Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dłużewska: Maria Kaczyńska żyła w duchu służby

28.04.2015

Film pt. „Dama”, poświęcony Marii Kaczyńskiej, ułożył się w opowieść o utraconym przez nas świecie wartości – miłości do prawdy, piękna i dobra, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka – podkreśla reżyserka filmu, Maria Dłużewska.

W rozmowie z Tygodnikiem „Solidarność” Dłużewska opowiedziała o kulisach nagrywania dokumentu.

- Ta filmowa opowieść jest z całą pewnością projekcją naszych tęsknot, potrzeb – dodaje autorka, relacjonując najważniejsze sceny filmu: wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, scenę urodzin Anny Walentynowicz czy rozmowę z Lidią Lwow, żołnierzem V Brygady Wileńskiej AK.

Lwow, odnosząc się do konieczności wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, powiedziała: „To bardzo ważne, najważniejsze. Dopiero wtedy można spokojnie zasypiać, żyć.”

Maria Dłużewska zaznaczyła, że właśnie rozmowa z Lidią Lwow, która była sąsiadką Państwa Mackiewiczów, była niezwykłym doświadczeniem.

- Losy Polaków splatają się w niezwykły sposób. W tym samym czasie, kiedy „Łupaszka” i Lidia Lwow zostali ujęci przez UB, do więzienia trafił także ojciec Marii Kaczyńskiej, Czewsław Mackiewicz – zaznaczyła Dłużewska.

Reżyserka w rozmowie z tygodnikiem podkreśliła, że chciała zrobić film „o polskiej inteligencji, a powstał film o miłości”.

- Żyjemy w czasach, kiedy wiele małżeństw się rozwodzi, ludzie nie potrafią się ze sobą porozumieć(…). Gdyby udało nam się utrzymać świat wartości, w jakim żyła para prezydencka – dwie bardzo silne osobowości – umielibyśmy przyjmować drugiego człowieka, takim jakim jest –  zaznaczyła Maria Dłużewska.

Jak wyjaśniła autorka, wielkość Marii Kaczyńskiej polegała na jej świadomości spełnienia ważnych zadań. – Bycie damą to także życie w duchu służby – dodała Maria Dłużewska.

Tygodnik „Solidarność”/ mmil

[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Maria Kaczyńska

,

film

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook