Jedynie prawda jest ciekawa


Polska uczestniczy w niemieckiej polityce historycznej

20.06.2013

"Ten film jest antypolski, szkaluje Polskę i Polaków, relatywizuje odpowiedzialność za II wojnę światową – przerzucając ją na nas Polaków, którzy byliśmy jej ofiarami" - uważa Maciej Łopiński, poseł PiS.

Stefczyk.info: Jak się panu podobał serial "Nasze matki, nasi ojcowie"? Obejrzał pan?

Maciej Łopiński, PiS: Częściowo. I muszę stwierdzić, że z punktu widzenia polityki historycznej Niemiec, to ten serial absolutnie wypełnia swoje zadania. Nie rozumiem tylko jednego: dlaczego my, dlaczego Polska, ma uczestniczyć w polityce historycznej Niemiec? Ten film jest antypolski, szkaluje Polskę i Polaków, relatywizuje odpowiedzialność za II wojnę światową – przerzucając ją na nas Polaków, którzy byliśmy jej ofiarami. Ten film sprawia wrażenie jakby wojna zaczęła się w 41 roku i uczestniczyli w niej biedni, niewinni w sumie, obywatele niemieccy. Oczywiście oni w czasie wojny twardnieją, tracą skrupuły, ale do końca się zastanawiają, czy dobrze zrobili rozstrzeliwując kogoś, czy nie. I to jest skandal, że my uczestniczymy w propagowaniu tak głęboko antypolskiego filmu. Wygląda jakby w Warszawie zabrakło ambasadora Polskiego. Bo ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych protestował, ambasador polski w Niemczech - protestował, ale rząd polski nie zaprotestował. A przecież rząd polski może wraz z KRRiT odwołać prezesa Brauna – bardzo szybko. Wystarczy wniosek ministra skarbu i Krajowa Rada odwołuje prezesa. I powinna to zrobić jak najszybciej. Do tej pory uważałem, że to, co on robi to jest nieudolność. Teraz zmieniłem zdanie. To szkodnictwo.

Prezes Braun i władze TVP tłumaczyli,że sprawa była głośna, więc należało film pokazać, żeby widzowie sami mogli sobie wyrobić zdanie na temat tej produkcji...

Jasne. W związku z tym Telewizja Polska powinna jeszcze przetłumaczyć i wydać "Mein Kampf", żeby obywatele polscy sami mogli sobie wyrobić zdanie, bo mamy jakiś fałszywy pogląd na temat tej lektury. To jest już jakiś absurd!

A jak pan ocenia polska politykę historyczno - kulturalną. Bo wiadomo, że świadomość historyczną kształtuje się bardziej przez seriale niż filmy dokumentalne...

Oceniam ją fatalnie. Po 89' roku nie nakręcono żadnego serialu, żadnego filmu, który by oddawał spojrzenie na II wojnę światową z naszego punktu widzenia. Za to telewizja ciągle powtarza "Stawkę większą niż życie" i "Czterech pancernych". Jeżeli na tej podstawie budujemy pogląd i u nas i w Europie – na temat tego jak wyglądała II wojna światowa, to jest to jakiś gorzki paradoks,. A 'Czas honoru" jedyny polski serial, który pokazuje, trochę prawdy, nie mógł pokazać Powstania Warszawskiego, ponieważ twórcy nie mieli pieniędzy. A nie chcieli zburzonej Warszawy robić komputerowo.

Nie brakuje za to pieniędzy na filmy takiej jak "Pokłosie"...

Tak, na to nie brakuje. Zresztą polityka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej budzi coraz większe wątpliwości. To nie jest tylko kwestia "Pokłosia". Ale coraz mniej pieniędzy jest np. na festiwal w Niepokalanowie. Zresztą filmowcy podkreślają, że jeżeli film ma być katolicki, to szanse na dofinansowanie z PiSFu są zerowe.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. kadr z filmu "Nasze matki, nasi ojcowie]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook