Jedynie prawda jest ciekawa


Dłużewska: prof. Nowaczyk ofiarą nagonki

14.03.2014

Rozmowa z dokumentalistką Marią Dłużewską, autorką m.in. filmu „Polacy” o naukowcach badających katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Profesor Kazimierz Nowaczyk współpracujący z zespołem smoleńskim stracił pracę po nagonce jaka go dotknęła. Z Polski wysłano wiele donosów dotyczących jego smoleńskiej działalności. W reakcji został zwolniony z pracy. Czy jego historię można uznać za obraz współczesnej Polski?

Maria Dłużewska: Niestety, tak właśnie wyglądamy. To przede wszystkim skutek polityki władz, obliczonej na rozmywanie lub wręcz zabijanie prawdy o Smoleńsku. Konsekwentnie odmawia się naukowcom prawa do prowadzenia niezależnych badań w zgodzie z ich wiedzą i etyka zawodową a nie w oparciu o politykę. Śp. Lech Kaczyński mówił: „dziś Gruzja, jutro Ukraina,... a potem być może i Polska”. Myślę, że nie do końca miał rację. Dziś już wiemy, że najpierw była Gruzja, potem Polska - Smoleńsk, a teraz Ukraina.

Katastrofa smoleńska ma związek z tym, co dzieje się na Ukrainie?

Jestem pewna, że nie doszłoby do tego, co dziś dzieje się na Ukrainie, gdyby nie tragedia smoleńska i przyzwolenie posmoleńskiego rządu na politykę rosyjską wobec Polski. Polityka Polski to polityka uległości, absolutnego poddania Putinowi, łącznie z kreowaniem nowych wrogów, czyli przysparzania problemów takim osobom jak prof. Nowaczyk, Binienda czy Cieszewski. Oni byli ofiarami tej samej akcji, w ramach której na ich Uniwersytety przychodziły anonimy z plugawymi oszczerstwa na ich temat.

W przypadku prof. Nowaczyka trafiły one na podatny grunt.

Szef uczelni prof. Nowaczyka okazał się być zwykłym tchórzem i tylko dlatego Kazimierz Nowaczyk padł ofiarą kampanii oszczerstw. Jego obecna postawa - walka o nazwanie po imieniu uległości wobec nacisków i anonimowej, kłamliwej nagonki – jest godna szacunku. Prof. Nowaczyk poprzez swoją postawę pokazuje mechanizmy, które, o dziwo, zadziałały w demokratycznej Ameryce, gdzie wolność słowa, swoboda badań naukowych są, zdawało by się, wartościami niepodważalnymi. Prof. Nowaczyk zapewne znalazłby inną pracę, choć musiałby się liczyć z kolejnymi atakami w nowych miejscach. Powinien więc walczyć, my również musimy uświadamiać ludziom, pokazywać, że polskie służby stojące na straży narzuconej przez Rosjan wersji o katastrofie działają również w USA. A jak trafią na ludzi podatnych na szantaż, tchórzliwych, to skutki są właśnie takie jak w przypadku prof. Nowaczyka. Takie postawy należy piętnować, ludzie nie mogą ulegać szantażowi i naciskom.

Pani film „Polacy” opowiadający m.in. o prof. Nowaczyku trafił do USA?

Oczywiście, było tam wiele pokazów filmu, Polacy zza granicy kupili i tygodnik „wSieci” z filmem i książkę „Polacy”. Przetłumaczyliśmy ostatnio film na język angielski. Mam nadzieję, że trafi on do USA, do kolegów profesora Nowaczyka. Mam nadzieję, że ten film, coś zmieni w nastawieniu amerykańskich naukowców, może lepiej zrozumieją całą sytuację. Trzeba jednak brać pod uwagę, że kampania nacisków na wykładowcę uniwersyteckiego dla Amerykanów musi być zjawiskiem egzotycznym, że mogą się pogubić w ocenie sytuacji. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby film pomógł zrozumieć te, powtarzam, dla Amerykanów skomplikowane i trudne do pojęcia działania.

Wszyscy profesorzy zagraniczni spotykają się z nagonkami inspirowanymi w Polsce. Oni zagrażają komuś?

Donald Tusk, Radosław Sikorski, Bronisław Komorowski prowadzą politykę uległości wobec Moskwy a tacy ludzie, jak prof. Nowaczyk obnażają i dezawuują rosyjskie kłamstwa podtrzymywane przez polski rząd. Dziś zbieramy straszliwe żniwa tej polityki. W katastrofie smoleńskiej zginęło przecież tyle osób co na Majdanie. W jednej sekundzie pozbyto się polskich elit myślących i działających na rzecz suwerenności Kraju. A dziś mamy Krym i Ukrainę... Naukowcy współpracujący z zespołem smoleńskim wciąż, a może nawet coraz bardziej, przeszkadzają. To jest bardzo trudna i niebezpieczna sytuacja.

Dlaczego w stosunku do Kazimierza Nowaczyka wytoczono tak silny atak? Czy jego sytuacja jest szczególna?

Kazimierz Nowaczyk był działaczem opozycji jeszcze przed 80 rokiem. Siedział w więzieniu, udało się go potem pozbyć z Polski. Niestety, prof. Nowaczyk dzieli dziś los wielu byłych opozycjonistów w Polsce wiernych swoim poglądom, którzy nie mają w tak zwanej wolnej Polsce dostępu do lepszych, lepiej płatnych zajęć, którym się utrudnia życie. To są ludzie, których rządzący w PRLu spisali na straty, uznali, że udało się ich wystraszyć, zniechęcić do walki o lepszy kształt Kraju. Jednak prof. Nowaczyk „ośmielił się” nadal działać niezależnie, zaprzeczyć kolportowanym w III RP kłamstwom, bo jest człowiekiem niezależnym i dla niego wartości sierpniowe są wciąż żywe. Myślę, że właśnie dlatego największy atak przypuszczono właśnie na niego. Dorobek Profesora i jego „smoleńskie” badania to wielkie zwycięstwo wolnego człowieka i prawdziwego naukowca. Jego postawa dziś, wobec pozbawienia go pracy, usiłowania odebrania dobrego imienia zasługuje na najwyższy szacunek i podziw. Tacy powinniśmy być, tacy są moi „Polacy”.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. BO/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook