Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dłużewska: Maria Kaczyńska żyła w duchu służby

28.04.2015

Film pt. „Dama”, poświęcony Marii Kaczyńskiej, ułożył się w opowieść o utraconym przez nas świecie wartości – miłości do prawdy, piękna i dobra, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka – podkreśla reżyserka filmu, Maria Dłużewska.

W rozmowie z Tygodnikiem „Solidarność” Dłużewska opowiedziała o kulisach nagrywania dokumentu.

- Ta filmowa opowieść jest z całą pewnością projekcją naszych tęsknot, potrzeb – dodaje autorka, relacjonując najważniejsze sceny filmu: wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, scenę urodzin Anny Walentynowicz czy rozmowę z Lidią Lwow, żołnierzem V Brygady Wileńskiej AK.

Lwow, odnosząc się do konieczności wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, powiedziała: „To bardzo ważne, najważniejsze. Dopiero wtedy można spokojnie zasypiać, żyć.”

Maria Dłużewska zaznaczyła, że właśnie rozmowa z Lidią Lwow, która była sąsiadką Państwa Mackiewiczów, była niezwykłym doświadczeniem.

- Losy Polaków splatają się w niezwykły sposób. W tym samym czasie, kiedy „Łupaszka” i Lidia Lwow zostali ujęci przez UB, do więzienia trafił także ojciec Marii Kaczyńskiej, Czewsław Mackiewicz – zaznaczyła Dłużewska.

Reżyserka w rozmowie z tygodnikiem podkreśliła, że chciała zrobić film „o polskiej inteligencji, a powstał film o miłości”.

- Żyjemy w czasach, kiedy wiele małżeństw się rozwodzi, ludzie nie potrafią się ze sobą porozumieć(…). Gdyby udało nam się utrzymać świat wartości, w jakim żyła para prezydencka – dwie bardzo silne osobowości – umielibyśmy przyjmować drugiego człowieka, takim jakim jest –  zaznaczyła Maria Dłużewska.

Jak wyjaśniła autorka, wielkość Marii Kaczyńskiej polegała na jej świadomości spełnienia ważnych zadań. – Bycie damą to także życie w duchu służby – dodała Maria Dłużewska.

Tygodnik „Solidarność”/ mmil

[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Maria Kaczyńska

,

film

Warto poczytać

 1. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 2. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 3. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 4. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

 5. 0e05c6f882ac4b7eb91b5ff5e0540b84 22.10.2016

  Prof. Bugaj: W sprawie budżetu Balcerowicz powinien siedzieć cicho

  „Jestem daleki od pochwał, które płyną z ekipy rządowej, ale także od frontalnej krytyki opozycji. Słyszałem pana prof. Balcerowicza, który niesłychanie ostro się na ten temat wypowiadał".

 6. terlikkk 22.10.2016

  Terlikowski: 500+ nie wystarczy

  Redaktor naczelny Telewizji Republika o polityce prorodzinnej rządu.

 7. karnowski-michal-se 22.10.2016

  Karnowski: Nagranie ze Smoleńska nie jest przełomowe

  Dziennikarz "wSieci" komentuje nagranie z rozmowy Tuska z Putinem.

 8. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook