Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego większości Polaków nie interesuje los KRS i Sądu Najwyższego?

17.07.2017

Krótka historia o tym, dlaczego ludzi, tych „zwykłych, szarych Kowalskich", tak mało obchodzi los KRS i Sądu Najwyższego. I dlaczego tak niewiele osób załamuje ręce nad tym, "co Prawo i Sprawiedliwość robi z sądami"?

Akt I

17 lipca 2017 roku gdański sąd okręgowy nakazał Annie Kołakowskiej, radnej PiS-u, przeprosić Agnieszkę Pomaską za wpis na FB. Kołakowska napisała: "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso". Był to komentarz do zachowania posłanki Platformy, która stojąc na mównicy sejmowej podarła uchwałę w sprawie ochrony suwerenności Polski. W uzasadnieniu sąd przypomniał, że wpis Kołakowskiej odnosił się do sytuacji znanej w historii, kiedy Polkom kontaktującym z Niemcami zarzucano zdradę ojczyzny, a Armia Krajowa karała takie kobiety. - I ja się tu nie dziwię - powódka poczuła się wobec tej wypowiedzi zagrożona. Dobrze się stało, że nie było dalszych następstw - dodał sąd.

Akt II

28 grudnia 2011 roku gdański sąd okręgowy uznał, że Lech Wałęsa nie musi przepraszać Ryszarda Czarneckiego za naruszenie dóbr osobistych i oddalił powództwo europosła. Polityk PiS wytoczył Wałęsie proces cywilny za jego wypowiedź z maja 2009 r. w programie TVN24. Były prezydent powiedział wówczas: - Czarnecki nie walczył o wolną Polskę, przyjechał, kiedy Polska była już gotowa. Sąd oddalił powództwo i przypomniał, że rolą sądu nie jest rozstrzyganie, czy ktoś był osobą walczącą o wolną Polskę, czy też taką osobą nie był. Wypowiedź powoda była tylko opinią, której nie można oceniać w kategorii prawdy i fałszu - dodał.

Akt III

26 maja 2010 roku gdański sąd okręgowy uznał, że prokuratura nie musi przepraszać dwóch byłych współwłaścicieli gdańskiego kantoru "Conti", niesłusznie oskarżonych 10 lat wcześniej o pranie brudnych pieniędzy. Po zatrzymaniu przez brygadę antyterrorystyczną we wrześniu 1995 r. jeden z mężczyzn trafił na ponad pięć miesięcy do zakładu karnego w Braniewie. W listopadzie 2008 r. gdański sąd za to bezzasadne aresztowanie przyznał mu nawet zadośćuczynienie w kwocie 75 tys. zł. Choć wobec drugiego z mężczyzn nie zastosowano aresztu, to obu przeciągnięto przez kilka dobrych lat po wszystkich możliwych sądach i dość mocno zniszczono im życie. W końcu, po kilku wyrokach uniewinniających, mężczyźni zażądali przeprosin od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Sąd nie widział takiej potrzeby. Działania prokuratury w tej sprawie były w ramach przepisów prawa i procedur – uzasadniał.

Epilog, "To jest nasz sąd"

W jednym przypadku - "zapowiedź czynu, który mógł sprawić, że powódka poczuła się zagrożona". W drugim - wypowiedź, która była tylko "opinią". W trzecim - błąd prokuratury, niesłuszne oskarżenie skutkujące przeczołganiem ludzi, ale – „nie trzeba za niego przepraszać”. Co łączy te trzy wyroki, poza miejscem, w którym zapadły? Wszystkie wydała ta sama osoba, sędzia sądu okręgowego Maria Kliszcz.

Artur Ceyrowski

fot. Twitter

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook