Jedynie prawda jest ciekawa


Dłużewska: Maria Kaczyńska żyła w duchu służby

28.04.2015

Film pt. „Dama”, poświęcony Marii Kaczyńskiej, ułożył się w opowieść o utraconym przez nas świecie wartości – miłości do prawdy, piękna i dobra, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka – podkreśla reżyserka filmu, Maria Dłużewska.

W rozmowie z Tygodnikiem „Solidarność” Dłużewska opowiedziała o kulisach nagrywania dokumentu.

- Ta filmowa opowieść jest z całą pewnością projekcją naszych tęsknot, potrzeb – dodaje autorka, relacjonując najważniejsze sceny filmu: wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, scenę urodzin Anny Walentynowicz czy rozmowę z Lidią Lwow, żołnierzem V Brygady Wileńskiej AK.

Lwow, odnosząc się do konieczności wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, powiedziała: „To bardzo ważne, najważniejsze. Dopiero wtedy można spokojnie zasypiać, żyć.”

Maria Dłużewska zaznaczyła, że właśnie rozmowa z Lidią Lwow, która była sąsiadką Państwa Mackiewiczów, była niezwykłym doświadczeniem.

- Losy Polaków splatają się w niezwykły sposób. W tym samym czasie, kiedy „Łupaszka” i Lidia Lwow zostali ujęci przez UB, do więzienia trafił także ojciec Marii Kaczyńskiej, Czewsław Mackiewicz – zaznaczyła Dłużewska.

Reżyserka w rozmowie z tygodnikiem podkreśliła, że chciała zrobić film „o polskiej inteligencji, a powstał film o miłości”.

- Żyjemy w czasach, kiedy wiele małżeństw się rozwodzi, ludzie nie potrafią się ze sobą porozumieć(…). Gdyby udało nam się utrzymać świat wartości, w jakim żyła para prezydencka – dwie bardzo silne osobowości – umielibyśmy przyjmować drugiego człowieka, takim jakim jest –  zaznaczyła Maria Dłużewska.

Jak wyjaśniła autorka, wielkość Marii Kaczyńskiej polegała na jej świadomości spełnienia ważnych zadań. – Bycie damą to także życie w duchu służby – dodała Maria Dłużewska.

Tygodnik „Solidarność”/ mmil

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook