Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka proponuje gest solidarności z Tymoszenko

06.06.2012

Goszczenie prezydenta Wiktora Janukowycza na Stadionie Narodowym może stanowić analogię do wizyty Leonida Kuczmy z roku 2001. Dlatego inicjatywa Adama Słomki w sprawie przybrania „pomarańczowej wstążki” na meczu otwarcia 8 czerwca 2012 r. wydaje się cenna.

Wczoraj lider KPN-OP Adam Słomka wystąpił z inicjatywą umieszczenia 8 czerwca  „pomarańczowej wstążki” (lub innego elementu tego koloru) przez polskich kibiców na meczu otwarcia Euro 2012 . Ma być do gest solidarności z więźniem politycznym Julią Tymoszenko, którego obecny na Stadionie Narodowym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie przeoczy.

Zaraz po publikacji apelu Adama Słomki wielu komentatorów na portalach społecznościowych  nie kryje oburzenia i przypomina morderstwa OUN/UPA na Wołyniu w czasie ostatniej wojny światowej.

Tymczasem lider Konfederacji był jedynym polskim parlamentarzystą, który osobiście protestował 15 marca 2001 r. przeciwko wizycie byłego ukraińskiego prezydenta Leonida Kuczmy w Kazimierzu Dolnym  z zaproszenia Aleksandra Kwaśniewskiego. W depeszy PAP z tego okresu czytamy, cyt. „Aleksander Kwaśniewski i prezydent Ukrainy Leonid Kuczma przybyli do Kazimierza Dolnego. Powitanie prezydentów usiłował zakłócać poseł Adam Słomka, który przez przenośny megafon protestował przeciwko spotkaniu. Zaplanowane na dzisiaj rozmowy Kwaśniewskiego i Kuczmy już od kilku dni budzą wiele kontrowersji. Niektórzy politycy apelowali nawet do polskiego prezydenta, by odwołał spotkanie z Kuczmą ze względu na napiętą sytuacją na Ukrainie.

(...)

Powitanie usiłowali zakłócać członkowie KPN-OP. Kilkunastu ich stanęło na Rynku wśród mieszkańców miasta. Rozwinęli transparenty z napisami: "Uwolnić więźniów politycznych na Ukrainie" i "Putin, Łukaszenka, Kwaśniewski - przyjaciele Kuczmy". Poseł Adam Słomka przez przenośny megafon protestował przeciwko spotkaniu. - Nie ma państwa demokratycznego tam, gdzie są więźniowie polityczni, a tak jest dziś na Ukrainie - krzyczał.

- Nie może być tak, że dziennikarz nieprzyjazny dla władz jest mordowany. Na Ukrainie nie są przestrzegane standardy polityki europejskiej zapewniające swobodę wypowiedzi - mówił.

- Polskie elity jednoczą się w proteście przeciwko niedemokratycznym praktykom na Ukrainie i przeciwko temu, co reprezentuje prezydent Kuczma - wołał Słomka.

Obaj prezydenci, ignorując działaczy KPN-OP, przywitali się z mieszkańcami Kazimierza, pozowali chwilę fotoreporterom, a następnie odjechali na rozmowy”.

Protest Adama Słomki sprzed ponad 10 lat dziś okazuje się aktem uprzedzającym erę więźniów politycznych na Ukrainie. Do tego protest z 15 marca 2001 r. miał miejsce w czasie, gdy większość tzw. „elity politycznej” legitymowała skompromitowanego byłego ukraińskiego prezydenta.

Po ogłoszeniu decyzji o wspólnej organizacji EURO 2012 r. przez Polskę i Ukrainę lider Konfederacji na swoim blogu pisał, cyt. „Euro 2012 dla Polski i Ukrainy. UEFA "wyrywa" Ukrainę z rąk Federacji Rosyjskiej. Trochę historii...

Widzę '"oczyma duszy" Władimira Putina 18 kwietnia br. o 11:37. Konflikt na ukraińskiej scenie politycznej bez wątpliwości był inspirowany przez prowschodnich polityków ukraińskich, np. premiera Wiktora Janukowycza. Dwa dni temu, rankiem Putin uświadomił sobie, że Ukraina przechodzi zdecydowanie do bloku państw prozachodnich.

Konfederacja Polski Niepodległej od powstania w 1979 roku proponowała utworzenie bloku państw tzw. "Międzymorza" (koncepcja federacji gospodarczej państw między Bałtykiem a Morzem Czarnym: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry jako alternatywy dla RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej). Pod koniec lat 80-tych i na początku lat 90-tych politycy liberalni zaproponowali integrację Polski ze Wspólnotą Europejską. Dla KPN istotniejszym było stworzenie organizmu gospodarczego państw Europy Wschodniej, który łączyłby państwa o podobnej sytuacji gospodarczej. "Miedzymorze" to przedwojenna koncepcja obozu Józefa Piłsudskiego, który głównego zagrożenia upatrywał w Rosji, stosując jednak zasadę równej odległości między Moskwą a Berlinem.

W KPN uznaliśmy, że tylko silna Ukraina wchodząca w skład rodziny państw zachodnioeuropejskiej daje gwarancję polskiego bezpieczeństwa i równoważy potencjał Rosji.

18 kwietnia br. UEFA dokonała rzeczy przełomowej dla Ukrainy. Organizacja Mistrzostw Europy i inwestycyjny boom silnie zwiąże Ukrainę z Zachodem. Miliardy hrywien wydźwigną naszych sąsiadów z kryzysu.

Nowe polsko - ukraińskie porozumienie musi jednak uwzględniać rozliczenie przeszłości. Ma to przede wszystkim wymiar moralny. Setki tysięcy Polaków pomordowanych przez Ukraińców od 1943 do 1944 roku dają powód do jasnego upomnienia się o sprawiedliwość i nazwanie tego mordu po imieniu. Ukraińcy zarzucają Polsce wysiedlenia w ramach akcji Wisła w 1947 roku, zapominając, iż przesiedlenie Ukraińców z terenu Bieszczad to decyzja płynąca wprost z Kremla, a jej wykonawcami byli komuniści. Wzajemna niechęć między Polakami a Ukraińcami bierze swój początek od Powstania Chmielnickiego w wieku siedemnastym. Była podsycana konfliktem etnicznym w Galicji rozgrywanym przez Cesarstwo Austro - Węgierskie, by równoważyć możliwość powołania monarchii trialistycznej (Austro-Węgro-Polski). Walka z bolszewikami w 1920 roku o kształt polskich granic i pomoc polska dla wojsk ukraińskich atm. Semena Petlury była możliwa tylko w ograniczonym wymiarze. Przypominam, iż podział Ukrainy w 1921 roku między ZSRR i Polskę był wtedy jedyną możliwością, a sami Ukraińcy uczestniczyli w życiu politycznym II RP mając np. przedstawicieli w polskim parlamencie. Jednak w ich rozumieniu J. Piłsudski cynicznie ich zdradził ...

Przed Euro 2012 trzeba powiedzieć sobie prawdę o własnej historii. Rozliczyć winy, aby te mistrzostwa stały się prawdziwą szansą na współistnienie w rodzinie państw demokracji zachodnich”.

Dopełnieniem inicjatyw Adama Słomki w kwestiach Ukrainy jest wczorajszy apel. Goszczenie prezydenta Wiktora Janukowycza na Stadionie Narodowym może stanowić analogię do wizyty Leonida Kuczmy z roku 2001. Dlatego inicjatywa Adama Słomki w sprawie przybrania „pomarańczowej wstążki” na meczu otwarcia 8 czerwca 2012 r. wydaje się cenna. Postawa polskiego polityka jest odpowiedzialna. Dlatego powinniśmy spojrzeć na nią szerzej. Bo jej efekt może przynieść dobre owoce ...

Paweł Czyż

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook