Jedynie prawda jest ciekawa


"Dla młodzieży to drogowskaz na całe życie"

07.06.2013

Wzruszające słowa podczas uroczystości na Łączce. Na cmentarzu powązkowskim pożegnano trumny ze szczątkami ofiar komunizmu. Trumny w oczekiwaniu na wynik identyfikacji będą tymczasowo złożone na Cmentarzu Północnym.

Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN: Przyszliśmy dzisiaj na Powązki z potrzeby serca. Na pewno dla każdego z nas ten dzień będzie jednym z tych dni, które zapamiętamy na zawsze. Stoimy przed miejscem, które miało być miejscem hańby, a stało się już jednym z najważniejszych miejsc w naszej pamięci. Stoimy nad szczątkami, które na zawsze miały pozostać anonimowe, dziś udaje się przywracać im tożsamość, imię i nazwisko. Stoimy nad szczątkami ludzi, którzy mieli być zapomniani, a jeżeli pamiętani, to jako zbrodniarze i zdrajcy. Dziś są oni w naszym panteonie narodowych bohaterów.

Marek Biernacki, minister sprawiedliwości: Szanowni Państwo, warto było, żeby powstał IPN. Warto było po to, żebyśmy mogli przeżywać te chwilę. Żebyśmy mogli odkrywać to, co prześladowcy polskiego Narodu chcieli ukryć. Muszą się toczyć śledztwa, ale musimy też pamiętać o tych, którzy w sposób tragiczny zginęli. Ówczesny reżim chciał ich zabić i sprawić, żeby społeczeństwo o nich zapomniało, żeby wymazać ich z historycznej pamięci. Teraz przywracamy im tożsamość i oddajemy ich ciała rodzinom. Państwo polskie będzie poszukiwało każdego, kto zginął w tamtych okrutnych czasach. Wierze, że będziemy poszukiwać do końca. Żeby nie było już żadnej zaginionej mogiły.

Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego: Proszę państwa, ja przede wszystkim chciałam serdecznie podziękować panu profesorowi Krzysztofowi Szwagrzykowi i całej ekipie. (brawa!) Całej ekipie, która często o głodzi i w błocie z wielką estymą wykopywała szczątki naszych najbliższych. Bardzo też serdecznie dziękuję wolontariuszom i harcerzom, których było bardzo wielu… (brawa!) Serdecznie dziękuję tej młodzieży, że zechciała skorzystać z tej bolesnej lekcji naszej historii. Dla nas, którzy czekamy na wyniki, te prace są bardzo ważne, ale dla młodzieży naszej są, tak uważam, drogowskazem na całe życie. To będzie dziwna procesja, chylimy czoła przed tymi malutkimi trumienkami… Ci, których szczątki są w tych trumienkach, wszystko co mieli, Polsce oddali… Swoje życie. To są rzeczy dla mnie bardzo trudne, żeby to wszystko przetrzymać od początku do końca. Czekam teraz na wyniki dotyczące identyfikacji mojego ojca, mam już dla niego miejsce. Moja mama, która jest pochowana w panteonie Armii Krajowej, nareszcie będzie ze swoim mężem.

Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik IPN ds. prac ekshumacyjnych na "Łączce": Pani Zofia Pilecka była łaskawa podziękować ekipie, która pracowała tutaj przez cztery tygodnie, ja także mogę powiedzieć, że to zaszczyt pracować z takimi ludźmi, którzy potrafią łączyć kompetencje i taką wrażliwość ludzką, osobistą. Wśród tych, którzy zasługują na nasze szczególne podziękowanie chciałbym także wymienić kibiców Legii Warszawa, członków historycznych grup rekonstrukcyjnych i przedstawicieli Rajdu Katyńskiego.
Na koniec chciałbym podziękować rodzinom ofiar komunizmu, którzy jak pani Zofia Pilecka, państwo Mieszkowscy, pani Smolińska, pani Leśnikowska, przychodzili do nas niemal codziennie. Wbrew temu, co powiedziała pani Pilecka, tacy głodni nie mogliśmy być, bo te rodziny przychodziły do nas nie tylko z dobrym słowem, ale także z jedzeniem, z poczęstunkiem. Z to bardzo dziękuję.
Kończymy dziś drugi etap prac poszukiwawczych, ale z pewnością tutaj powrócimy.
not. run
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook