Jedynie prawda jest ciekawa


Dłużewska: "wspierajmy Antoniego Krauzego"

19.12.2012

"My - filmowcy zaangażowani w zrobienie filmu "Pogarda" postanowiliśmy przeznaczyć swoją nagrodę na film Antoniego Krauzego, naszego przyjaciela i autorytetu".

Tak mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl reżyser Maria Dłużewska, która wraz z dziennikarką Joanną Lichocką odebrała nagrodę główną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nazywaną polskim Pulitzerem.

"Ja uważam, że Antka trzeba wspierać, że środowisko filmowe powinno go wspierać, przede wszystkim jego środowisko. Dlatego chcielibyśmy, żeby ta nagroda wpłynęła na konto fundacji, którą on założył, a która zbiera te wielkie pieniądze, na mam nadzieję wielki film, który on zrobi" - mówi portalowi wPolityce.pl współautorka "Pogardy". Dłużewska wyraziła jednocześnie dezaprobatę dla sytuacji, w której film Antoniego Krauzego o katastrofie smoleńskiej nie może liczyć na państwowe dotacje.

"Nie ma takiej instytucji państwowej, czy też wspieranej przez państwo, nawet wspieranej tylko dotacjami państwowymi, która by w sytuacji tego okropnego stanu wolności słowa i zastraszenia ludzi - nie ma takiej organizacji, nawet najmniejszej, która by się zdecydowała poprzeć Antka czynem. Mogą go ludzie wspierać gdzieś tam po cichutku, ale boją się, nawet twórcy spotkań z niezależnymi twórcami czy jakichś festiwali, bo oni dostają dotacje i chcą je wciąż dostawać. I nikt nie ma pretensji, że oni nie mogą pewnych rzeczy pokazywać, propagować, my to rozumiemy. Natomiast oczywiście nie rozumiemy takiej instytucji jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, który promuje filmy ewidentnie antypolskie. (…) gra się w filmach podłych i nieprawdziwych historycznie. Z oportunizmu, z głupoty, no pewnie tak. Takie przedsięwzięcia, jakie ja robię, czy takie, jak zamierza teraz zrobić Antoni Krauze nie mogą liczyć na ani jedna złotówkę. To nie jest zgodne z polityką państwa" - mówi Dłużewska.

wPolityce.pl/run

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook