki energetyczne (planowanych jeszcze w tamtym roku ) między innymi w Ostrołęce, Rybniku, Opolu na kwotę przynajmniej kilkunastu miliardów złotych w ciągu najbliższych kilku lat.

Wreszcie trzecia kwestia, to koncentrowanie się przez rząd na sprawie eksportu jako czynniku który ma wyciągnąć polską gospodarkę z recesji, podczas gdy wzrost gospodarczy w Polsce aż w 2/3 zależy od konsumpcji i inwestycji, a na te czynniki ma ogromny wpływ polityka gospodarcza rządu.

W sytuacji kiedy w 2012 roku spadło zatrudnienie w gospodarce, wyraźnie wzrosło bezrobocie, a także obniżeniu uległ poziom realnych wynagrodzeń, trudno o wzrost konsumpcji. Podobnie jest z inwestycjami w warunkach pogłębiającej niepewności inwestycje prywatne spadają ale także z niejasnych powodów spadają inwestycje publiczne, a więc obydwa czynniki zależne od rządu ciągną wzrost gospodarczy w dół.

4. Niestety na te ale i inne pytania nie było dobrych odpowiedzi ministra i okazało się, że wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości aby w związku z tym debatę na temat sytuacji polskich przedsiębiorstw przenieść na salę plenarną przy sprzeciwie posłów Platformy, uzyskał jednak większość.

Rządząca koalicja będzie musiała więc przełknąć gorzką pigułkę w postaci debaty na ten temat na plenarnym posiedzeniu Sejmu i w związku z tym być może kwestia ta, zainteresuje także media tzw. głównego nurtu.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. 123people.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook