Jedynie prawda jest ciekawa


Dłużewska: prof. Nowaczyk ofiarą nagonki

14.03.2014

Rozmowa z dokumentalistką Marią Dłużewską, autorką m.in. filmu „Polacy” o naukowcach badających katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Profesor Kazimierz Nowaczyk współpracujący z zespołem smoleńskim stracił pracę po nagonce jaka go dotknęła. Z Polski wysłano wiele donosów dotyczących jego smoleńskiej działalności. W reakcji został zwolniony z pracy. Czy jego historię można uznać za obraz współczesnej Polski?

Maria Dłużewska: Niestety, tak właśnie wyglądamy. To przede wszystkim skutek polityki władz, obliczonej na rozmywanie lub wręcz zabijanie prawdy o Smoleńsku. Konsekwentnie odmawia się naukowcom prawa do prowadzenia niezależnych badań w zgodzie z ich wiedzą i etyka zawodową a nie w oparciu o politykę. Śp. Lech Kaczyński mówił: „dziś Gruzja, jutro Ukraina,... a potem być może i Polska”. Myślę, że nie do końca miał rację. Dziś już wiemy, że najpierw była Gruzja, potem Polska - Smoleńsk, a teraz Ukraina.

Katastrofa smoleńska ma związek z tym, co dzieje się na Ukrainie?

Jestem pewna, że nie doszłoby do tego, co dziś dzieje się na Ukrainie, gdyby nie tragedia smoleńska i przyzwolenie posmoleńskiego rządu na politykę rosyjską wobec Polski. Polityka Polski to polityka uległości, absolutnego poddania Putinowi, łącznie z kreowaniem nowych wrogów, czyli przysparzania problemów takim osobom jak prof. Nowaczyk, Binienda czy Cieszewski. Oni byli ofiarami tej samej akcji, w ramach której na ich Uniwersytety przychodziły anonimy z plugawymi oszczerstwa na ich temat.

W przypadku prof. Nowaczyka trafiły one na podatny grunt.

Szef uczelni prof. Nowaczyka okazał się być zwykłym tchórzem i tylko dlatego Kazimierz Nowaczyk padł ofiarą kampanii oszczerstw. Jego obecna postawa - walka o nazwanie po imieniu uległości wobec nacisków i anonimowej, kłamliwej nagonki – jest godna szacunku. Prof. Nowaczyk poprzez swoją postawę pokazuje mechanizmy, które, o dziwo, zadziałały w demokratycznej Ameryce, gdzie wolność słowa, swoboda badań naukowych są, zdawało by się, wartościami niepodważalnymi. Prof. Nowaczyk zapewne znalazłby inną pracę, choć musiałby się liczyć z kolejnymi atakami w nowych miejscach. Powinien więc walczyć, my również musimy uświadamiać ludziom, pokazywać, że polskie służby stojące na straży narzuconej przez Rosjan wersji o katastrofie działają również w USA. A jak trafią na ludzi podatnych na szantaż, tchórzliwych, to skutki są właśnie takie jak w przypadku prof. Nowaczyka. Takie postawy należy piętnować, ludzie nie mogą ulegać szantażowi i naciskom.

Pani film „Polacy” opowiadający m.in. o prof. Nowaczyku trafił do USA?

Oczywiście, było tam wiele pokazów filmu, Polacy zza granicy kupili i tygodnik „wSieci” z filmem i książkę „Polacy”. Przetłumaczyliśmy ostatnio film na język angielski. Mam nadzieję, że trafi on do USA, do kolegów profesora Nowaczyka. Mam nadzieję, że ten film, coś zmieni w nastawieniu amerykańskich naukowców, może lepiej zrozumieją całą sytuację. Trzeba jednak brać pod uwagę, że kampania nacisków na wykładowcę uniwersyteckiego dla Amerykanów musi być zjawiskiem egzotycznym, że mogą się pogubić w ocenie sytuacji. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby film pomógł zrozumieć te, powtarzam, dla Amerykanów skomplikowane i trudne do pojęcia działania.

Wszyscy profesorzy zagraniczni spotykają się z nagonkami inspirowanymi w Polsce. Oni zagrażają komuś?

Donald Tusk, Radosław Sikorski, Bronisław Komorowski prowadzą politykę uległości wobec Moskwy a tacy ludzie, jak prof. Nowaczyk obnażają i dezawuują rosyjskie kłamstwa podtrzymywane przez polski rząd. Dziś zbieramy straszliwe żniwa tej polityki. W katastrofie smoleńskiej zginęło przecież tyle osób co na Majdanie. W jednej sekundzie pozbyto się polskich elit myślących i działających na rzecz suwerenności Kraju. A dziś mamy Krym i Ukrainę... Naukowcy współpracujący z zespołem smoleńskim wciąż, a może nawet coraz bardziej, przeszkadzają. To jest bardzo trudna i niebezpieczna sytuacja.

Dlaczego w stosunku do Kazimierza Nowaczyka wytoczono tak silny atak? Czy jego sytuacja jest szczególna?

Kazimierz Nowaczyk był działaczem opozycji jeszcze przed 80 rokiem. Siedział w więzieniu, udało się go potem pozbyć z Polski. Niestety, prof. Nowaczyk dzieli dziś los wielu byłych opozycjonistów w Polsce wiernych swoim poglądom, którzy nie mają w tak zwanej wolnej Polsce dostępu do lepszych, lepiej płatnych zajęć, którym się utrudnia życie. To są ludzie, których rządzący w PRLu spisali na straty, uznali, że udało się ich wystraszyć, zniechęcić do walki o lepszy kształt Kraju. Jednak prof. Nowaczyk „ośmielił się” nadal działać niezależnie, zaprzeczyć kolportowanym w III RP kłamstwom, bo jest człowiekiem niezależnym i dla niego wartości sierpniowe są wciąż żywe. Myślę, że właśnie dlatego największy atak przypuszczono właśnie na niego. Dorobek Profesora i jego „smoleńskie” badania to wielkie zwycięstwo wolnego człowieka i prawdziwego naukowca. Jego postawa dziś, wobec pozbawienia go pracy, usiłowania odebrania dobrego imienia zasługuje na najwyższy szacunek i podziw. Tacy powinniśmy być, tacy są moi „Polacy”.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. BO/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook